Ekspansja sieci sklepów w Irlandii – setki nowych miejsc pracy

poloniairlandia.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: Ekspansja sieci sklepów w Irlandii - setki nowych miejsc pracy


W ciągu najbliższego roku powstanie 10 nowych sklepów w Irlandii, a zatrudnienie znajdzie w nich kilkaset osób.

Irlandzki oddział popularnej sieci supermarketów planuje rozbudowę swojej obecności w kraju, inwestując 40 milionów euro w rozwój działalności.

Sieć sklepów w Irlandii

Efektem będzie otwarcie 10 nowych sklepów – zarówno większych supermarketów, jak i mniejszych placówek. Inwestycja ta wpisuje się w długofalową strategię rozwoju firmy na irlandzkim rynku.

Dzięki realizacji planu liczba sklepów Tesco w Irlandii wzrośnie do 193, a całkowite zatrudnienie przekroczy 13 500 osób. Nowe miejsca pracy obejmują stanowiska takie jak asystenci klienta, kierowcy dostaw zakupów spożywczych oraz kierownicy zmiany.

To dobra wiadomość nie tylko dla osób poszukujących pracy, ale także dla lokalnych społeczności, które skorzystają z nowych inwestycji handlowych.

Największy z nowych sklepów powstanie w Fermoy, w hrabstwie Cork – tam zatrudnienie znajdzie aż 100 osób. Otwarcie tej lokalizacji zaplanowano na koniec lipca.

Pozostałe sklepy pojawią się w takich lokalizacjach jak Dublin, Galway, Louth i Meath, a rekrutacja do placówek w Howth oraz w parku handlowym M1 ruszy jesienią.

Bezrobocie w Irlandii

Tymczasem według ostatnich danych z CSO (Centralne Biuro Statystyczne) irlandzki rynek pracy pozostaje odporny na zawirowania gospodarcze, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie 4%.

Liczba bezrobotnych w Irlandii w czerwcu 2025 roku wyniosła 117 900 osób. To oznacza spadek zarówno w ujęciu miesięcznym (o 500 osób mniej niż w maju), jak i rocznym (o 8 200 osób mniej niż w czerwcu 2024 roku).

Bezrobocie wśród mężczyzn i kobiet utrzymuje się na jednakowym poziomie, jednak dynamika zmian jest różna – liczba bezrobotnych mężczyzn wzrosła w ciągu miesiąca, natomiast liczba bezrobotnych kobiet spadła.

Wśród młodzieży w wieku 15–24 lata bezrobocie nieznacznie spadło z 11% do 10,7%, a w grupie 25–74 lata utrzymało się na poziomie 3%. Dane te wskazują na dużą odporność rynku pracy mimo spowolnienia gospodarczego i narastającej globalnej niepewności.

Sektorowo sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Wzrost liczby ofert pracy odnotowano m.in. w branżach takich jak terapia, edukacja, usługi porządkowe czy serwis techniczny. Jednocześnie spadki widoczne są w sektorach kreatywnych, marketingowych i informatycznych.

Mimo lekkiego spadku aktywności rekrutacyjnej w pierwszej połowie roku, popyt na pracowników przez cały czas utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, co potwierdzają dane dotyczące liczby ogłoszeń o pracę, które przewyższają poziomy sprzed pandemii.

Idź do oryginalnego materiału