Większy poziom witaminy B 6 i B 2 po wysiłku fizycznym w ciężkiej postaci SM

termedia.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Nowe badania wykazały, iż ćwiczenia wytrzymałościowe spowodowały wzrost poziomu witaminy B6 i B2 u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM) ze znaczną niepełnosprawnością.



W randomizowanym badaniu kontrolowanym, które przeprowadzono w latach 2020–2022 wzięło udział łącznie 106 osób ze stwardnieniem rozsianym. Stężenia różnych witamin z grupy B i pokrewnych metabolitów w surowicy analizowano u 99 uczestników przed i po 3-tygodniowej interwencji.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni w stosunku 1 : 1 do otrzymania kombinacji ćwiczeń wytrzymałościowych i interwencji edukacyjnej. Jedna grupa otrzymała trening interwałowy o wysokiej intensywności oraz edukację w zakresie zarządzania energią w szpitalu, a druga – ciągły trening o umiarkowanej intensywności oraz progresywne rozluźnienie mięśni.

Wyższe oceny niepełnosprawności wiązały się z niższym poziomem witaminy B6

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy na podstawie wyniku Rozszerzonej Skali Statusu Niepełnosprawności (EDSS) – osoby z wynikiem EDSS ≥4,5 (n = 47; większa niepełnosprawność) i osoby z wynikiem EDSS <4 (n = 52; mniejsza niepełnosprawność).

Grupa z większą niepełnosprawnością miała o 33,9 proc. niższe wyjściowe stężenia 5'-fosforanu pirydoksalu (PLP), witaminy B6 niż grupa z mniejszą niepełnosprawnością (P = 0,007).

Wyższe wyniki EDSS były związane z niższymi stężeniami PLP w surowicy (P = 0,011).Zaobserwowano istotne interakcje między czasem a grupą EDSS dla PLP (P = 0,011), pirydoksalu (witamina B6; P = 0,005) i ryboflawina (witamina B2; P = 0,008).

Suplementacja witaminami z grupy B może zatrzymać rozwój SM?

Poziomy tych witamin znacznie wzrosły po wysiłku fizycznym w grupie osób z większą niepełnosprawnością w porównaniu z osobami z grupy o mniejszej niepełnosprawności. Zdaniem autorów badania rzuca ono światło na niedostatecznie zbadaną rolę witamin z grupy B u osób ze stwardnieniem rozsianym.

– Należy dalej badać, czy suplementacja witaminami z grupy B może oferować korzyści terapeutyczne w przeciwdziałaniu postępującym mechanizmom chorobowym w różnych stadiach stwardnienia rozsianego – wskazali badacze. – Wydaje się, iż ćwiczenia jako interwencja terapeutyczna wywołują zmiany w różnych stężeniach witamin B, co wspiera dalsze badania nad ich potencjalnymi efektami terapeutycznymi – podsumowali.

Badanie zostało przeprowadzone przez dr. Sergena Belena z Instytutu Sportu i Nauk o Sporcie, Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie w Niemczech i zostało opublikowane 7 kwietnia w „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Idź do oryginalnego materiału