W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przeprowadzono skomplikowaną operację rekonstrukcji twarzy u nastolatka, który uległ ciężkiemu wypadkowi. „To chyba najbardziej skomplikowany zabieg z zakresu traumatologii, jaki mieliśmy okazję przeprowadzać” – wskazała dr hab. n. med. Bogusława Orzechowska-Wylęgła, specjalistka z zakresu chirurgii szczękowo twarzowej w GCZD.

Operację przeprowadzono u nastolatka, który kilka dni wcześniej spadł z kilku metrów prosto na twarz do rzeki, doznając rozległych obrażeń. Uszkodzone zostały niemal wszystkie kości twarzoczaszki oraz wystąpiły liczne złamania wieloodłamowe z przemieszczeniami.
„Jego twarzoczaszka przypominała rozsypane puzzle”
Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) przeprowadzili operację już tydzień po wypadku, kiedy stan chłopca ustabilizował się. Zabieg trwał 9 godzin i był niezwykle wymagający, ponieważ specjaliści precyzyjnie odtworzyli struktury twarzy.
– W swojej wieloletniej pracy nie spotkałam się jeszcze z tak licznymi obrażeniami. Jego twarzoczaszka przypominała rozsypane puzzle, które trzeba było ponownie starannie złożyć – podkreśliła w informacji prasowej dr hab. n. med. Bogusława Orzechowska-Wylęgała, specjalista z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej w GCZD.
Specjalistka dodała, iż aby zrekonstruować kości czołowe, jarzmowe, szczęki, nosa i żuchwy, lekarze wprowadzili u pacjenta kilkanaście płytek do osteosyntezy oraz zastosowali 56 śrub. Jak wskazała prof. Orzechowska-Wylęgała, był to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu traumatologii, jaki specjaliści z GCZD mieli okazję przeprowadzić.
Pacjenta czeka teraz dalsze leczenie i długotrwała rehabilitacja.
W całym procesie leczenia zaangażowanych było wielu specjalistów, w tym ratownicy medyczni, lekarze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, anestezjolodzy, specjaliści diagnostyki obrazowej, laryngolodzy oraz personel pielęgniarski.
Pododdział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w GCZD funkcjonuje od 6 lat, przyjmując pacjentów z urazami, zakażeniami, zmianami nowotworowymi i innymi schorzeniami twarzy. Jak zaznaczył szpital, do przeprowadzenia operacji w tym zakresie konieczne jest skierowanie od lekarza pediatry do Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
Źródło: PAP, Facebook/Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II