W środku wakacyjnego sezonu nad Bałtykiem doszło do niepokojącego zdarzenia. W wodach Zatoki Gdańskiej wykryto toksyczny mazut, co zmusiło służby do natychmiastowego zamknięcia sześciu popularnych kąpielisk. Turyści wypoczywający w Mikoszewie, Jantarze, Stegnie, Sztutowie i Kątach Rybackich muszą szukać alternatywnych miejsc na plażowanie.

Fot. Warszawa w Pigułce
Toksyczna substancja w Zatoce Gdańskiej. Zakaz kąpieli na sześciu plażach
W szczycie sezonu wakacyjnego nad Zatoką Gdańską doszło do niepokojącego incydentu. W sobotę 12 lipca służby sanitarne wykryły obecność mazutu w wodzie na sześciu kąpieliskach położonych na wschód od ujścia Wisły. W efekcie w Mikoszewie, Jantarze, obu kąpieliskach w Stegnie, Sztutowie oraz Kątach Rybackich wprowadzono zakaz kąpieli.
Mazut w wodzie. Sanepid reaguje
Mazut to ciężki olej opałowy, pochodna destylacji ropy naftowej. Substancja ta wykorzystywana jest jako paliwo w przemyśle oraz do napędu statków i wytwarzania asfaltu. W kontakcie z wodą tworzy lepkie, trudne do usunięcia plamy i może być niebezpieczny dla ludzi oraz środowiska morskiego. Sanepid, po przeprowadzeniu badań jakości wody w sobotę, zapowiedział kolejne analizy, które mają zostać wykonane w niedzielę.
Do czasu uzyskania wyników kolejnych próbek kąpiel w zanieczyszczonych miejscach pozostaje zabroniona. Turyści są proszeni o stosowanie się do zakazów oraz śledzenie komunikatów służb sanitarnych i lokalnych władz.
Zakwit sinic w kaszubskim jeziorze
Równocześnie w województwie pomorskim zamknięto inne kąpielisko – nad jeziorem Skrzynki Duże w Nowym Karpnie (powiat kościerski). Powodem jest zakwit sinic, który również stanowi zagrożenie dla zdrowia. Kontakt z wodą zawierającą sinice może powodować podrażnienia skóry, zaczerwienienie oczu, a po przypadkowym połknięciu – objawy zatrucia pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty i biegunkę.
Na pozostałych kąpieliskach w regionie – zarówno nad Bałtykiem, jak i jeziorami – warunki do kąpieli pozostają bezpieczne. Służby apelują jednak o zachowanie ostrożności i każdorazowe sprawdzanie aktualnych informacji o stanie wody przed wejściem do kąpieliska.