W odpowiedzi na potrzeby osób, które mają trudności z dotarciem do tradycyjnych gabinetów Tara Pil – była higienistka Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF), w tej chwili pracująca w Devon – stworzyła mobilny gabinet higienizacyjny… w przyczepie kempingowej. Kobieta przekształciła starą przyczepę z 1991 r. w pełni funkcjonalną jednostkę medyczną przystosowaną do świadczenia usług higienizacji jamy ustnej z dojazdem do pacjenta.
Projekt rozpoczął się w październiku ubiegłego roku, kiedy Tara Pile zakupiła model przyczepy kempingowej Compass Shadow z 1991 r. W lutym przyczepa była już gotowa do użytku jako mobilna jednostka medyczna. Prace modernizacyjne obejmowały wymianę przeciekających okien i naprawę przegniłej podłogi, a następnie instalację specjalistycznego sprzętu stomatologicznego, który musiał spełniać wszystkie wymogi kliniczne oraz sanitarne.
– Dzięki mobilnemu gabinetowi mogę działać znacznie bardziej elastycznie i wykonywać zabiegi choćby w domach pacjentów – mówi Tara Pile.
Pomysł początkowo bardzo zaskoczył jej męża, – Mój mąż nie krył zdziwienia, gdy przywiozłam przyczepę do domu i oznajmiłam, iż zamierzam przerobić ją na gabinet – dodaje Tara Pile. Od początku miała ona jednak jasną wizję tego, jak gabinet ma wyglądać i funkcjonować.
„Flossy” – mała, ale w pełni funkcjonalna
Przyczepa, którą Tara Pile nazwała „Flossy”, została wyposażona m.in. w jednostkę do sterylizacji, ultradźwiękową myjkę oraz przenośny unit stomatologiczny. – Nie potrzebujemy dużej ilości sprzętu, ale wszystko musi być zgodne z normami i gotowe do natychmiastowego użytku – wyjaśnia.
Tara Pile jest zarejestrowana w General Dental Council, a jej działalność podlega kontroli Care Quality Commission (CQC), co gwarantuje odpowiedni standard usług.
Mobilna opieka jako odpowiedź na współczesne wyzwania
Jak podkreśla Pile, mobilna opieka stomatologiczna to wciąż niszowa inicjatywa, ale może stanowić realne wsparcie w poprawie dostępności do profilaktyki jamy ustnej.
– Tradycyjne kliniki są przepełnione i funkcjonują w godzinach 9-17, tymczasem wiele osób potrzebuje wizyty wieczorem lub w weekend. Dzięki mobilności możemy przyjechać do domu pacjenta i przebadać całą rodzinę podczas jednej wizyty – tłumaczy.
Choć Tara Pile nie świadczy usług interwencyjnych w nagłych przypadkach, to planuje rozbudowę projektu i stworzenie jeszcze dwóch mobilnych jednostek, które obsługiwałyby hrabstwa Devon, Kornwalię oraz inne regiony.
Wybarwienie biofilmu na zębach, wykonanie fotografii i zademonstrowanie jej pacjentowi – to, zdaniem dypl. hig. stom. mgr Anny Makówki, najlepszy sposób motywowania pacjenta do zmiany codziennych nawyków higienicznych. – Mocno Was do tego namawiam, bo to naprawdę świetne narzędzie do pracy z naszymi pacjentami – przekonuje.
Źródło: https://www.bbc.com/