Nalot na języku objawem poważnych chorób? Co może oznaczać biały nalot na języku

dentonet.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Nalot na języku - mężczyzna z wystawionym językiem


Nalot na języku to objaw, który często bywa bagatelizowany – zupełnie niesłusznie, bo jego obecność może świadczyć nie tylko o niedostatecznej higienie jamy ustnej, ale także o rozwoju infekcji grzybiczych, zaburzeniach trawiennych, a choćby zmianach przednowotworowych. Kiedy osad na języku jest zjawiskiem fizjologicznym, a kiedy warto udać się do lekarza? Czym może być spowodowany biały nalot na języku? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Język to narząd, który bierze udział w procesie mowy, rozdrabnianiu pożywienia oraz odpowiada za odczuwanie smaku. To również czuły wskaźnik zdrowia całego organizmu. Jego wygląd – kolor, kształt i powierzchnia – może zdradzać wiele na temat stanu jamy ustnej i ogólnej kondycji pacjenta. Jednym z najczęściej obserwowanych objawów w obrębie języka są różnego rodzaju naloty, z których najczęściej spotykany jest biały osad. Choć często wynika on z naturalnych procesów zachodzących w jamie ustnej, jego obecność nie powinna być lekceważona, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne symptomy.

Biały osad na języku a zaniedbania higieny jamy ustnej

W praktyce najczęstszą przyczyną białego nalotu na języku okazuje się niedostateczna higiena. Grzbietowa powierzchnia języka, pokryta delikatnymi brodawkami, stanowi idealne środowisko do gromadzenia się resztek pokarmowych, martwych komórek nabłonka oraz mikroorganizmów. jeżeli nie są one regularnie usuwane, tworzą warstwę bakteryjnego białego osadu, który z czasem może prowadzić do przykrego zapachu z ust, uczucia nieświeżości, a choćby stanów zapalnych błony śluzowej.

Jak pozbyć się nalotu z języka? Domowe sposoby

Jeśli biały osad na języku jest efektem zaniedbań higienicznych należy wprowadzić do codziennej rutyny kilka prostych czynności i nawyków.

• Czyszczenie języka – codzienne oczyszczanie języka specjalną skrobaczką lub szczoteczką z miękkim włosiem pozwala mechanicznie usunąć nagromadzone bakterie.

• Płukanki antybakteryjne – płyny do płukania jamy ustnej zawierające chlorheksydynę, olejek z drzewa herbacianego lub wyciągi ziołowe, np. z szałwii albo mięty, wykazują działanie przeciwzapalne i odkażające.

• Odpowiednie nawodnienie – picie dużej ilości wody redukuje uczucie suchości w ustach i sprzyja naturalnemu oczyszczaniu języka.

• Zmiana diety – ograniczenie spożycia produktów fermentujących i słodyczy może ograniczyć rozwój drożdżaków.

Warto jednak pamiętać, iż domowe metody są skuteczne jedynie wtedy, gdy nalot nie wynika z choroby ogólnoustrojowej.

Biały nalot na języku jako objaw chorobowy

Jeśli mimo zachowania prawidłowej higieny język przez cały czas pokryty jest białym osadem, a do tego pojawiają się inne symptomy, jak metaliczny posmak w ustach, pieczenie, ból języka czy nieprzyjemny zapach z ust, należy rozważyć możliwość, iż mamy do czynienia z objawem chorobowym. W zależności od wieku pacjenta, jego stanu ogólnego oraz obecności chorób współistniejących, przyczyną mogą być różne jednostki chorobowe.

Biały nalot na języku u niemowlaka – to mogą być pleśniawki

U niemowląt i małych dzieci biały nalot często jest objawem pleśniawek, czyli grzybiczej infekcji jamy ustnej wywołanej przez drożdżaki z rodzaju Candida. Charakterystyczny osad przypomina ścięte mleko, którego nie da się łatwo usunąć. Często towarzyszą mu dodatkowe objawy: rozdrażnienie dziecka, odmowa ssania i ogólny dyskomfort. Leczenie tego zakażenia polega zwykle na stosowaniu miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych i zachowaniu szczególnej higieny smoczków, butelek oraz brodawek sutkowych u matek karmiących.

