Kilka słów o przeszczepie włosów metodą FUT

zdrowie.med.pl 18 godzin temu
Zdjęcie: mężczyzna czeszący bujne włosy na głowie po przeszczepie metodą FUT


Lata doświadczeń i testów zaowocowały niesamowitym postępem w dziedzinie medycyny estetycznej, w tym odtwórczej włosów. Dzięki temu mamy przyjemność przedstawić Wam metodę FUT.

FUT (z angielskiego: Follicular Unit Transplantation) to w tej chwili podstawowa metoda stosowana w transplantologii włosów. Jeśli oczekujemy gęstych włosów po przeszczepie i jednocześnie nie mamy nic przeciwko linijnej bliźnie (która i tak najczęściej jest mało widoczna), to możemy z czystym sumieniem polecić pacjentowi ten sposób przywracania czuprynie dawnego wyglądu. Co istotne – przy tej metodzie można odwzorować miejsce dawcze z miejscem biorczym w stosunku 1:1. Przed zabiegiem wykonywana jest dokładna analiza miejsca pobrania oraz określony zostaje zakres przeszczepianych włosów. Ten sposób transplantacji jest komfortowy zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Opis zabiegu

Na wstępie warto zaznaczyć, iż zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, podawanym nasiękowo dzięki bardzo cienkiej igły 30G. Nie ma konieczności stosowania znieczulenia ogólnego. Wykorzystuje się specjalnie przygotowany roztwór, który aplikowany jest punktowo – dzięki temu ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest ograniczone do minimum. Po kilku minutach podawana jest kolejna porcja środka znieczulającego, a po około 20–30 minutach pacjent zostaje poproszony o położenie się na brzuchu w wygodnej pozycji.

Przed rozpoczęciem zabiegu wystarczy ogolić fragment owłosienia w okolicy, z której pobierany jest pasek skóry (tzw. strip) – jego szerokość wynosi około 1,5 cm, a długość może dochodzić do 30 cm, zależnie od potrzebnej liczby mieszków włosowych (unitów). Taki pasek zostaje następnie przekazany do dalszej obróbki pod mikroskopem, co pozwala na dokładne przygotowanie i wyodrębnienie zdrowych graftów do przeszczepu. W trakcie wykonywania otworów w obszarze łysiny, do których będą wszczepiane włosy, pacjent ponownie siada i może swobodnie oglądać filmy, rozwiązywać krzyżówki lub prowadzić rozmowę z lekarzem – choćby na luźne tematy, jak pogoda.

Nie trzeba się martwić – lekarz potrafi skupić się jednocześnie na rozmowie i precyzyjnym osadzaniu wcześniej przygotowanych graftów w zaplanowane miejsca. Obszar, z którego pobrano strip, zostaje zamknięty szwem ciągłym. Dzięki wykorzystaniu metody „trichophytoic closure” blizna jest praktycznie niewidoczna, ponieważ ukrywają ją włosy – u kobiet jest to tym bardziej dyskretne, ponieważ zwykle mają one dłuższe fryzury.

Co po zabiegu?

Po zakończeniu zabiegu w miejscu cięcia umieszczany jest niewielki opatrunek, natomiast obszar, w którym osadzono przeszczepione włosy, zostaje zabezpieczony specjalistycznymi maściami oraz płynem o działaniu dezynfekującym. Po przeprowadzeniu transplantacji metodą FUT pacjent może samodzielnie wrócić do domu – nie ma potrzeby hospitalizacji.

Trzeba jednak pamiętać, iż każda, choćby bardzo starannie zszyta rana, nie powinna być narażona na nadmierne naprężenia. Z tego powodu przez około miesiąc po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Najlepszym wyborem w tym czasie jest odpoczynek i cierpliwe oczekiwanie na efekty, które z pewnością wynagrodzą ten okres rekonwalescencji.

Więcej informacji pod adresem: https://www.san-medical.pl/oferta/przeszczep-wlosow/metoda-fut/

materiały partnera (wp)

Idź do oryginalnego materiału