Amerykański sekretarz zdrowia Robert F. Kennedy Jr. ogłosił w poniedziałek, iż zamierza zlecić Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wycofanie ogólnokrajowych zaleceń dotyczących dodawania fluoru do wody pitnej. Jak zapowiedział, powoła specjalny zespół ekspertów ds. zdrowia publicznego, który przeanalizuje dostępne dane naukowe i przedstawi nowe rekomendacje. Tego samego dnia amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) poinformowała, iż rozpoczyna przegląd „nowych informacji naukowych” na temat potencjalnych zagrożeń zdrowotnych związanych z fluoryzacją. EPA odpowiada za ustalanie dopuszczalnego stężenia fluoru w systemach wodociągowych. Kennedy ogłosił swoje plany w rozmowie z Associated Press po konferencji prasowej z administratorem EPA Lee Zeldinem w Salt Lake City.
Chociaż Kennedy jako sekretarz zdrowia nie ma uprawnień, by zakazać fluoryzacji w poszczególnych społecznościach, może jednak skierować CDC do wycofania rekomendacji oraz współpracować z EPA nad obniżeniem dopuszczalnych norm.
Niedawno pierwszym stanem, który całkowicie zakazał dodawania fluoru do wody pitnej – pomimo sprzeciwu środowisk stomatologicznych i organizacji zdrowotnych – stało się Utah. Ustawę zakazującą władzom lokalnym podejmowania decyzji o dodawaniu fluoru do wody podpisał republikański gubernator Utah Spencer Cox. Wszystkie systemy wodociągowe w stanie muszą zakończyć fluoryzację do 7 maja. Eksperci ostrzegają, iż decyzja ta może szczególnie dotknąć osoby z mniej zasobnych środowisk, które mają ograniczony dostęp do opieki dentystycznej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Robert F. Kennedy Jr pochwalił Utah za „odwagę i przywództwo” w kwestii zdrowia publicznego, stwierdzając: – Jestem bardzo dumny z tego stanu jako pierwszego, który zakazał fluoryzacji. Mam nadzieję, iż kolejne pójdą jego śladem.
Fluor – kontrowersje i badania naukowe
Choć zalecenia CDC dotyczące fluoryzacji nie są obowiązkowe, do tej pory cieszyły się dużą renomą i zaufaniem. Ostateczne decyzje w tej sprawie podejmują władze stanowe i lokalne – o ile nie przekraczają one norm wyznaczonych przez EPA.
W trakcie konferencji prasowej Lee Zeldin potwierdził, iż EPA rozpoczęła kompleksowy przegląd badań naukowych, które mają pomóc w ewentualnym zrewidowaniu standardów. – Po zakończeniu tej oceny będziemy dysponować aktualną i wiarygodną analizą naukową, która posłuży jako podstawa do dalszych decyzji – powiedział.
Według zaleceń CDC, fluor pomaga wzmacniać szkliwo i zapobiega próchnicy. Już w 1950 r. władze federalne poparły fluoryzację jako środek prewencyjny przeciwko próchnicy, a w 1962 r. ustalono wytyczne dotyczące optymalnych dawek.
Jednak Kennedy – były prawnik specjalizujący się w sprawach środowiskowych – od dawna określa fluor mianem „niebezpiecznej neurotoksyny” i wiąże go z ryzykiem występowania zapalenia stawów, złamań kości i chorób tarczycy. Niektóre badania sugerują możliwość takich powiązań, szczególnie przy przekraczaniu zalecanych dawek. Jednak większość naukowców wskazuje na ograniczoną jakość tych danych i brak jednoznacznych wniosków.
W zeszłym roku rządowy Narodowy Program Toksykologiczny (NTP) opublikował raport podsumowujący badania z Kanady, Chin, Indii, Iranu, Pakistanu i Meksyku, który wykazał, iż spożywanie wody z zawartością fluoru przekraczającą 1,5 mg/l (ponad dwukrotnie więcej niż zalecane w USA) może być związane z niższym ilorazem inteligencji u dzieci. Informowaliśmy o tym TUTAJ.
Zmiany instytucjonalne i przyszłość fluoryzacji
W kontekście tych wydarzeń szczególne poruszenie w środowisku stomatologicznym w USA wywołała ubiegłotygodniowa decyzja o likwidacji 20-osobowego Zespołu ds. Zdrowia Jamy Ustnej w CDC, który dotychczas zarządzał programami grantowymi wspierającymi profilaktykę stomatologiczną, w tym promocję fluoryzacji. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Z danych CDC wynika, iż z fluoryzowanej wody pitnej korzysta około 2/3 populacji USA. W 2022 r. około jedna trzecia systemów wodociągowych – 17 tysięcy z 51 tysięcy – prowadziła fluoryzację. w tej chwili CDC zaleca stężenie 0,7 mg fluoru na litr wody. Wydarzenia w Utah i działania Roberta F. Kennedy’ego Jr. mogą zainicjować ogólnokrajową debatę nad przyszłością fluoryzacji wody w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: https://apnews.com