Czujesz, iż Twoje „baterie” są na wyczerpaniu? Kawa przestała działać, a popołudniowa drzemka tylko pogarsza sprawę? Zanim sięgniesz po kolejny energetyk, zastanów, czego może brakować Twojemu organizmowi. Sposobem na odzyskanie witalności może być suplementacja odpowiednich witaminy i minerałów. Poznaj mikroelementy, które pomogą naładować Ci Twoje baterie.
Witaminy z grupy B – bez nich jesteś Śpiącą Królewną
Twoja męczliwość może wynikać z niedoboru tiaminy (B1). Jego objawy możesz poczuć już po trzech tygodniach diety ze zbyt małą ilością tej witaminy. Charakterystyczne symptomy niedoboru tiaminy to ogólne osłabienie, skurcze mięśni i utrata apetytu. W skrajnych przypadkach może on prowadzić do poważnych zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych[1].
Kwas foliowy (B9) bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Jego niedobór prowadzi m.in. do niedokrwistości megaloblastycznej, której głównym objawem jest przewlekłe zmęczenie. Męczliwość może sugerować, iż w Twojej diecie jest zbyt mało kobalaminy (B12). Niedobór tej witaminy może powodować nie tylko zmęczenie fizyczne, ale także problemy z pamięcią i koncentracją oraz zaburzenia neurologiczne.
Dlatego pamiętaj! jeżeli zaraz po wstaniu z łóżka marzysz o tym, aby znów się położyć, przyjrzyj się temu, co jesz i czy w Twojej diecie znajduje się odpowiednią ilość witaminy B. Skonsultuj się lekarzem i wykonaj odpowiednie badania. Być może okaże się, iż za uczucie permanentnego zmęczenie odpowiadają inne schorzenia – np. problemy z tarczycą. Wtedy możesz sięgnąć po kompleksowy zestaw witamin przy Hashimoto – zawierający także witaminy z grupy B.
Witamina D – bez niej nie masz swoich supermocy
Niedobór witaminy D może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Gdy jednak pewnego dnia Twój organizm zbuntuje się z powodu jej zbyt małej podaży, może pojawić się u Ciebie męczliwości i ogólne osłabienie. Ryzyko utracenia swoich supermocy jest szczególnie wysokie w środku zimy. Dlaczego?
Organizm produkuje witaminę D pod wpływem promieni słonecznych. W polskiej szerokości geograficznej przez większą część roku dociera do Ciebie kilka światła słonecznego i nie jest ono odpowiednio intensywne. Wtedy synteza tej witaminy jest niewystarczająca, aby zaspokoić potrzeby orgazmu. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie jej niedoborów poprzez odpowiednią dietę i suplementację.
Magnez i żelazo – bez nich nie produkujesz energii
Magnez uczestniczy w ponad 300 reakcjach enzymatycznych w organizmie, w tym w produkcji ATP – uniwersalnego nośnika energii w komórkach. Bez odpowiedniego poziomu tego pierwiastka w organizmie tracisz źródło napędu.
Objawami niedoboru magnezu są osłabienie i łatwe męczenie się. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. Permanentnemu zmęczeniu mogą towarzyszyć wypadanie włosów i bolesne skurcze łydek, a choćby zaburzenia pracy serca.
Z kolei żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny – białka odpowiedzialnego za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu. Bez odpowiedniej ilości tlenu komórki nie mogą efektywnie produkować energii, co prowadzi do uczucia chronicznego zmęczenia. Ponadto niedobór żelaza grozi niedokrwistością. Objawi się ona pogorszeniem tolerancji wysiłku i zdolności intelektualnych, apatią i drażliwością[2].
Odpowiedni poziom witamin z grupy B, witaminy D oraz magnezu i żelaza w organizmie pomaga zapobiegać poczuciu „utraty mocy”. Ważna jest profilaktyka – zdrowa, różnorodna dieta i suplementacja mikroskładników. Zarówno witaminy B i D, jak i żelazo oraz magnez stosowane w formie suplementów mogą pomóc w walce z chronicznym zmęczeniem. Warto też poznać dokładną przyczynę męczliwości. Umożliwia to jedynie przeprowadzenie badań laboratoryjnych zaleconych przez lekarza.
[1] Edyta Szałek, Tiamina i potas – składniki niezbędne w codziennej diecie, w: Farmacja współczesna 2019, nr 12, s: 102-106.
[2] Ewa Karakulska-Prystupiuk, Niedokrwistość z niedoboru żelaza – postępowanie w praktyce lekarza rodzinnego, w: Lekarz POZ 1/2019.
Artykuł sponsorowany