Wchodząc w życie „Krok po kroku”

beskidzka24.pl 1 dzień temu
Ciąża i macierzyństwo to szczególny czas dla kobiety i dziecka. Zmiany jakie zachodzą w funkcjonowaniu obejmują wiele aspektów życia. Idealnie jest kiedy tym zmianom towarzyszy wspierająca rodzina, przyjaciele i ogólnie środowisko. Wiemy, iż niestety nie zawsze tak się dzieje. Gdy oprócz niesprzyjających warunków, osoba walczy z uzależnieniem, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej.

Właśnie do kobiet w takich okolicznościach adresowany jest projekt realizowany przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż. Chcemy pomóc osobom w tak szczególnym czasie, poukładać swoje życie, umocnić w abstynencji, wesprzeć w zdobywaniu kompetencji wychowawczych. Pośrednio pomoc trafia do samego dziecka. Możliwość rozwoju w stabilnym środowisku, z odbarczoną od stresów mamą ma ogromne znaczenie dla dziecka.

Miło jest nam poinformować, iż dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia, na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Śląska Fundacja Błękitny Krzyż przeprowadza projekt pod nazwą:

Krok po kroku – program reintegracji społecznej i zawodowej dla kobiet uzależnionych od substancji psychoaktywnych będących w ciąży oraz matek dziecka do lat 6

PROJEKT „Krok po kroku…” polega na świadczeniu kompleksowej pomocy i wsparciu procesu reintegracji społecznej i zawodowej wśród kobiet w ciąży oraz matek dzieci do lat 6, uzależnionych od substancji psychoaktywnych, z uwzględnieniem ich specyficznych problemów i potrzeb. Jako Śląska Fundacja Błękitny Krzyż posiadamy wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi.

ZAPEWNIAMY: możliwość maksymalnie rocznego pobytu i udziału w projekcie dla kobiet w ciąży lub matek z dzieckiem do lat 6. W okresie od 02.01.2025 r. do 31.12.2026 r.

CEL: Głównym celem projektu jest poprawa funkcjonowania i jakości życia uczestniczek projektu zagrożonych wykluczeniem społecznym w związku z używaniem substancji psychoaktywnych, w tym w szczególności: utrzymanie abstynencji, zwiększenie stopnia samodzielności, poprawa sytuacji socjalnej, mieszkaniowej, zawodowej, podjęcie/kontynuowanie nauki, zdobycie/zwiększenie umiejętności poruszania się na rynku pracy oraz umiejętności psychospołecznych, rozwiązywanie sytuacji kryzysowych oraz problemów prawnych / urzędowych.

ZAPEWNIAMY (w ciągu max. 12 miesięcy):

1. Bezpieczny pobyt (nocleg, wyżywienie, opierunek) w Ośrodku Readaptacyjnym prowadzonym przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż.

2. Udział w kompleksowym programie reintegracji społecznej i zawodowej uwzględniającym: indywidualną psychoterapię uzależnień skierowaną na zapobieganie nawrotom i rozwijanie kompetencji w tym obszarze, wsparcie indywidualnego asystenta reintegracji, konsultacje prawne, aktywizację zawodową – rozwijanie kompetencji zawodowych, podjęcie zatrudnienia, nawiązanie współpracy z instytucjami i organizacjami pomocowymi, z którymi uczestniczki będą mogły współpracować po zakończeniu udziału w projekcie. Dodatkowo: pomoc doraźną w zależności od potrzeb (odzież dostosowana do pory roku, artykuły chemiczne i higieniczne itp.).

WARUNKI UCZESTNICTWA:

– zgłoszenie indywidualne uczestniczki lub zgłoszenie – za zgodą – przez osoby trzecie (rodzina, kurator, terapeuta itp.);

– rozmowa rekrutacyjna (stacjonarna lub zdalna) zakończona podpisaniem kontraktu określającego zasady współpracy oraz indywidualny plan reintegracji, a na zakończenie plan dalszych kroków.

KRYTERIA UCZESTNICTWA:

– kobieta w ciąży uzależniona od substancji psychoaktywnych utrzymująca abstynencję (kryterium wykluczającym jest ciąża zagrożona wymagająca specjalistycznej opieki lekarskiej lub hospitalizacji),

– kobieta uzależniona utrzymująca abstynencję, matka dziecka do lat 6, sprawująca opiekę nad dzieckiem (kryterium wykluczającym jest choroba lub niepełnosprawność matki lub dziecka wymagająca specjalistycznej opieki lub hospitalizacji). Z możliwości udziału w projekcie mogą skorzystać matki max. z jednym dzieckiem.

MIEJSCE POBYTU UCZESTNIKÓW PROJEKTU:

Dom Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy

ul. Paderewskiego 3,
43-200 Pszczyna

woj. śląskie

KONTAKT:

telefon: 510-185-065

e-mail: [email protected] i [email protected]
w temacie e-mail: „projekt – kobiety”

Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych

na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Idź do oryginalnego materiału