Dobry sen to podstawa zdrowia i energii, dlatego jeżeli mimo wielu godzin odpoczynku czujesz się zmęczony, warto przyjrzeć się swoim nawykom.
Problemy ze snem, takie jak bezdech senny, chrapanie czy przewlekła bezsenność, mogą być sygnałem, iż organizm potrzebuje zmian lub diagnostyki.
Zmiany w codziennych nawykach
Czasem wystarczy wprowadzić kilka intuicyjnych modyfikacji, by poprawić jakość snu. Na przykład wieczorne korzystanie z urządzeń elektronicznych pobudzających mózg może utrudniać zasypianie. Wypróbuj te proste metody:
- wyłączanie telefona lub komputera na co najmniej godzinę przed snem,
- czytanie ulubionej książki lub słuchanie relaksacyjnej muzyki,
- zadbanie o odpowiednią temperaturę i zaciemnienie sypialni (przydadzą się nasze naklejki na diody LED),
- przygotowywanie lekkiej kolacji, unikającej ciężkostrawnych potraw.
Takie zmiany pozwalają organizmowi zrelaksować się przed snem, co może skutkować głębszym i bardziej regenerującym odpoczynkiem.
Z naszego artykułu „Jak lepiej spać?” dowiesz się także o innych sposobach na poprawę snu.
Diagnostyka snu – polisomnografia
Jeśli samodzielne modyfikacje nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto wykonać badania diagnostyczne. Wykonując badania laboratoryjne, analizujące m.in. pełną morfologię, poziom glukozy i kortyzolu, odkryjesz, co naprawdę wpływa na twój sen.
Polisomnografia, będąca kompleksowym badaniem snu, umożliwia szczegółową ocenę jego struktury – pozwala wykrywać takie zaburzenia jak bezdech senny czy inne problemy z oddychaniem, powodujące częste przebudzenia i niedotlenienie organizmu.
Wyniki badania pomagają lekarzowi zaproponować rozwiązania dostosowane do twoich potrzeb, poprawiające regenerację i komfort snu.
Problemy ze snem, utrzymujące się przez dłuższy czas, mogą negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie – dlatego już na wczesnym etapie warto zadbać o diagnozę i wprowadzić odpowiednie działania.

Ile kosztuje badanie snu?
Zastanawiasz się, czy badanie snu jest drogie? Dzięki temu, iż przeprowadzasz je u siebie w domu, korzystając z wynajętego sprzętu – nie.
Chcąc sprawdzić, jak przebiega, kupiłem badanie polisomnograficzne za 350 zł. Cena zawierała konsultacją lekarską.
Koszt badania w 2025 roku w zależności od metody wynosi między 350, a 1000 zł. Może być także refundowany przez NFZ.
Badanie wykonywałem aparatem Alice NightOne. W dalszej części artykułu znajdziesz wyniki moich badań z krótkim opisem parametrów.
Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na profesjonalną diagnozę, to możesz wstępnie zbadać swój sen w aplikacji na telefona. Do zebrania większej liczby parametrów wykorzystaj smartband lub smartring.
Na czym polega badanie snu?
Badanie snu polega na monitorowaniu parametrów podczas snu. Mierzy ruchy klatki piersiowej, wydychane powietrze oraz natlenienie organizmu.
W skrócie obejmuje układ oddechowy oraz akcję serca.

Aparat do badania snu zakłada się samodzielnie przed snem. Badanie wykonuje się minimum jedną noc. Pozwala on ustalić kilka kluczowych zaburzeń:
- chrapanie – określa ile czasu podczas snu chrapaliśmy (u mnie to „aż” 0,3 minuty)
- bezdechy senne – zlicza bezdechy senne – normą jest do 5 bezdechów na godzinę (u mnie 3.8)
- niedotlenienie – mierzy saturację, czyli ilość tlenu we krwi (norma > 95%)
- Gumowy pulsoksymetr zakładamy na palec. Aby się nie zsunął, najlepiej przyklejmy go taśmą. Sprawdza natlenienie krwi (SpO2) oraz puls dzięki promieniowania o różnych długościach fal.
- Wąsy do nosa to ten element, który najczęściej zobaczymy na filmach jako podający tlen. Tutaj niczego nie podają, pełnią jedynie funkcję monitorującą.
- Materiałowy pas zapinany na klatce piersiowej sprawdza skurczanie i rozkurczanie się klatki piersiowej. Utrzymuje moduł główny na miejscu.
- Moduł główny zasilany dwoma bateriami AA dołączonymi do zestawu łączy wszystkie elementy w całość i odpowiada za nagrywanie procesu snu. Informuje o prawidłowym (bądź nie) założeniu każdego elementu z zestawu.


Wskazówki dotyczące badania snu
Zakładając urządzenie, pamiętaj, aby nie przekręcić pasa. W moim przypadku dopiero gdy wszystko podłączyłem, zauważyłem iż pas był przekręcony.
Po odłączeniu pasa i ponownym podłączeniu proces nagrywania snu został zatrzymany. Musiałem wypożyczyć urządzenie na kolejną noc (na szczęście dzięki uprzejmości placówki medycznej – bezpłatnie).
Po przebudzeniu z założonym aparatem wystarczy, iż odłączymy wszystkie komponenty i zapakujemy urządzenie do polisomnografii do walizki. Urządzenie musimy odwieźć do placówki, z której je wypożyczyliśmy. Tam technik odczyta wyniki badań.
Wyniki skonsultujesz na kolejnej wizycie lekarskiej. Dowiesz się, czy mierzysz się z bezdechami sennymi oraz jak długo chrapiesz.
Co więcej, żeby sprawdzić, na której stronie śpisz, nie potrzebujesz kamery. Raport zawiera takie informacje.
Pamiętaj, aby odebrać kopię wyników polisomnografii (najlepiej w kolorze ).
Wykonanie takiego badania pozwoli Ci znaleźć prawidłowe kroki do poprawy snu.