Co to jest joga twarzy?
Joga kojarzy się z przyjmowaniem określonych pozycji ciała na macie. W przypadku twarzy zakres praktyki jest nieco szerszy. Joga twarzy obejmuje ćwiczenia stymulujące mięśnie oraz masaż z wykorzystaniem elementów akupresury. Celem tych zabiegów jest łagodzenie napięć mięśni oraz stymulowanie komórek skóry i układu limfatycznego do wydajniejszego działania.
Choć współczesnych badań na temat jej skuteczności jest niewiele, to warto wziąć pod uwagę wielowiekową tradycję stosowania tych technik w Indiach. Po co praktykuje się jogę twarzy? Głównym celem jest poprawa wyglądu strukturalnego twarzy i zwiększenie jędrności skóry. Dodatkową korzyścią jest redukcja stresu i poprawa nastroju.Reklama
Jak joga twarzy wpływa na cerę? Dowody naukowe
Jeśli interesujesz się tematem, to z pewnością widziałaś mnóstwo zdjęć przed i po, które pokazują spektakularne efekty praktykowania jogi twarzy. Czy można im wierzyć? Co na to nauka? Opublikowane w 2021 roku na łamach “The Journal of Korean Physical Therapy" wyniki badania nad wpływem ćwiczeń na wzmocnienie i odmłodzenie mięśni twarzy pokazują, iż joga twarzy może przynosić widoczne efekty. Nie spektakularne, jak w przypadku zabiegów medycyny estetycznej, ale bez wstrzykiwania chemii i inwazyjnych procedur.
Na jakie efekty możesz liczyć praktykując jogę twarzy?
Tak jak podczas ćwiczeń innych partii ciała, tak samo w przypadku twarzy - poruszamy, wzmacniamy i rozbudowujemy tkankę mięśniową. Regularnie praktykowana joga twarzy podnosi mięśnie pod skórą i wzmacnia je. Masaże i akupresura poprawiają krążenie krwi i limfy, rozluźniają mięśnie i wspierają odżywienie powięzi.
Efekty jogi twarzy:
ujędrnienie i poprawa napięcia skóry twarzy,subtelne wygładzenie zmarszczek,poprawa krążenia i lepsze odżywienie komórek skóry - zdrowszy koloryt cery,zmniejszenie cieni pod oczami,swobodniejsze oddychanie przez nos,zmniejszenie dolegliwości zatok,redukcja zgrzytania zębami,poprawa symetrii twarzy.
Zestaw prostych ćwiczeń dla początkujących
Joga twarzy jest bardzo rozbudowana - można ćwiczyć całościowo lub skupić się na konkretnym obszarze. Pozycji jest wiele, my prezentujemy 7 podstawowych, które warto wypróbować od zaraz.
Rozluźnienie napięcia
Naciskaj wewnętrzne kąciki oczu przez 30 sekund.Następnie wykonuj delikatne ruchy okrężne w jedną stronę przez 30 sekund.Powtórz w przeciwnym kierunku.
Krążenie oczu
Połóż palce serdeczne przy wewnętrznych kącikach brwi.Delikatnie stukaj palcami w kierunku zewnętrznym.Dociśnij skronie na kilka sekund.Kontynuuj stukanie powyżej kości policzkowych do wewnętrznych kącików oczu.Powtarzaj przez 30 sekund.
Wygładzanie czoła
Połóż palce na środku czoła, skierowane do wewnątrzDelikatnie dociskając, przesuwaj palce w stronę skroni.Zwolnij nacisk i powtórz przez 30 sekund.
Masaż szyi
Lekko odchyl głowę do tyłu.Umieść palce na górze szyi i delikatnie przesuwaj je w dół do obojczyka. Dociśnij obojczyk na kilka sekund i zwolnij nacisk.Powtarzaj przez 30 sekund.
Odblokowanie szczęki
Zaciśnij pięść i umieść ją po zewnętrznej stronie szczęki.Obróć głowę w stronę pięści, czując rozciągnięcie po jednej stronie szyi. Delikatnie dociskaj szczękę do pięści na kilka sekund.Zwolnij nacisk i powtórz po drugiej stronie.
Oddech lwa
Usiądź, oprzyj dłonie na kolanach.Weź głęboki wdech przez nos.Otwórz szeroko usta, wysuń język i wydychaj powietrze z dźwiękiem "ha".Powtarzaj do 7 razy.Oddychaj głęboko przez 1-3 minuty.
Tapping twarzy - masaż twarzy, który zrobisz samodzielnie
Tapping twarzy to technika polegająca na delikatnym opukiwaniu określonych punktów na twarzy opuszkami palców. Wywodzi się z terapii EFT (Emotional Freedom Techniques), która łączy elementy akupresury z psychologią. Celem tappingu twarzy jest redukcja stresu i napięcia - stymulacja punktów meridianowych pomaga obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu), poprawa samopoczucia - regularne tapping może wspierać pozytywne myślenie i relaksację oraz zdrowsza cera - lepsze krążenie krwi może poprawić koloryt skóry i zmniejszyć obrzęki.
Jak wykonać tapping twarzy?
Rozpocznij na czole i opuszkami palców delikatnie stukaj w skórę.Kontynuuj wzdłuż twarzy, kierując się do linii szczęki.Przejdź na szyję i ramiona.Następnie przesuwaj dłonie w górę, na kark i głowę.Potrzyj dłonie, aby wygenerować ciepło, i przyłóż je do twarzy na kilka głębokich oddechów.
Jak praktykować jogę twarzy, by zobaczyć efekty?
Naturalne metody nie działają jak zastrzyk w gabinecie medycyny estetycznej. Na efekty trzeba sobie zapracować. Regularna praktyka i cierpliwość to tajemnica sukcesu. Do tego warto znać kilka prostych zasad:
Rozpoczynaj z czystymi rękami i twarzą - unikaj przenoszenia bakterii na skóręUżywaj olejku lub serum - zapobiega tarciu i ułatwia masaż. Ćwicz przed lustrem - kontroluj mimikę i poprawność ruchów.Oddychaj głęboko i spokojnie - pomaga się zrelaksować i zwiększa efekty ćwiczeń.Wykonuj ruchy delikatnie i powoli - zbyt mocne naciskanie może podrażnić skórę.Skup się na równomiernym angażowaniu mięśni - unikaj asymetrycznych napięć.Nie naciągaj zbyt mocno skóry - może to powodować podrażnienia i przedwczesne zmarszczki.Nie przesadzaj z intensywnością - nadmierne napinanie mięśni może prowadzić do efektu odwrotnego.Nie używaj siły - joga twarzy powinna być delikatna i relaksująca, a nie bolesna.Nie zapominaj o szyi i dekolcie - to najważniejsze obszary dla jędrnego wyglądu twarzy.Nie ćwicz, gdy masz aktywne stany zapalne skóry - np. trądzik, podrażnienia lub infekcje.
Praktykowanie jogi twarzy warto połączyć ze zdrowym stylem życia. Prawidłowe nawodnienie organizmu wpływa na stan skóry, podobnie jak zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu. jeżeli chcesz poprawić jej stan, połącz jogę twarzy z dobrze dobraną pielęgnacją i zbilansowaną dietą.
Źródła:
http://www.kptjournal.org/journal/view.html?uid=1570&&vmd=Full
CZYTAJ TAKŻE: