Jak głosi popularne powiedzenie, sport to zdrowie. Ale już sportowcy niekoniecznie muszą być okazami zdrowia, w tym zdrowia jamy ustnej – tak jak nastolatkowie nabywający umiejętności w akademiach piłkarskich przy 10 klubach Premier League, Championship oraz Women’s Super League w Wielkiej Brytanii.
W przeprowadzonym w ostatnim czasie badaniu ankietowym naukowców z University College London wykazano, iż młodzi piłkarze częściej doświadczają poważnych problemów stomatologicznych i generalnie mają gorszy stan zdrowia jamy ustnej niż ich rówieśnicy, którzy nie uprawiają piłki nożnej.
Braki zębowe, ogniska próchnicy i krwawienie z dziąseł
U większości, bo prawie 77% spośród 160 uczestników badania, występowały choroby dziąseł w stopniu I lub II według wskaźnika BPE (basic periodontal examination) – z objawami zapalenia dziąseł i krwawieniem. Ponad połowa piłkarzy (56%) miała przynajmniej jeden ząb brakujący lub wypełniony. Ponadto prawie co trzecia osoba (31%) miała co najmniej jeden ząb z widoczną próchnicą.
Badacze sugerują, iż istotnym czynnikiem wpływającym na zły stan uzębienia sportowców może być częste w tej grupie spożywanie napojów izotonicznych – wysoka zawartość cukru i kwasowość tych produktów może przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Ponadto status społeczno-ekonomiczny zawodników może mieć wpływ na ich zdrowie jamy ustnej, a zły stan uzębienia dotyczy częściej osób wywodzących się z mniej zamożnych środowisk.
Naukowcy z Londynu uwzględnili także fizyczny wpływ piłki nożnej na uzębienie młodych zawodników. Około 35% z nich doświadczyło urazu zębów siecznych, a co dziesiąty wspominał o urazie jamy ustnej podczas treningu lub zawodów. Żaden z piłkarzy nie zadeklarował używania ochraniacza na zęby podczas gry.
Czy starcie zębów to efekt niedoboru śliny podczas długich treningów?
U prawie 2 na 3 zawodników (63%) wykazano oznaki ścierania zębów, co badacze uznali za zaskakujące w tak młodej grupie wiekowej. Może to być związane z długotrwałymi treningami prowadzącymi do odwodnienia, które ogranicza zdolność śliny do neutralizowania kwasów i chronienia przed ścieraniem.
A to, w jaki sposób zużywały się zęby przednie uczestników badania, było w wielu przypadkach charakterystyczne dla refluksu żołądkowo-przełykowego oraz zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia. Z tego względu autorzy zasugerowali konieczność przeprowadzenia dalszych badań nad powszechnością zaburzeń odżywiania wśród sportowców.
„Problemy stomatologiczne piłkarzy wpływają na ich zdolność do rywalizacji”
W badaniu zasugerowano też, iż zły stan uzębienia zawodników może wpływać na ich wydolność sportową. Naukowcy uznali, iż byłoby to zaskakujące, gdyby opisany w badaniu zakres chorób jamy ustnej nie wywierał negatywnego wpływu na treningi i wydajność piłkarzy, przy czym najczęściej wymienianymi objawami były ostre infekcje i ból.
W rozmowie z BBC główny autor badania dr Saul Konviser powiedział: – Naszym zdaniem to świetna okazja, aby wykorzystując uzyskane dowody, wspierać zespoły medyczne w klubach piłkarskich. To również szansa dla organizacji sportowych, by podjąć stosowane działania. Nie chcemy, aby zły stan zdrowia jamy ustnej wpływał negatywnie na wyniki sportowe. Konieczne jest większe zrozumienie, iż jama ustna jest częścią ciała.
– Podczas badań przesiewowych zawodnicy skarżyli się na ból zębów, krwawienie dziąseł, mówili, iż czasami nie mogli trenować z powodu infekcji zębów. A po doznanych urazach mogą pojawić się przewlekłe problemy, które negatywnie wpływają na ich zdolność do rywalizacji – dodał Konviser.
– W trakcie pandemii wiele gabinetów stomatologicznych było niedostępnych albo miało ograniczoną dostępność. W tym czasie dzieci przebywały w domach, bo szkoły były zamknięte, więc doszły do tego niekorzystne nawyki, takie jak oglądanie filmów, gry komputerowe i wieczne przekąski. Zauważyliśmy więc pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci – mówi o wpływie pandemii COVID-19 na stan zdrowia jamy ustnej wśród polskich dzieci prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.
Źródło: https://dentistry.co.uk/