Ten przypadek brytyjskie media opisały w poniedziałek, 7 kwietnia. Grace Davidson urodziła się z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera, czyli rzadką chorobą objawiającą się brakiem lub niedorozwojem macicy przy prawidłowo funkcjonujących jajnikach. Urodzenie biologicznego dziecka było w jej przypadku możliwe tylko po przeszczepie macicy. Organ otrzymała od siostry, a zabieg przeszczepienia go przeprowadzono w lutym 2023 roku. Była to pierwsza tego typu i w dodatku udana operacja w kraju.
REKLAMA
Dwa lata po tej przełomowej operacji, w lutym 2025 roku, Grace urodziła swoje pierwsze dziecko - córeczkę Amy. Tuż porodzie Grace nie mogła uwierzyć, iż córka jest już na świecie. Przyznała, iż to dla niej "niesamowite" i "nierealne".
To było przytłaczające, ponieważ nigdy nie pozwoliliśmy sobie wyobrazić, iż ona naprawdę tu będzie. To było naprawdę cudowne
- powiedziała Grace, cytowana przez serwis BBC.
Zobacz wideo Dr Wojciech Falęcki opowiedział o cesarskim cięciu, a ratowniczka Ada Cienkusz radzi, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy
"Cudowne" narodziny w Wielkiej Brytanii. Pierwszy taki przypadek
Mała Amy przyszła na świat poprzez cesarskie cięcie w szpitalu Queen Charlotte's w zachodnim Londynie. Jej rodzice bardzo chcieliby, aby dziewczynka miała rodzeństwo. Jak tylko zespół medyczny da im zielone światło, zrobią wszystko, aby na świecie pojawiło się ich drugie dziecko. Kiedy kobieta będzie spełniać się jako matka, macica zostanie następnie usunięta z jej organizmu, na wypadek, gdyby organizm odrzucił przeszczep.
Profesor Richard Smith, który kierował zespołem pobierającym narządy i od ponad dwóch dekad prowadzi badania nad przeszczepami macicy, przyznał w rozmowie z BBC, iż lekarze są zachwyceni narodzinami małej Amy. To nie tylko wielka euforia dla rodziców, ale także ogromna nadzieja dla wielu z 15 tysięcy kobiet w Wielkiej Brytanii w wieku rozrodczym, które nie mają funkcjonującej macicy.