Papież Franciszek nie żyje. Ostatnie lata naznaczone były cierpieniem

zdrowie.interia.pl 4 dni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


24 kwietnia 2025 r. po ciężkiej chorobie płuc zmarł papież Franciszek. Słaby stan zdrowia głowy Kościoła Katolickiego był tematem dyskusji publicznej już od kilku lat, często odwoływano jego podróże i audiencje, a problemy zdrowotne zmuszały Watykan do zmiany planów czy reorganizacji uroczystości sakralnych. Od 14 lutego tego roku papież przebywał w klinice Gemelli, gdzie leczono go z poważnego obustronnego zapalenia płuc o podłożu bakteryjnym. Sytuację komplikował fakt, iż w grę wchodziła nie jedna a kilka różnych bakterii, a sam 88-letni Franciszek był osłabiony innymi dolegliwościami, obejmującymi m.in. wątrobę i nerki. Co wiadomo o chorobach, na które cierpiał?


Papież Franciszek, urodzony jako Jorge Mario Bergoglio 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, z różnymi problemami zdrowotnymi zmagał się od młodości. Jak podaje Reuters, w wieku 21 lat przeszedł poważną infekcję dróg oddechowych, w wyniku której usunięto mu część prawego płuca. To doświadczenie wpłynęło na jego późniejszą podatność na choroby układu oddechowego, osłabiło go także podczas ostatniej infekcji.


Papież Franciszek - na co chorował?


W ciągu swojego pontyfikatu papież borykał się z licznymi problemami zdrowotnymi. Zwłaszcza w ostatnich latach często odwoływano jego podróże i audiencje, a problemy zdrowotne zmuszały Watykan do zmian w programie uroczystości sakralnych, bywało, iż skracano ich czas lub zmieniano formę uczestnictwa papieża, by umożliwić udział schorowanemu duchownemu. Reklama


Papież Franciszek - operacje jamy brzusznej


Papież wielokrotnie był hospitalizowany. W 2021 roku przeszedł operację usunięcia części jelita grubego z powodu zapalenia uchyłków (diverticulitis). Uchyłki powstają w wyniku osłabienia ścian jelita i zwiększonego ciśnienia wewnętrznego, co może być spowodowane dietą ubogą w błonnik, zaparciami i siedzącym trybem życia. Kiedy resztki pokarmowe lub bakterie uwięzną w uchyłkach, może dojść do ich zapalenia. Fakt podjęcia leczenia operacyjnego wskazuje, iż papież miał poważniejszą postać tej choroby.
Z kolei w czerwcu 2023 roku papież Franciszek przeszedł operację przepukliny brzusznej, która była konieczna ze względu na wcześniejsze interwencje chirurgiczne. Pomimo tych trudności zdrowotnych, starał się kontynuować swoje obowiązki duszpasterskie i utrzymywać regularny kontakt z wiernymi.


Papież Franciszek - choroba kolan


Od 2022 wiadomo natomiast więcej o przyczynie problemów z poruszaniem się u papieża. Oprócz nawracających neuropatii i rwy kulszowej, miał także tzw. "chorobę zakonnic" jak potocznie nazywa się zapalenie kaletki przedrzepkowej. Dolegliwość może dotknąć każdego, kto dużo czasu, na przykład z powodu wykonywanych obowiązków, musi spędzać na kolanach, chociaż bywa też skutkiem urazu. Choroba ma charakter przewlekły.
Z powodu nasilającego się bólu kolana Franciszek zmuszony był odwołać kilka publicznych wystąpień, choroba zmusiła go też do korzystania z wózka inwalidzkiego lub laski podczas oficjalnych spotkań.


Papież Franciszek - choroba zapalna płuc


Od wiosny 2023 roku papież mierzył się z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych, miał problemy z oddychaniem. Nigdy nie potwierdzono, aby papież chorował na Covid-19.
W lutym 2025 roku stan zdrowia papieża ponownie się pogorszył. 14 lutego został przyjęty do rzymskiej kliniki Gemelli z objawami infekcji dróg oddechowych. Początkowo zdiagnozowano u niego zapalenie oskrzeli, jednak dalsze badania wykazały rozwijające się obustronne zapalenie płuc oraz infekcję polimikrobową, o której pisaliśmy.
Ze względu na skomplikowany charakter choroby, papież został poddany terapii antybiotykowej i kortyzonowej. Mimo powagi sytuacji Watykan informował, iż papież pozostawał w stabilnym stanie, bez gorączki, i był w stanie samodzielnie oddychać i jeść. W ostatnich dniach papieżowi przetaczano krew, a oddychanie było wspomaganie tlenem. Informowano również o postępującej niewydolności nerek.
Wszystkie publiczne wystąpienia Franciszka zostały odwołane, a obowiązki papieskie przejęli najbliżsi współpracownicy.


Ile lat Franciszek był papieżem?


Papież Franciszek został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku podczas konklawe, które zwołano po rezygnacji Benedykta XVI - pierwszej takiej abdykacji od ponad 600 lat. Inauguracja jego pontyfikatu miała miejsce 19 marca 2013 roku, w uroczystość św. Józefa, co podkreśliło jego bliskie związki z duchowością prostoty i troską o najsłabszych.
Wybierając imię Franciszek, nawiązał do św. Franciszka z Asyżu - symbolu ubóstwa, pokoju i ochrony środowiska. Jako papież zrezygnował z wielu tradycyjnych przywilejów i symboli władzy. Nie zamieszkał w Pałacu Apostolskim, ale w Domu Świętej Marty, co miało podkreślić jego skromność i bliskość wobec ludzi.


Franciszek był pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej oraz pierwszym jezuitą na Stolicy Piotrowej. Jego argentyńskie pochodzenie wniosło do Watykanu nowe spojrzenie na problemy społeczne, takie jak ubóstwo, migracje i nierówności ekonomiczne.
Doświadczony licznymi chorobami papież Franciszek wielokrotnie podkreślał znaczenie akceptacji cierpienia i traktowania go jako części ludzkiego doświadczenia. Jego osobiste zmagania z chorobami uczyniły go bardziej empatycznym wobec osób cierpiących, co znalazło odzwierciedlenie w jego nauczaniu.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału