Wykonywanie zawodu lekarza wiąże się z dużą odpowiedzialnością i, co za tym idzie, ryzykiem popełnienia błędu na każdym z etapów udzielania świadczeń zdrowotnych. – Konsekwencje takiego błędu mogą być różne, począwszy od mało dotkliwych dla pacjenta po bardzo poważne, włącznie z utratą życia. Ryzyko to siłą rzeczy jest nieodłączną częścią zawodu – pisze w „Menedżerze Zdrowia” Adriana Abelec-Piątkowska.
W ostatnich latach coraz częściej niezadowoleni pacjenci decydują się na dochodzenie roszczeń odszkodowawczych od osób wykonujących zawody medyczne. Duży wpływ na to ma prawdopodobnie fakt, iż w ostatnich latach zwiększyła się świadomość swoich praw ze strony pacjentów. Roszczenia te związane są zarówno z nieprawidłowościami przy leczeniu określonych schorzeń, jak i z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, które mają charakter stricte estetyczny. Nie wszystkie oczywiście roszczenia są zasadne, niekiedy ich dochodzenie może wynikać z braku wiedzy pacjenta lub niewłaściwej komunikacji na linii pacjent – lekarz.
Błąd może zostać popełniony z różnych powodów, niekiedy jest po prostu wynikiem niekorzystnej koincydencji czasowej określonych zdarzeń. Mogą również wystąpić sytuacje, kiedy pacjent będzie mógł skutecznie dochodzić swoich roszczeń, mimo iż podczas procesu terapeutycznego dojdzie do powikłania wliczonego w ryzyko danego leczenia.