Co daje picie 8 szklanek wody dziennie? Uważaj. Jednego błędu organizm może ci nie wybaczyć

kobieta.gazeta.pl 18 godzin temu
Regularne picie wody to klucz do dobrego samopoczucia, a jednocześnie trudny do wykonania cel. Przyjęło się, iż każdy powinien wypijać ok. 6-8 szklanek wody dziennie, ale ostateczna liczba zależy od wielu czynników. Jakie efekty daje picie wody regularnie?
Utarło się przekonanie, iż każdy powinien wypijać minimum osiem szklanek wody dziennie. To jednak mit, a potrzeby dotyczące nawodnienia zależą od płci, wieku, wagi, a przede wszystkim wysiłku i pogody oraz tego, jak dużo wody dostarczamy innymi drogami, m.in. w posiłkach, owocach i warzywach. Różnice mogą być ogromne, bo jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu Aberdeen, zapotrzebowanie u niektórych wynosi ok. 1 litr wypitej wody, u innych choćby 6-8 litrów dziennie. Jednak ustawienie sobie celu określonego w szklankach może pomóc w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia.


REKLAMA


Zobacz wideo Byliśmy na planie "Langera". Piotr Adamczyk opowiada o swojej roli


Ile wody pić dziennie? Tyle zalecają eksperci i lekarze
Zdrowemu dorosłemu człowiekowi na co dzień wystarczy od 1,5 do 2 litrów wody (6-8 szklanek po 250 ml każda), przy czym w przypadku częstego sięgania po herbaty i zupy limit ten można zmniejszyć. Absolutnym minimum są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, by dziennie to było ok. 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. W upalny dzień lub w trakcie intensywnego wysiłku ilość należy zwiększyć choćby dwukrotnie, do 4-5 litrów (ok. 16-20 szklanek). Więcej należy pić w trakcie choroby, gorączki, a także przy zatruciach pokarmowych.


Co daje regularne picie wody? Łap za szklankę, kiedy to czytasz
Przede wszystkim pozwoli uniknąć odwodnienia.


Pierwsze objawy odwodnienia to uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie, przegrzanie ciała. Większa utrata wody powoduje zaburzenia funkcji termoregulacyjnych organizmu i może doprowadzić do udaru cieplnego. Odwodnienie wielkości 20 proc. zagraża życiu


- ostrzega Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. O nawodnienie organizmu warto dbać i pić regularnie, bo organizm nie jest w stanie magazynować wody na zapas, szczególnie gdy wypijamy jej dużą ilość "na raz". Woda pozwala regulować temperaturę ciała, co jest szczególnie ważne latem i w ciepłe dni. Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą regularne picie wody?


Korzystnie wpływa na cerę. Już po kilku dniach zauważysz, iż skóra staje się bardziej jędrna i gładsza, napięta. Choć nie zatrzyma to procesu starzenia, spowolni go i sprawi, iż zmarszczki staną się mniej wyraźne.
Pomaga w trawieniu i dbaniu o przewód pokarmowy. Pozwala zadbać o prawidłową perystaltykę jelit, ułatwia trawienie i wydalanie produktów przemiany materii, a przede wszystkim reguluje uczucie głodu i sprawia, iż nie będziesz mieć ochoty na podjadanie.


Nawodnienie pomaga też utrzymać koncentrację, poprawia funkcje poznawcze i intelektualne, a efekty są widoczne szybko.


Ile trzeba pić szklanek wody dziennie? Pawel Kacperek/iStock Ile trzeba pić szklanek wody dziennie? Pawel Kacperek/iStock


Jak prawidłowo pić wodę? Uważaj na sposób
Choć może to zabrzmieć dziwnie, to pić też można źle. Chodzi tu przede wszystkim o wypijanie całej szklanki jednym haustem. Dlaczego? Szybkie wypicie dużej ilości przyspiesza wydalanie wody, co może wręcz prowadzić do odwodnienia. Jak prawidłowo nawadniać organizm? Ministerstwo Zdrowia radzi, by np. dzienny limit podzielić na szklanki. W przypadku 2 l wody i naczynia o pojemności 250 ml to wspomniane już 8 szklanek, przy 350 ml niecałe 6 szklanek.


Zaczynaj dzień od szklanki wody i pij ją zawsze małymi łykami, powoli, w małych porcjach.
Zawsze noś przy sobie butelkę wody i trzymaj ją w zasięgu wzroku.
Pij wodę, choćby gdy nie odczuwasz pragnienia.
Monitoruj codzienne nawodnienie, np. zapisuj liczbę wypitych szklanek, zaznaczaj podziałki na butelce lub pij ze specjalnego bidonu z oznaczeniami ml, możesz też ustawić alarm w telefonie.


Do wody możesz dodawać świeże owoce, listki mięty lub ziół, sok z cytryny, pomarańczy. Pamiętaj, iż w codzienny limit wody wliczają się też inne płyny, np. zupy, herbaty. Staraj się jednak unikać słodzonych napojów, gazowanych i ze sztucznymi aromatami.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału