Chirurgia stomatologiczna wśród najpopularniejszych specjalizacji

dentonet.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Chirurgia stomatologiczna wśród najpopularniejszych specjalizacji


Chirurgia stomatologiczna znalazła się w gronie dziesięciu najczęściej wybieranych specjalizacji w zakończonym właśnie pierwszym etapie wiosennego naboru na szkolenia specjalizacyjne. Wniosek o rozpoczęcie specjalizacji w tej dziedzinie – w ramach pierwszego wyboru – złożyły 142 osoby.

W wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na szkolenia specjalizacyjne lekarze i lekarze dentyści złożyli łącznie 3905 poprawnych formalnie wniosków. W pierwszym etapie rekrutacji zakwalifikowano 3043 osoby – 2070 w ramach rezydentury oraz 973 w trybie pozarezydenckim. Listy rankingowe osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych opublikowano w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK), a do dyspozycji kandydatów oddano łącznie 11 490 miejsc specjalizacyjnych, w tym 4263 rezydenckich i 7227 pozarezydenckich.

Dziesięć najpopularniejszych specjalizacji z chirurgią stomatologiczną

Największym zainteresowaniem lekarzy w trybie rezydenckim (według specjalizacji podanej przy pierwszym wyborze) cieszyły się medycyna rodzinna – 235 wniosków, radiologia i diagnostyka obrazowa – 206 wniosków, anestezjologia i intensywna terapia – 197 wniosków, dermatologia i wenerologia – 196 wniosków, kardiologia – 183 wnioski, okulistyka – 174 wnioski, endokrynologia – 156 wniosków, chirurgia stomatologiczna (ósme miejsce w zestawieniu) – 142 wnioski, psychiatria – 131 wniosków oraz położnictwo i ginekologia – 102 wnioski.

Co dalej? Kolejne etapy postępowania

Kandydaci zakwalifikowani w I etapie mają 5 dni na potwierdzenie przyjęcia miejsca specjalizacyjnego w SMK. Brak takiego potwierdzenia jest równoznaczny z rezygnacją z miejsca. Lekarze, którzy nie potwierdzą przyjęcia miejsca lub nie zostali zakwalifikowani w I etapie, wezmą udział w kolejnym etapie postępowania.

W II etapie listy rankingowe zostaną opublikowane po zakończeniu procesu potwierdzania przez uczestników I etapu. Lekarze ponownie będą mieli 5 dni na decyzję o przyjęciu przydzielonego miejsca.

Jeżeli po zakończeniu II etapu pozostaną wolne miejsca rezydenckie w dziedzinach priorytetowych (wśród nich znajduje się stomatologia dziecięca), minister zdrowia może ogłosić dodatkowy, III etap postępowania kwalifikacyjnego. Uczestniczyć w nim mogą jedynie osoby, które nie zostały wcześniej zakwalifikowane i które w swoich wyborach wskazały tryb rezydencki oraz dziedzinę priorytetową.

Polskie społeczeństwo się starzeje, a z tym związana jest m.in. nieuchronna utrata uzębienia oraz konieczność interwencji protetycznej w celu przywrócenia prawidłowej funkcji żucia. Nie wszystkie osoby starsze dysponują funduszami na zaopatrzenie protetyczne w zaawansowanych technologiach, więc niezbędne staje się prawidłowe wykonanie prostych uzupełnień zgodnie z zasadami znanymi od lat. Protetyka powinna zajmować znaczące miejsce jeżeli chodzi o liczbę specjalistów – mów prof. dr hab. Teresa Sierpińska, prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetycznego, kierownik Zakładu Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej.

Źródło: https://www.cmkp.edu.pl

Idź do oryginalnego materiału