Duża ilość cukru i węglowodanów w diecie
Spożywanie dużych ilości cukru i przetworzonych węglowodanów prowadzi do gwałtownych skoków i spadków poziomu cukru we krwi. Efektem tego są nagłe przypływy energii, po których następuje uczucie ogromnego zmęczenia, łącznie z odczuwaniem nagłej potrzeby snu.
Produkty takie jak białe pieczywo, słodycze czy napoje gazowane powodują krótkotrwałe pobudzenie, ale w dłuższej perspektywie przyczyniają się do chronicznego zmęczenia. jeżeli w twojej diecie tych produktów jest dużo, być może właśnie to jest przyczyną braku energii.
Za mało wody w ciągu dnia
Odpowiednia podaż płynów ma ogromne znaczenie dla samopoczucia. Spożywanie wody lub innych, zdrowych napojów, reguluje ciśnienie krwi, ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn, ale wpływa także na stan skóry.Reklama
Odwodnienie prowadzi do spadku ciśnienia krwi, utraty koncentracji i osłabienia organizmu. Zbyt małe spożycie wody może powodować senność, osłabienie, kłopoty z koncentracją i rozdrażnienie.
Zbyt mało kalorii w codziennej diecie
Niewielka ilość kalorii przyjmowania w ciągu dnia powoduje spadek energii. jeżeli jesteś na diecie redukcyjnej, obliczenie kalorii powinno być dokładne, nigdy nie zaniżone. Mocno ograniczając codzienne spożycie kalorii może spowodować, iż towarzyszyć nam będzie uczucia zmęczenia, osłabienia siły mięśni i zniechęcenia.
Niedobory żelaza
Żelazo jest niezbędne do transportu tlenu w organizmie, a jego niedobór prowadzi do anemii, której głównym objawem jest przewlekłe zmęczenie. Niedobór żelaza to niedobór tlenu we wszystkich komórkach organizmu. Typowym objawem niedoboru tego cennego pierwiastka jest przewlekłe uczucie zmęczenia nieustępujące choćby po odpoczynku, ale także uczucie zimna, zawroty głowy, bladość skóry oraz rozdrażnienie. Niedobory żelaza należy uzupełnić w codziennej diecie. Produkty bogate w ten pierwiastek to mięso czerwone, podroby, jaja, soja, groch, fasola, nać pietruszki czy brokuły.
Brak cennych witamin i minerałów
Brak kluczowych mikroelementów, takich jak witaminy z grupy B, magnez, potas czy witamina D, może skutkować przewlekłym zmęczeniem. Witaminy z grupy B są niezwykle ważne dla metabolizmu energetycznego, magnez wpływa na funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego, a niedobór witaminy D wiąże się ze spadkiem odporności i stanem przewlekłego osłabienia. jeżeli codzienna dieta uboga jest o produkty bogate w powyższe witaminy, może być to przyczyną gorszego samopoczucia.
Za dużo kofeiny w ciągu dnia
Choć kawa i napoje energetyczne mogą na krótko pobudzić organizm, ich nadmierne spożycie może powodować odwrotny efekt. Nadmiar kofeiny zakłóca rytm snu, co prowadzi do niewystarczającej regeneracji organizmu, co powoduje chroniczne zmęczenie. Ponadto, napoje energetyczne oprócz kofeiny zawierają substancje słodzące, co dodatkowo powoduje skoki poziomu glukozy i prowadzi do zmęczenia i senności.
Kawę można pić w ilości 3-4 filiżanek dziennie, jednak w małych ilościach. Z napojów energetycznych warto zrezygnować całkowicie.
CZYTAJ TAKŻE: