Przyczyny bólu głowy - od zmęczenia po chorobę
Ból głowy może mieć wiele przyczyn, począwszy od przemęczenia aż do chorób neurologicznych. zwykle jest wynikiem silnego stresu, odwodnienia ale może być także efektem napięć mięśniowych w okolicy karku i pleców, alergii czy ekspozycji na nadmierny hałas. Bóle głowy towarzyszą także w nadciśnieniu tętniczym, bezsenności, wahaniom glikemii we krwi lub mają charakter migrenowy, trwający choćby kilkanaście godzin.
Takie bóle pojawiają się nagle, o dowolnej porze dnia. jeżeli jednak ból głowy pojawia się tuż po przebudzeniu, wówczas łatwo o zawężenie przyczyn, a tym samym zwiększa się szansa na zmniejszenie częstotliwości tych dolegliwości. Reklama
Co może być przyczyną bólu głowy tuż po przebudzeniu?
Bezdech senny a ból głowy
Bezdech senny to zaburzenie, które powoduje ograniczenie lub całkowite zatrzymanie oddechu w trakcie snu. Niedostateczna ilość tlenu dostarczana do organizmu powoduje wzrost dwutlenku węgla w organizmie i tym samym niedotlenienie mózgu. W reakcji obronnej, co jakiś czas dochodzi do przerwania snu, co nie zawsze jest choćby rejestrowane przez chorego. Na skutek długotrwałego niedotlenienia, dochodzi do obkurczenia naczyń mózgowych, co powoduje ból.
Poranny ból głowy ma zwykle charakter uciskający i zlokalizowany jest w części czołowej. Takim bólom nie towarzyszą nudności czy światłowstręt. realizowane są zwykle od kilkunastu minut do godziny.
Zgrzytanie zębami powoduje bóle głowy
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, które zwykle uaktywnia się w nocy, prowadzi do bólu mięśni szczęki lub stawu skroniowo-żuchwowego. Napięcia w tych okolicach mogą prowadzić także do sztywności w obrębie karku i barków, a to z kolei - do nawracających bólów głowy, zwłaszcza po przebudzeniu.
Aby zniwelować te dolegliwości, osoby które cierpią z powodu bruksizmu, powinny korzystać z szyn relaksacyjnych. To specjalne nakładki na zęby, które uniemożliwiają zgrzytanie zębami i powodują rozluźnienie w obrębie jamy ustnej.
Migrenowe bóle wymagające leczenia
Jeśli poranny ból pojawia się po jednej stronie lub obejmuje jej cały obszar, towarzyszą mu nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki oraz ogólne osłabienie - może być to ból migrenowy. W tym przypadku konieczne jest zażycie środków przeciwbólowych. Osoby, które regularnie doświadczają bólu migrenowego, powinny zgłosić się do neurologa, by opracować metodę leczenia i łagodzenia dolegliwości.
Alergia a ból głowy o poranku
Bóle głowy po przebudzeniu mogą być wynikiem alergii. Stan zapalny w zatokach i nadmiar wydzieliny w nosie uniemożliwiają przepływ powietrza w nocy, prowadząc do niedotlenienia. Dolegliwości te najczęściej dotykają osób uczulonych na kurz czy domowe roztocza, lub inne wziewne alergeny. Takim bólom może towarzyszyć osłabienie, a choćby zawroty głowy. Aby zmniejszyć ryzyko dolegliwości, ważne jest leczenie alergii i, jeżeli to możliwe, eliminowanie alergenów, które wyzwalają objawy.
Problemy ze snem jako przyczyna bólu głowy
Badania wskazują, iż osoby, które śpią sześć godzin na dobę lub krócej, znacznie częściej doświadczają porannych bólów głowy. Nie tylko krótki lub przerywany sen, ale także zbyt długi może prowadzić do powyższych dolegliwości. Nadmiar snu może powodować ucisk w głowie, mrowienie skóry głowy i szyi. Za duża ilość snu, paradoksalnie, może równocześnie dawać oznaki osłabienia siły fizycznej i zawrotów głowy.
Aby zmniejszyć ryzyko porannych epizodów bólowych, należy przede wszystkim zadbać o higienę snu: jego regularność i ciągłość. Ważne, by przed snem nie korzystać z ekranów, skupić się na czynnościach wyciszających i relaksujących.
Ból głowy przy depresji
Napięciowy ból głowy, ale także szyi i pleców, może być spowodowany depresją. Bóle te nie są wyłącznie wynikiem napięcia, ale także są spowodowane przez przerywany sen, zaburzenie pracy neuroprzekaźników, obniżony poziom serotoniny.
Dla depresji charakterystyczna jest także allodynia, czyli zwiększona wrażliwość na bodźce bólowe. W przypadku depresji konieczna jest konsultacja ze specjalistą oraz dobór odpowiedniego leczenia, by zminimalizować objawy fizyczne tej choroby.
Źródła:
https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/headachehttps://neurologia-praktyczna.pl/a2654/Samoistne-bole-glowy.htmlhttps://medlineplus.gov/ency/article/001413.htmhttps://link.springer.com/article/10.1007/s11910-016-0631-z
CZYTAJ TAKŻE: