W tych miastach ludzie żyją najdłużej. Na pierwszym miejscu europejska stolica [RANKING]

g.pl 15 godzin temu
Nie trzeba mieszkać na rajskiej wyspie, uprawiać jogi o świcie i popijać zielonych koktajli, by dożyć setki. Najnowszy ranking Super Age pokazuje, iż sekret długiego życia kryje się w codziennych nawykach i dobrze zaprojektowanym mieście. Zapomnijmy o stereotypach - dziś to nie egzotyczne zakątki, ale nowoczesne metropolie oferują najlepsze warunki do życia w zdrowiu i spokoju. A liderem tego zaskakującego zestawienia została europejska stolica, której recepta na długowieczność jest prostsza, niż nam się wydaje.
Długie życie nie zależy tylko od genów czy szczęścia. Coraz więcej badań pokazuje, iż liczy się również to, jak żyjemy - z kim jemy posiłki, czy mieszkamy w bliskim sąsiedztwie terenów zielonych, jak często ruszamy się z kanapy oraz dostęp do lekarza, gdy go potrzebujemy. Ranking Super Age 2025 przytaczany przez portal well.pl uwzględnia wszystkie te czynniki i daje nowe spojrzenie na długowieczność. Okazuje się, iż nie wystarczy zdrowo się odżywiać - trzeba jeszcze przebywać w miejscu, które temu sprzyja.


REKLAMA


Zobacz wideo Radosław Sikorski pokazał jak podróżuje do pracy. "Zawsze to parę kalorii"


W jakim miejscu ludzie żyją najdłużej? Ranking Super Age ujawnia zaskakujące szczegóły
Autorzy rankingu Super Age postanowili spojrzeć szerzej na zjawisko długowieczności - nie tylko przez pryzmat metryki. Pod lupę wzięli dane Światowej Organizacji Zdrowia i Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także lokalne statystyki, styl życia mieszkańców, dietę, dostęp do opieki medycznej, a choćby więzi społeczne. Wynik? Zaskakujący - na szczycie listy znalazła się stolica Hiszpanii - Madryt, wyprzedzając choćby Tokio (Japonia) i Zurych (Szwajcaria).
Zobacz też: Mieszkańcy tych europejskich państw żyją najdłużej. Różnice między kobietami i mężczyznami zaskakują
Średnia długość życia w Madrycie to imponujące 85,4 lat. Ale sekretem mieszkańców hiszpańskiej stolicy nie są ani drogie suplementy, ani najnowsze diety cud. To codzienność: spacer zamiast samochodu, jedzenie w towarzystwie, świeże warzywa, oliwa i ryby zamiast fast foodów. choćby sjesta ma tu swoje miejsce - to nie lenistwo, a sposób na regenerację.


Zurych też ma swoją receptę na długowieczność. Szwajcarzy wiedzą, jak zadbać o zdrowie
Drugie miejsce w rankingu Super Age 2025 zajęło Tokio (84,6 lat), gdzie filozofia ikigai - czyli poczucia życiowego celu i sensu codziennych działań - daje starszym mieszkańcom motywację do wstania rano z łóżka. Poza tym japońska kuchnia oparta na rybach, fermentowanych warzywach i małych porcjach od dawna uchodzi za wzór do naśladowania. Mieszkańcy Zurychu (84 lata) z kolei korzystają z czystego powietrza i prowadzą sportowy tryb życia. Dopełnieniem całości jest doskonały system opieki zdrowotnej - jeden z najlepszych na świecie. Na dalszych pozycjach znalazły się między innymi Singapur, Seul (Korea Południowa), Melbourne (Australia) i Oslo (Norwegia) - każde z własną receptą na długowieczność, ale zawsze opartą na lokalnych tradycjach, zdrowiu i ruchu.


Choć może się to wydawać banalne, najnowsze dane pokazują jasno: to, jak żyjemy na co dzień, ma większe znaczenie niż geny. Miasta, które promują aktywność fizyczną, zdrową dietę i kontakt z innymi ludźmi, stają się naturalnym środowiskiem długowieczności. I choć trudno skopiować madryckie słońce czy japońską kulturę w środku Polski, można inspirować się ich podejściem.


Miasta z najwyższą średnią długości życia:


Madryt (Hiszpania) - 85,4 lat
Tokio (Japonia) - 84,6 lat
Zurych (Szwajcaria) - 84 lata
Singapur - 83,6 lat
Seul (Korea Południowa) - 83,5 lat
Melbourne (Australia) - 83,2 lata
Oslo (Norwegia) - 83 lata
Quebec City (Kanada) - 82,5 lat
Boulder (Kolorado, USA) - 82,4 lata
Kopenhaga (Dania) - 81,3 lat


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału