Ciężarna u dentysty – mniejsze ryzyko cukrzycy i nadciśnienia, środki znieczulające i poważne działania niepożądane, osoby z NZJ bardziej zagrożone chorobami przyzębia, czy zdrowie jamy ustnej ma związek z przebiegiem fibromialgii u kobiet, do czego może się przydać AI w gabinecie stomatologicznym, RTG, TK i aspiracja główki turbiny do oskrzela 76-latka, czy dysfagia zwiększa ryzyko zaburzeń kognitywnych, władze USA chcą zmienić zalecenia dotyczące fluoryzacji wody – zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem najciekawszych wiadomości z branży stomatologicznej z ostatnich dni!
Wizyty u dentysty z powodu problemów zdrowotnych występujących w czasie ciąży mają przełożenie ma mniejsze ryzyko wystąpienia schorzeń specyficznych dla tego szczególnego okresu w życiu kobiety – cukrzycy ciążowej oraz nadciśnienia ciążowego. Badanie podejmujące tę tematykę ukazało się w marcowym wydaniu czasopisma „Journal of the American Dental Association” (JADA).
Pacjenci, którym podawane są miejscowe środki znieczulające oparte na estrach, mogą być bardziej narażeni na poważne powikłania, także te wymagające hospitalizacji oraz skutkujące śmiercią. Tak wynika z badania, które ukazało się 31 marca w „International Dental Journal”.
Pacjenci chorujący na nieswoiste zapalenia jelit (NZJ) są bardziej narażeni na rozwój zapalenia przyzębia, co podkreśla znaczenie regularnych badań przesiewowych. Badanie przeglądowe dotyczące tego zagadnienia ukazało się 31 marca w czasopiśmie naukowym „BMC Oral Health”.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney wykazały istotny związek między stanem zdrowia jamy ustnej a nasileniem bólu migrenowego, brzucha i układu mięśniowo-szkieletowego u kobiet cierpiących na fibromialgię. Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Pain Research”, rzucają światło na potencjalne powiązania między mikrobiomem jamy ustnej a układem nerwowym, wskazując na możliwą oś: jelita – mózg – jama ustna.
Sztuczna inteligencja (SI; ang. artificial inteligence, AI) to dziedzina, która w kilku ostatnich latach rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Powstanie takich platform jak ChatGPT, Perplexity czy Copy.ai otworzyło nowe możliwości, z których może skorzystać szerokie grono odbiorców – w tym także osoby związane zawodowo ze stomatologią.
Badania obrazowe – zdjęcie RTG oraz tomografia komputerowa – odegrały kluczową rolę w diagnostyce i usunięciu główki turbiny z dróg oddechowych starszego pacjenta. Jak potwierdzili autorzy pracy opublikowanej 8 marca w czasopiśmie „Radiology Case Reports”, do aspiracji doszło w trakcie zabiegu stomatologicznego.
Z badania kanadyjskich naukowców wynika, iż osoby w średnim i starszym wieku, które mają trudności z przeżuwaniem, mogą być prawie trzykrotnie bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń funkcji poznawczych. Wyniki badania, w którym oceniono tę zależność, opublikowano 3 kwietnia w „Journal of Dentistry”.
W specjalnym komunikacie Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) podkreśliło, iż – zgodnie z badaniami naukowymi – zdrowie jamy ustnej opiera się na zrównoważonej diecie, odpowiedniej higienie oraz dostępie do wody z optymalnym poziomem fluoru. To odpowiedź na działania sekretarza zdrowia Roberta F. Kennedy’ego Jr., który ogłosił, iż zamierza zlecić Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wycofanie ogólnokrajowych zaleceń dotyczących dodawania fluoru do wody pitnej.
– Na pacjenta warto spojrzeć jako na całokształt, nie tylko na jego zęby. Istotna jest kooperacja z lekarzami ogólnymi. Nie wszyscy lekarze mają świadomość, jak istotny wpływ mają choroby ogólne na zęby, a także odwrotnie – jak istotny wpływ mają zęby na choroby ogólne. Często nie widzimy tego, by kierowali pacjentów do stomatologa w ramach leczenia – mówi o wyzwaniach w opiece stomatologicznej nad pacjentami obciążonymi chorobami ogólnoustrojowymi dr n. med. Anna Sokołowska, adiunkt w Zakładzie Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej i Przyzębia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.