W kwietniu w Kanadzie obchodzony jest Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej. Przy tej okazji Kanadyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (Canadian Dental Association, CDA) przypomina o nierozerwalnym związku pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a ogólnym stanem zdrowia.
– Zdrowie jamy ustnej to integralna część ogólnego zdrowia. W tym roku szczególnie zależy nam na edukacji społeczeństwa w zakresie opartych na dowodach naukowych praktyk stomatologicznych oraz na podkreślaniu znaczenia profesjonalnej opieki dentystycznej dla zachowania zdrowia ogólnego – podkreślił cytowany w komunikacie dr Joel Antel, prezes Kanadyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Canada Dental Care Plan – milowy krok dla kanadyjskiej stomatologii
CDA od lat aktywnie działa na rzecz dostępnej i skutecznej opieki stomatologicznej w całym kraju. w tej chwili ponad trzy miliony Kanadyjczyków objętych jest Ogólnokrajowym Programem Opieki Stomatologicznej (Canada Dental Care Plan, CDCP). Jego celem jest zapewnienie uboższym, nieubezpieczonym osobom dostępu do opieki stomatologicznej. Aby zakwalifikować się do programu, nie można posiadać prywatnego ubezpieczenia stomatologicznego, a roczny dochód gospodarstwa domowego nie może przekraczać 90 000 dolarów kanadyjskich.
CDA – wspólnie z terytorialnymi towarzystwami stomatologicznymi – dąży do tego, by program ten jak najlepiej służył zarówno pacjentom, jak i stomatologom. – Program CDCP to krok milowy w kierunku poprawy dostępności opieki stomatologicznej. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, konieczne jest dalsze udoskonalanie programu, poszerzenie zakresu świadczeń oraz zapewnienie pacjentom dostępu do profesjonalnej opieki stomatologicznej – dodał dr Antel.
Walka z dezinformacją i promowanie bezpiecznych praktyk
Tematyka tegorocznej kampanii związanej z Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej w Kanadzie jest skoncentrowana na walce z dezinformacją oraz promowaniu bezpiecznych i skutecznych praktyk. CDA zachęca do podejmowania świadomych decyzji zdrowotnych i przypomina o kluczowych zasadach dbania o zdrowie jamy ustnej. Zalicza się do nich:
– regularne wizyty u dentysty i korzystanie z opieki dostosowanej do indywidualnych potrzeb,
– wybór produktów do higieny jamy ustnej oznaczonych znakiem jakości CDA – to gwarancja ich skuteczności,
– unikanie domowych trendów stomatologicznych (DIY), które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń,
– kierowanie się zaleceniami specjalistów i opartymi na dowodach naukowych metodami,
– pogłębianie wiedzy na temat związku między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym zdrowiem organizmu,
– kooperacja z zespołem stomatologicznym i bycie aktywnym uczestnikiem procesu dbania o własne zdrowie.
– Dbając o zdrowie jamy ustnej, nie troszczymy się wyłącznie o estetykę. To inwestycja w długoterminową jakość życia i ogólne zdrowie. Edukacja, profilaktyka i bezpieczne praktyki to fundamenty, które pomagają Kanadyjczykom podejmować mądre decyzje dotyczące zdrowia – podsumował prezes CDA.
– Z jednej strony świadomość dotycząca zdrowia jamy ustnej w polskim społeczeństwie zmienia się, ale dotyczy to tylko części pacjentów, która widzi potrzebę leczenia stomatologicznego. U innych świadomość prozdrowotna utknęła i stąd statystyki związane z próchnicą wśród Polaków wciąż są zbyt wysokie – mówi prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Marzec był w naszym kraju Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej. Wiodącym projektem realizowanym w jego ramach przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne była kampania „Polska mówi aaa”.
Źródło: https://www.cda-adc.ca