Kluczowe badanie po 50. r.ż. „Pozwala wykryć wczesne stadia raka”

zdrowienapoziomie.pl 1 dzień temu
W Polsce z chorobą nowotworową żyje ponad 1,17 mln osób. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, dlatego profilaktyka staje się kluczowa, szczególnie po 50. roku życia.

Coraz więcej Polaków z nowotworem

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce żyje ponad 1,17 mln osób z chorobą nowotworową, a rocznie diagnozuje się ok. 180 tys. nowych przypadków. Najczęściej diagnozowane nowotwory u osób po 50. roku życia to rak prostaty, jelita grubego, płuc oraz piersi.

– Nowotwór jest chorobą ludzi starszych. Ryzyko wzrasta po 50. roku życia – mówi onkolog dr Hubert Urbańczyk. Przyczyn należy szukać w czynnikach ryzyka takich jak palenie, alkohol, dieta czy stres.

Badania ratujące życie

Eksperci alarmują: profilaktyka to podstawa. U mężczyzn jednym z kluczowych badań jest oznaczenie poziomu PSA – najlepiej po 40. r.ż., a regularnie po 50.

Jednym z najważniejszych badań, które pozwala wykryć nowotwór w stadium przedklinicznym, jest kolonoskopia. – To badanie pozwala wykryć zmiany przedrakowe, np. polipy, i zapobiec ich rozwojowi w raka – tłumaczy dr Paweł Potocki.

Badanie można wykonać w znieczuleniu, a przy braku niepokojących wyników powtarzać co 10 lat.

Diagnostyka raka płuca

Rak płuca to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych – rocznie rozpoznawany u ponad 23 tys. osób w Polsce. W 90% przypadków winne jest palenie tytoniu.

– Choroba rozwija się długo bezobjawowo, dlatego tak ważna jest niskodawkowa tomografia komputerowa (NDTK) – tłumaczy prof. Dariusz Kowalski. Programy profilaktyczne umożliwiają wykonanie tego badania bezpłatnie osobom z grup ryzyka, m.in. palaczom powyżej 50. roku życia.

Profilaktyka raka piersi

W przypadku kobiet najważniejsze są regularne samobadania piersi, coroczne badania palpacyjne przez lekarza oraz badania obrazowe – USG i mammografia. W Europie zaleca się rozpoczęcie mammografii w wieku 45 lat i kontynuowanie jej co 2 lata aż do 75. roku życia.

– Pacjentki, które regularnie się badają, mają realną szansę na wczesne wykrycie raka piersi, a tym samym skuteczniejsze leczenie – mówi dr Potocki.

Dlaczego leczenie nowotworu u seniorów jest trudniejsze?

– Leczenie nowotworu u starszych osób jest trudniejsze przede wszystkim dlatego, iż są one w gorszym stanie ogólnym i często cierpią na choroby współistniejące – tłumaczy dr Urbańczyk.

Podkreśla też, iż konieczna jest ocena przez doświadczonego lekarza, który zdecyduje, czy leczenie onkologiczne można rozpocząć i jak je przeprowadzić, by nie zaszkodzić pacjentowi.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje konsultacji z lekarzem specjalistą. W przypadku niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Idź do oryginalnego materiału