Wydarzenie "Europa w centrum kobiecych spraw - Cafe Europa" zgromadziło przedstawicielki różnych środowisk, które dyskutowały o swojej pozycji w społeczeństwie i Unii Europejskiej.
Obejrzyj reportaż:
Inicjatorka: od uczestniczki do ambasadorki
Spotkanie zorganizowała Katarzyna Maciechowska, radna Miasta Rzeszowa, która w lutym br. została jedną z 20 ambasadorek Polski w Unii Europejskiej. Jak wyjaśniła, wydarzenie powstało w ramach regionalnej Akademii Liderek Stowarzyszenia Kobiety w Centrum.
- Spotkanie to zorganizowałam w ramach regionalnej Akademii liderek stowarzyszenia Kobiety w centrum, ponieważ brałam w niej udział w lutym zostałam jedną z 20 ambasadorek polski Unii Europejskiej
- mówiła Maciechowska. Dodała, iż w listopadzie pojedzie do Brukseli, aby reprezentować kobiety z regionu.
Misja stowarzyszenia na Podkarpaciu
Monika Skowrońska-Ziomek, przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Podkarpackie, przedstawiła zakres działalności organizacji. Stowarzyszenie działa na terenie całego Podkarpacia, organizując różnego rodzaju konferencje.
- Naszym tegorocznym projektem jest konferencja Kobiety 3 d. Którą zrealizowałyśmy już w Rzeszowie, ale również w Stalowej Woli i planujemy jeszcze zrealizować w 2 miastach na Podkarpaciu
- wyjaśniła Skowrońska-Ziomek. Podczas tych konferencji poruszane są tematy wielowymiarowości współczesnych kobiet i konieczności odnalezienia się w różnych rolach społecznych.
Przewodnicząca podkreśliła główny cel działań:
Naszą rolą jako stowarzyszenia jest stawianie kobiet w centrum i wspieranie tych kobiet w odnajdywaniu siebie w budowaniu własnej pozycji w budowaniu własnej przestrzeni, do realizowania się na wielu płaszczyznach.
Europejska perspektywa równości
Merytoryczną część spotkania wzbogaciła prof. Teresa Sasińska-Klas, socjolożka i medioznawczyni z Krakowa, która mówiła o obecności kobiet w debacie publicznej. Profesor zwróciła uwagę na aktualną politykę Komisji Europejskiej.
- adekwatnie działania Komisji Europejskiej w latach 2022-25, czyli w tym obecnym okresie są bardzo mocno nakierowane właśnie na zwiększenia pozycji kobiet w przestrzeni publicznej nie tylko aktywności, ale także i pewnych uprawnień i możliwości
- analizowała Sasińska-Klas.
Profesor wskazała na wpływ pandemii na postrzeganie roli kobiet:
- I wyraźnie widać to otwarcie, ono wiąże się z doświadczeniami pandemii, bo już z tym, iż taka grupa zawodowa jak pielęgniarki sprawdziła się w bardzo trudnych warunkach.
Podkreśliła również rosnącą obecność kobiet w zawodach ścisłych.
Uczestniczki spotkania wzięły udział w warsztatach z kartami refleksji oraz stworzyły symboliczną "Mapę Kobiecej Europy", na której zapisały swoje postulaty i marzenia dotyczące przyszłości kontynentu.
Anna Marczak, trenerka komunikacji, podzieliła się swoimi wrażeniami:
- Wychodzę zainspirowana, mam nowe pomysły do zmian, pomysły na nowe warsztaty dla nowych kobiet". Dodała: "Kobiety w centrum jesteśmy ważne i nasz głos w końcu jest słyszany.
Plany na przyszłość
Katarzyna Maciechowska zapowiedziała kontynuację działań:
- Po dzisiejszym spotkaniu mamy bardzo duże inspiracji, bardzo wiele planów na przyszłość, przede wszystkim na pewno stworzymy grupę kobiet, które dzisiaj brały udział.
Organizatorka planuje również kolejne wydarzenia, w tym warsztaty "Nowa Ja".
Wydarzenie, które trwało od 16:00 do 19:00, zakończyło się networkingiem i poczęstunkiem. Dodatkowymi atrakcjami były stoisko z beauty Moniki Wędrychowskiej – zabiegi pielęgnacyjne na dłonie i chwila relaksu dla każdej uczestniczki oraz indywidualne konsultacje z Anną Marczak trenerką komunikacji.
Spotkanie w Pubie Spółdzielczym pokazało, iż kobiety z regionu są gotowe do aktywnego uczestnictwa w europejskiej debacie i budowania swojej pozycji w przestrzeni publicznej.