GRz 140: Aneta Kuras | Jakie badania profilaktyczne należy robić regularnie?

glowarzadzi.libsyn.com 1 tydzień temu

Wspieraj podcast Głowa Rządzi!

- https://buycoffee.to/glowarzadzi

- https://patronite.pl/glowarzadzi

Współpraca: [email protected]

---

W 140 odcinku podcastu Głowa Rządzi poruszam temat, który oddawna chodził mi po głowie. Mianowicie: badania laboratoryjne. Ważna sprawa wkontekście profilaktyki zdrowotnej w życiu i sporcie zarówno zawodowym jak iamatorskim. Partnerem tego odcinka zostały laboratoria badaj.to a gościem diagnostalaboratoryjny Aneta Kuras. W tej rozmowie poruszamy wiele wątków związanych zbadaniami m.in.:

· Kiedy jak często należy się badać jakie sąrekomendacje dla populacji ogólnej a jakie dla sportowców tych trenującychwyczynowo i tych trenujących amatorsko?

· Jak powinien być optymalny pakiet rutynowybadań? Czy są jakieś dodatkowe parametry które należy wziąć pod uwagę wszczególnych przypadkach na przykład związanych z konkretnymi dyscyplinamisportu płcią wiekiem ectra?

· Jak powstają zakresy referencyjne którymi sięposługujemy w interpretacji badań?

· Co mogą nam powiedzieć wyniki mieszczące się wzakresach referencyjnych ale zbliżające się do skrajnych wartości Apotencjalnych zaburzeniach lub niedoborach? Konkretne przykłady.

· Czy biorąc pod uwagę populację uprawiającą sportwyczynowo i amatorsko zakresy referencyjne powinny być inne albo wynikiinterpretowane inaczej? jeżeli tak to dlaczego i w jaki sposób?

· Jakie są najczęstsze zaburzenia i niedoborywystępującej w populacji sportowców?

· Czy są takie parametry które przekroczeniu wsporcie mogą zostać uznane za normalne a u osoby z populacji ogólnej uznane zapatologię?

· Jak prawidłowo przygotować się do badań co wziąćpod uwagę przed udaniem się na badanie? Czy są określone pory dnia lub dnitygodnia okresy w treningu kiedy badaniem ma szczególne znaczenie i sens? Jakbardzo nasze zachowania bezpośrednio przed badaniem żywieniowe regeneracja itak dalej mogą wpłynąć na wyniki?

· Kiedy możemy uznać iż osoba bada się za często Akiedy za rzadko?

Wspólnie z laboratoriami badaj.to zachęcamy do wysłuchaniacałego odcinka podcastu, a także regularnych badań. To wychodzi na zdrowie! Bojeśli twoja głowa rządzi, badaj to!

Idź do oryginalnego materiału