Trwa dyskusja na temat możliwości szczepienia młodszych pacjentów przeciw HPV w aptekach. w tej chwili farmaceuci nie mają prawa wykonywać szczepień u osób poniżej 18. roku życia, jednak pojawiają się konkretne propozycje zmian w tym zakresie.
Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. onkologii, które odbyło się 25 czerwca 2025 r., Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak oraz Olga Sierpniowska, dyrektor Biura GIF, przedstawili argumenty za szerszym zaangażowaniem farmaceutów w program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Szczepienia w aptekach nie tylko dla dorosłych?
Obecnie farmaceuci mogą wykonywać szczepienia, ale wyłącznie u osób pełnoletnich. Jak przypomniał Łukasz Pietrzak, w czasie pandemii COVID-19 uprawnienia te obejmowały także młodzież od 16. roku życia. W jego opinii możliwe i zasadne byłoby rozszerzenie tych kompetencji – choćby do szczepień od 14. lub 12. roku życia.
– Zwiększenie dostępności szczepień poprzez apteki nie wiązałoby się z dodatkowymi kosztami dla systemu ochrony zdrowia – zaznaczył Pietrzak, wskazując na potrzebę zmian legislacyjnych umożliwiających taką formę profilaktyki.
Apteki mogą odegrać kluczową rolę
Przedstawiciele GIF zwracali uwagę na fakt, iż farmaceuci mają realną szansę zwiększyć poziom wyszczepialności wśród młodzieży, jeżeli tylko otrzymają odpowiednie uprawnienia. Apteki, jako łatwo dostępne punkty, mogłyby stać się miejscem zarówno szczepień, jak i rzetelnej edukacji zdrowotnej.
– Farmaceuci są codziennie w kontakcie z pacjentami, co stwarza naturalne warunki do prowadzenia rozmów edukacyjnych – podkreśliła Olga Sierpniowska, dodając, iż społeczne zaufanie do tej grupy zawodowej jest bardzo wysokie.
Edukacja zdrowotna – nie tylko w szkole
Dyrektor Biura GIF zwróciła również uwagę, iż edukacja zdrowotna i seksualna powinna trwać przez całe życie, a nie kończyć się na szkole średniej. Jej zdaniem to farmaceuci – dzięki swojej dostępności – mogą odgrywać istotną rolę w przekazywaniu aktualnej wiedzy dotyczącej m.in. szczepień, zdrowia reprodukcyjnego czy farmakoterapii.
Źródło: GIF