Grzybica jamy ustnej

Obecność białego nalotu na języku u dorosłych pacjentów może wskazywać na kandydozę, czyli grzybicę błon śluzowych jamy ustnej. Rozwija się ona m.in. u osób z osłabioną odpornością, po antybiotykoterapii, u chorych na cukrzycę, palaczy tytoniu, a także u osób noszących źle dopasowane protezy. Nalot bywa rozległy (obejmuje nie tylko język, ale i dziąsła, podniebienie oraz wewnętrzne części policzków), może powodować pieczenie, ból gardła przy połykaniu, a także nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej po jego mechanicznym usunięciu. Leczenie wymaga zwykle zastosowania leków przeciwgrzybiczych, zarówno miejscowo, jak i ogólnie, a także korekty niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Biały język a leukoplakia

Znacznie poważniejszą sytuacją kliniczną jest leukoplakia – zmiana potencjalnie przedrakowa, która objawia się jako biała, nieusuwalna plama na języku lub błonie śluzowej jamy ustnej. Najczęściej rozwija się u osób palących papierosy (tzw. leukoplakia palaczy), żujących tytoń lub nadużywających alkoholu. Nie daje dolegliwości bólowych, co powoduje, iż przez długi czas nie jest zauważana przez pacjentów. Diagnostyka opiera się na biopsji i badaniu histopatologicznym, które pozwala określić, czy doszło już do zmian dysplastycznych. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmiany oraz wyeliminowaniu czynników ryzyka.

O czym świadczy żółty nalot na języku?

Żółtawy odcień nalotu może pojawić się w wyniku namnażania bakterii produkujących barwniki, ale także jako następstwo chorób przewodu pokarmowego. U pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym, chorobami wątroby lub pęcherzyka żółciowego żółty nalot jest często jednym z pierwszych zauważalnych objawów. Język bywa wtedy również suchy, szorstki i może towarzyszyć mu nieprzyjemny posmak. Dodatkowo, zażółcenie języka może występować przy odwodnieniu lub na skutek stosowania niektórych leków, jak antybiotyki czy suplementy żelaza. Zmiana ta wymaga nie tylko oceny stomatologicznej, ale często również dalszej diagnostyki internistycznej.

Brązowy, szary i czarny nalot na języku. Czy jest groźny?

Ciemniejsze odcienie nalotu – od brązowego po niemal czarny – mogą budzić niepokój, jednak nie zawsze świadczą o chorobie. Jednym z najczęstszych schorzeń przebiegających z ciemnym nalotem jest tzw. język czarny włochaty. Powstaje on na skutek przerośnięcia brodawek nitkowatych i nagromadzenia się w nich bakterii wytwarzających barwniki. Język zyskuje wówczas owłosiony wygląd i ciemne zabarwienie. Przyczyną bywają palenie papierosów, nadmierne spożycie kawy lub herbaty, niewłaściwa higiena jamy ustnej lub długotrwała antybiotykoterapia. Mimo nieestetycznego wyglądu, schorzenie to nie jest groźne i zwykle ustępuje po wdrożeniu intensywnej higieny języka i eliminacji czynników wywołujących.

Brązowy nalot na języku występuje u palaczy, ale jeżeli ma on niepokojącą konsystencję oraz zaobserwować można jego duże ilości, warto wykonać badania w kierunku nieżytu żołądka, kamicy pęcherzyka żółciowego oraz chorób wrzodowych układu pokarmowego. Niekiedy jest on związany z kwasicą lub toksemią. Czerwony nalot na języku to najczęściej objaw nieprawidłowej pracy wątroby, szary – niedoboru żelaza w organizmie (anemia), a w połączeniu z pęcherzykami – zapalenia spowodowanego wirusem opryszczki. Nalot w ciemnym odcieniu purpury bywa skutkiem niedoboru witamin z grupy B (towarzyszą mu przemęczenie, apatia i bóle głowy), a czarny – dysfunkcji nerek. Charakterystycznym objawem tego typu schorzeń są bardzo ostre bóle w okolicach lędźwiowych, problemy z oddawaniem moczu, a choćby biegunka i wymioty.

Nalot na języku to objaw, który może mieć wiele przyczyn – od całkowicie niegroźnych, związanych z codzienną higieną, po poważne schorzenia wymagające specjalistycznej diagnostyki i leczenia. najważniejsze znaczenie ma obserwacja własnego ciała i zwracanie uwagi na objawy utrzymujące się mimo stosowania domowych metod. Wszelkie zmiany, które nie ustępują w ciągu kilku dni, powodują dyskomfort, ból lub mają nietypowy wygląd, powinny być skonsultowane z lekarzem stomatologiem. Regularne wizyty kontrolne, dbałość o higienę jamy ustnej i świadomość potencjalnych zagrożeń to najskuteczniejsze sposoby, by utrzymać język – a wraz z nim całe zdrowie jamy ustnej – w dobrej kondycji.

Idź do oryginalnego materiału