Nieświeży oddech (haliotoza) może być objawem wielu dolegliwości, od tych mniej kłopotliwych, jak zła higiena jamy ustnej, po problemy ze zdrowiem. Dlatego jeżeli mimo regularnego czyszczenia zębów, języka, nitkowania, używania płynów, dbania o dietę problem wciąż występuje, nie zapomnij zasięgnąć porady lekarza. Może się okazać, iż jego przyczyna leży zupełnie gdzie indziej. Jak informuje portal zdrowie.gazeta.pl, warto odwiedzić laryngologa, przyjrzeć się drogom oddechowym oraz żołądkowi. Zanim jednak to zrobisz, zacznij od sprawdzenia podstaw.
REKLAMA
Zobacz wideo Dagmara ma sposób na o swój piękny uśmiech. Myje zęby osiem razy dziennie
O czym świadczy brzydki oddech z rana? To najczęstsza przyczyna
choćby w 90 proc. przypadków nieprzyjemny zapach z ust spowodowany jest zaniedbaniem higieny jamy ustnej, problemami z zębami czy dziąsłami. Mowa między innymi o próchnicy, czy kamieniu. Dlatego w pierwszej kolejności zacznij od wprowadzenia zmian w systemie szczotkowania. Jak informuje portal medonet.pl, myj zęby co najmniej dwa razy dziennie (choć najlepiej po każdym posiłku), przez 2-3 minuty. Samą technikę zastosuj do stanu uzębienia oraz dziąseł. Niemniej najlepiej wykonywać ruchy wymiatające oraz okrężne, poczynając od dziąseł. Z kolei części żujące (od góry) traktuj delikatnymi ruchami w przód i tył. Na koniec nie zapomnij o języku.
Mycie zębów pexels.com/Helena Lopes
Co zrobić, żeby nie śmierdziało z buzi? To częsta przyczyna
Nieświeży oddech o poranku może być również spowodowany suchością w ustach. Wszystko dlatego, iż ślina odpowiedzialna jest za usuwanie szkodliwych bakterii, a jeżeli jest jej za mało, proces zostaje zatrzymany, co bezpośrednio przyczynia się do brzydkiego zapachu. Problem dotyczy w szczególności osób śpiących z otwartymi ustami czy zażywającymi leki odwaniające. W takim przypadku warto pić wodę na noc, a do tego trzymać szklankę z napojem przy łóżku, by zawsze móc po nią sięgnąć.
Przy jakiej chorobie śmierdzi z ust? Nie zapomnij skonsultować się z lekarzem
Kolejnym powodem mogą być produkty spożywcze, takie jak surowa cebula i czosnek, które często czuć choćby po umyciu zębów. Nie bez znaczenia są też używki. Mowa oczywiście przede wszystkim o paleniu papierosów, które przyczyniają się do nieświeżego oddechu i wysuszania jamy ustnej. Nie wspominając o większym ryzyku wystąpienia chorób dziąseł. Brzydki zapach z ust mają często także osoby chorujące na refluks żołądkowo-przełykowy. W takim przypadku konieczne jest stosowanie odpowiednich leków przepisanych przez lekarza. Jak często myjesz zęby? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.