Ustalanie indywidualnego planu zdrowienia dla uzależnionych

halorzeszow.pl 1 tydzień temu

Jak wygląda dobry plan zdrowienia dla uzależnionych?

Nie istnieje gotowy szablon planu zdrowienia alkoholika czy narkomana. Każdy z nas jest przecież inny. Różnią nas życiowe potrzeby, zainteresowania, reakcje na stresujące sytuacje czy sposoby na spędzanie wolnego czasu. W procesie wychodzenia z nałogu istotny jest więc indywidualny plan zdrowienia, ściśle dostosowany do konkretnego pacjenta.

Plan zdrowienia należy pisać szczerze, biorąc pod uwagę własne możliwości fizyczne oraz psychiczne. Podczas jego tworzenia warto korzystać ze wsparcia oraz wskazówek terapeuty. W planie należy uwzględnić m.in. takie kwestie, jak:

  • sposoby na rozładowanie negatywnych emocji,
  • metody unikania pokus,
  • kształcenie nowych nawyków,
  • rozwijanie zainteresowań,
  • postępowanie w kryzysowych sytuacjach.

Do permanentnej trzeźwości dochodzi się małymi krokami, każdego dnia uczciwie trzymając się wyznaczonego planu. W zdrowieniu pomagają też z pozoru nieistotne rzeczy, jak regularna aktywność fizyczna, choćby jeżeli ogranicza się ona jedynie do spokojnych spacerów.

Dostępne metody wsparcia

Osoby uzależnione doskonale zdają sobie sprawę, iż leczenie w ośrodku terapii uzależnień jest tylko jednym z etapów wychodzenia z alkoholizmu czy narkomanii. Po opuszczeniu ośrodka należy kontynuować pracę pod opieką psychologów i psychoterapeutów. Ogromnym wsparciem jest również terapia grupowa, w tym mitingi AA. W kryzysowych sytuacjach osoby walczące z uzależnieniem mogą skorzystać z różnych form wsparcia, by skutecznie zapobiegać nawrotom choroby. Należą do nich m.in.:

  • warsztaty tematyczne,
  • ponowne, krótsze pobyty w ośrodku,
  • telefoniczne konsultacje z terapeutą uzależnień,
  • spotkania dla rodzin borykających się z problemem uzależnienia.

Chwile słabości zdarzają się każdemu. Nie można pozwolić jednak, by w ich wyniku alkohol lub narkotyki na nowo rozgościły się w życiu trzeźwiejącej osoby. Właśnie dlatego uwzględnienie dostępnych form wsparcia w planie zdrowienia i aktywne korzystanie z nich jest tak ważne.

Weryfikacja planu zdrowienia w praktyce

By plan zdrowienia przynosił oczekiwane rezultaty, należy w jego ramach wyznaczyć sobie możliwe do spełnienia cele i na bieżąco sprawdzać, na jakim etapie jest ich realizacja. Weryfikacja postępów nie jest wcale zadaniem terapeuty. W rzeczywistości to sam pacjent powinien przez cały okres zdrowienia prowadzić samoobserwację. Bardzo dobrym pomysłem okazuje się skrupulatne prowadzenie dziennika. Każdego dnia warto poświęcić kilka minut na odnotowanie swojego stanu emocjonalnego, wskazanie sukcesów oraz niepowodzeń.

Idź do oryginalnego materiału