Po raz pierwszy o Szczawnie-Zdrój wspomniano w 1221 roku w Księdze Henrykowskiej. Kuracyjny charakter tego miasta znany był już zatem od czasów średniowiecza. W 1597 roku nadworny lekarz Hochbergów, Caspar Schwenckfeldt, zbadał adekwatności lecznicze wód, ich skład chemiczny oraz medyczne zastosowanie. Do stycznia 1935 miejscowość nazywano Ober Salzbrunn, następnie Bad Salzbrunn, by w 1946 roku wprowadzić urzędową nazwę Szczawno-Zdrój. Co ciekawe, miasto było doceniane choćby przez Chiny.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy możemy się obejść w górach bez zbiorników?
Szczawno-Zdrój urzekło adekwatnościami. To najstarsze uzdrowisko w regionie
Szczawno-Zdrój to najstarsze uzdrowisko na Dolnym Śląsku, które co roku przyciąga wielu turystów i kuracjuszy swoimi malowniczymi krajobrazami oraz leczniczymi adekwatnościami mikroklimatu. Pierwsze sanatorium w uzdrowisku powstało w 1815 roku, natomiast około 1820 roku wybudowano tutaj Pijalnię Wód Mineralnych. Wody rozlewane do butelek okazały się niezwykle cenne. Pożądane były do tego stopnia, iż w 1825 roku złożono zamówienie na ich transport aż do Chin. W szczawieńskim uzdrowisku leczy się nimi między innymi schorzenia narządu ruchu, niewydolność dróg oddechowych, a także schorzenia układu pokarmowego, moczowego oraz problemy laryngologiczne. Kurort stał się swego czasu idealnym miejscem dla osób ceniących górskie widoki i bliskość natury, przyciągając do siebie wiele znanych postaci, takich jak Zygmunt Krasiński (poeta i dramaturg), Karol May (niemiecki powieściopisarz), Henryk Wieniawski (kompozytor) oraz Ludwig Zamenhof (lekarz i twórca języka esperanto).
Szczawno-Zdrój atrakcje. To najciekawsze obiekty w tym wyjątkowym mieście
Do jednego z ciekawszych obiektów miasta możemy zaliczyć Dom Zdrojowy. Budynek składa się z trzech kondygnacji, w które wchodzi 130 pokoi gościnnych z 250 miejscami noclegowymi. Znajdziemy tam również sale prelekcyjne, siłownię, strefę saun, poradnię osteoporozy, gabinety zabiegowe i lekarskie oraz pokoje pielęgniarek. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Hala Spacerowa, gdzie znajdziemy sgraffito (wyjątkową technikę dekoracyjną malarstwa ściennego) przedstawiające Asklepiosa oraz istotne daty związane z uzdrowiskiem. Następną atrakcją, którą powinniśmy odwiedzić, jest Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie będziemy mogli spróbować różnych rodzajów wód: Dąbrówki, Marty, Mieszka oraz Młynarza. Z wieży widokowej w Parku Zdrojowym imienia Henryka Wieniawskiego zobaczymy natomiast malowniczą panoramę okolicy z mnóstwem alejek i fontann. Miłośnicy kultury również znajdą w Szczawnie coś dla siebie. Na scenie zabytkowego Teatru Zdrojowego często można oglądać i słuchać licznych artystów, kabareciarzy, orkiestry symfoniczne, a także śpiewaków operowych.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.