Higienistka stomatologiczna z Kalifornii złożyła pozew przeciwko swojej byłej pracodawczyni oraz należącemu do niej gabinetowi dentystycznemu, oskarżając o bezprawne zwolnienie i złamanie kilku artykułów kodeksu pracy.
24 marca higienistka Fabiola Zamora złożyła pozew w Sądzie Najwyższym stanu Kalifornia w hrabstwie Santa Clara przeciwko swojej byłej pracodawczyni – protetyczce Ashwini S. Bhave oraz gabinetowi Bay Area Dental Specialists. W portalu Northern California Record, który nagłośnił ten przypadek, napisano: – Sprawa ta podkreśla istotne zarzuty, które mogą mieć daleko idące konsekwencje dla praktyk zatrudnienia w branży stomatologicznej.
Liczne naruszenia prawa pracy
Oprócz zarzutu bezprawnego zwolnienia na podstawie Ustawy o Sprawiedliwym Zatrudnieniu i Mieszkaniu (Fair Employment and Housing Act), Zamora oskarżyła dr Bhave i Bay Area Dental Specialists o liczne naruszenia prawa pracy, w tym niewystarczającą ochronę przed dyskryminacją oraz szykany z powodu dochodzenia swoich praw wynikających z różnych kodeksów pracy.
Fabiola Zamora, która rozpoczęła pracę w Bay Area Dental Specialists w 2017 r. jako higienistka i asystentka stomatologiczna, twierdzi, iż została bezprawnie zwolniona z powodu dyskryminacji związanej z niepełnosprawnością po zgłoszeniu urazów odniesionych w pracy w październiku 2024 r.
Zwolnienie jako forma represji wobec dochodzącej swoich praw kobiety?
Kobieta utrzymuje, iż wystąpiła o dostosowanie warunków pracy do jej aktualnego stanu zdrowia, ale dr Bhave miała zignorować tę prośbę. W opinii higienistki przełożeni nie zapewnili jej również odpowiedniego leczenia w ramach należnego ubezpieczenia pracowniczego (Workers’ compensation). Ostatecznie higienistka została zwolniona z pracy w styczniu 2025 r.
Ponadto Zamora zarzuca, iż przez cały okres pracy odmawiano jej należnego wynagrodzenia, w tym zapłaty za przepracowane nadgodziny, jak również przerw obiadowych i przerw na wypoczynek. W pozwie kobieta domaga się procesu z udziałem ławy przysięgłych, odszkodowania za stres emocjonalny, pokrycia kosztów leczenia, odszkodowania karnego, a także zwrotu opłat i wydatków poniesionych w trakcie postępowania sądowego.
Źródło: https://www.drbicuspid.com/