Pierwszy od 25 lat lek na glejaka otrzymał rekomendację EMA

termedia.pl 21 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Stosowany w USA i wielu innych krajach worasidenib, lek powodujący zmniejszanie objętości guza, będzie stosowany w przebiegu glejaka rozlanego II stopnia także w Europie. CHMP zarekomendował jego rejestrację a decyzja EMA oczekiwana jest w najbliższych miesiącach.



Nowy lek o nazwie worasidenib stosowany jest w leczeniu glejaka rozlanego II stopnia, z mutacją genów IDH1/2 (dehydrogenazy izocytrynianowej). Terapia ta jest ukierunkowana molekularnie i opóźnia postęp tej szczególnie groźnej choroby.

Jej działanie polega na blokowaniu enzymów IDH1/2, co hamuje powstawanie szkodliwej substancji 2-HG (2-hydroksyglutaran) pobudzającej wzrost guza.

Z badania klinicznego III fazy o nazwie INDIGO wynika, iż lek pomaga pacjentom z resztkowym lub nawracającym glejakiem II stopnia (z mutacją genu IDH1 lub IDH2), których wcześniejsze leczenie obejmowało jedynie zabieg chirurgiczny. Wykazano, iż mediana czasu przeżycia wolnego od progresji choroby (PFS) wyniosła 27,7 miesiąca dla worasydenibu wobec 11,1 miesiąca dla placebo. Również czas do kolejnej interwencji (TTNI) oraz eksploracyjnego punktu końcowego – tempa wzrostu guza (TGR), były korzystne dla tego leku.

Według wyliczeń Blinded Independent Review Committee (BIRC) zmniejszał on objętość guza średnio o 2,5 proc. co pół roku, podczas gdy u pacjentów przydzielonych losowo do grupy z użyciem placebo objętość guza się zwiększała – średnio o 13,9 proc. co pół roku.

Terapia ta została już zarejestrowana w 2024 r. w Stanach Zjednoczonych przez Agencję Żywności i Leków (FDA). Dopuszczono ją do użycia także w Kanadzie, Australii, Izraelu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Szwajcarii. Jej rejestracja jest w tej chwili rozważana w Wielkiej Brytanii, Japonii oraz kilku innych krajach.

W Unii Europejskiej worasidenib ma być stosowany u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat i o masie ciała co najmniej 40 kg, u których przeprowadzono jedynie interwencję chirurgiczną i u których nie jest konieczna natychmiastowa radioterapia lub chemioterapia.

Idź do oryginalnego materiału