O tym, iż powinniśmy chronić się przed słońcem, stosując kremy z odpowiednim filtrem SPF, nakrycia głowy czy przewiewne ubrania, nie trzeba już nikomu przypominać. Wiele osób zapomina jednak o ochronie oczu przed promieniowaniem UV i nie nosi okularów przeciwsłonecznych.
Oczy to niezwykle wrażliwy narząd, skutki ich ekspozycji na słońce mogą nie być zauważalne od razu, ale ich długofalowe konsekwencje bywają poważne. Skutkiem braku ochrony przeciwsłonecznej może być „tylko” pieczenie czy łzawienie oczu, ale zdarza się, iż dochodzi do przyspieszonego rozwoju zaćmy, a choćby zwyrodnienia plamki żółtej.
Z badań wynika, iż jedynie 55 proc. osób deklaruje korzystanie z okularów przeciwsłonecznych. Jednocześnie co czwarty badany nie ma pewności, czy jego okulary posiadają filtr UV.
Wiosenne słońce dużym wyzwaniem dla oczu
Z każdym kolejnym dniem wiosenne słońce zyskuje na sile, a jego obecność towarzyszy nam coraz dłużej. Nie tylko w czasie wypoczynku, ale także podczas codziennych aktywności: jazdy samochodem, spaceru czy drogi do pracy, nasze oczy są narażone na intensywne promieniowanie UV, również w pochmurne dni.
– Niezależnie od warunków pogodowych, nie powinniśmy rezygnować z ochrony przeciwsłonecznej. Wbrew pozorom, promieniowanie UV przenika także przez chmury i jest równie groźne, jak podczas słonecznego dnia. Pamiętajmy więc, iż okulary z filtrem UV powinniśmy nosić również, przebywając w cieniu. Promienie UV mogą odbijać się od różnych powierzchni, np. piasku, wody czy szyb, w oknach budynków i w ten sposób docierać do naszych oczu. Co więcej, osoby o jasnych tęczówkach mogą być bardziej wrażliwe na światło, ponieważ ich oczy zawierają mniej melaniny, która stanowi jedną z naturalnych barier ochronnych przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym – mówi Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland.
Czytaj też: Okulary przeciwsłoneczne powinny chronić oczy przed promieniowaniem UV
O ochronę przed słońcem powinny zadbać zwłaszcza osoby dotknięte wadami wzroku. I mimo iż ponad dwie trzecie respondentów (69 proc.) wie, iż w okularach przeciwsłonecznych można zastosować soczewki korekcyjne, tylko 22 proc. osób noszących okulary faktycznie korzysta z tej opcji. jeżeli zmiana okularów korekcyjnych na przeciwsłoneczne jest dla ciebie kłopotliwa, możesz zaopatrzyć się w okulary z soczewkami fotochromowymi. Wyniki badań wskazują jednak, iż zaledwie 17 proc. osób noszących okulary przeciwsłoneczne korzysta z tego rozwiązania.
Jak działają okulary z soczewkami fotochromowymi?
Okulary z soczewkami fotochromowymi to wygodne połączenie okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych w jednym. To praktyczne rozwiązanie idealnie sprawdza się u osób, które cenią sobie swobodę, wygodę i ochronę wzroku przez cały dzień. Soczewki fotochromowe reagują na promieniowanie UV — automatycznie przyciemniają się na zewnątrz i rozjaśniają w pomieszczeniach. Dzięki temu zapewniają wyraźne i komfortowe widzenie w każdych warunkach oświetleniowych, bez potrzeby noszenia dwóch par okularów.
– Soczewki fotochromowe posiadają specjalne uszlachetnienie zawierające związki chemiczne, które reagują na światło ultrafioletowe obecne w promieniowaniu słonecznym. Pod wpływem promieniowania UV cząsteczki zmieniają swoją strukturę, co powoduje automatyczne przyciemnienie soczewek. Ten proces sprawnie zmniejsza ilość światła docierającego do oczu, poprawiając komfort widzenia na zewnątrz. W odwrotnej sytuacji, czyli w pomieszczeniach lub przy słabym oświetleniu, związki wracają do pierwotnej struktury, a soczewki ponownie stają się przezroczyste – tłumaczy Sylwia Kijewska.
Najważniejszą cechą okularów z soczewkami fotochromowymi jest ich funkcjonalność, która polega na umiejętności szybkiego dostosowywania się do natężenia światła. Dla osób aktywnych istotny jest czas, w jakim soczewki się przyciemniają i rozjaśniają. W tej kwestii podobnie jak pod względem wyglądu samych soczewek, na przestrzeni lat technologia znacząco się rozwinęła.
– Soczewki fotochromowe zawsze szybciej się przyciemniają, niż rozjaśniają, co wynika z charakterystyki reakcji chemicznej. w tej chwili jednak wykorzystywane są znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania niż jeszcze kilkanaście lat temu. Najszybsze na rynku soczewki rozjaśniają się w pomieszczeniu do połowy pełnego stopnia zaciemnienia już choćby w ciągu 50 sekund. Co więcej, wybrane warianty oferują nie tylko ochronę przed promieniowaniem UV, ale także modułową kontrolę światła niebieskiego, istotną podczas pracy z urządzeniami cyfrowymi – zauważa ekspertka.
Okulary z soczewkami fotochromowymi dopasowane do stylu życia
Niezależnie od tego, czy dla użytkownika okularów najważniejsza jest ich funkcjonalność, modny wygląd czy komfort widzenia w zmiennych warunkach oświetleniowych, okulary z soczewkami fotochromowymi potrafią sprostać wszystkim tym oczekiwaniom. Dostępne są różne kolory soczewek: brązowy, szary, zielony czy niebieski, co ułatwia dopasowanie zarówno do preferencji estetycznych, jak i koloru oprawki. Można też wybrać intensywność zabarwienia, przykładowo kierowcy mają do dyspozycji soczewki, które przyciemniają się choćby za szybą w samochodzie.
– Dla tych, którzy traktują okulary jako element stylizacji, dostępne są modele z lustrzaną powłoką, nadającą poszczególnym okularom intrygujący, modny wygląd – dodaje Sylwia Kijewska.
Pasjonatów mody oraz codziennego komfortu mogą zainteresować okulary ze wstępnie zabarwionymi soczewkami fotochromowymi. Dostępność sześciu pełnych i gradalnych kolorów sprawia, iż okulary zyskują zupełnie nowy wymiar estetyczny, nie tracąc przy tym nic ze swojej funkcjonalności. Barwione soczewki fotochromowe w stanie nieaktywnym (w pomieszczeniach) mają delikatny kolor, a na zewnątrz, pod wpływem promieniowania UV, automatycznie przyciemniają się do koloru szarego, chroniąc oczy przed słońcem i promieniowaniem ultrafioletowym. Po wejściu do pomieszczenia gwałtownie wracają do swojego pierwotnego koloru.
To połączenie ochrony oczu, komfortu widzenia i indywidualnego stylu jest idealne dla tych, którzy chcą wyglądać dobrze i czuć się pewnie w każdej sytuacji. Niektóre odcienie zwiększają kontrast widzenia, co szczególnie docenią osoby aktywne fizycznie.