Pobyt w kosmosie widać w wynikach polskiego astronauty. Lekarz zabrał głos

zycie.news 1 dzień temu
Zdjęcie: Sławosz Uznański-Wiśniewski/Facebook


Jak wskazuje serwis „Rynek Zdrowia”, organizm Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego – pierwszego Polaka na pokładzie misji IGNIS – wykazuje ślady pobytu w kosmosie. Jak ujawnia lekarz misji, dr Alessandro Alcibiade, w jego krwi wykryto zmiany charakterystyczne dla ludzi zamkniętych na długie tygodnie w lodowych stacjach badawczych czy na pokładach okrętów podwodnych. Kosmos działa na ciało człowieka zaskakująco podobnie jak najbardziej ekstremalne miejsca na Ziemi.

Zmiany w organizmie astronautów

Zmiany w ludzkim ciele zachodzące pod wpływem warunków panujących w kosmosie wciąż stanowią przedmiot intensywnych badań – również w kontekście pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS. 15 lipca, po 18 dniach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na Ziemię powróciła załoga misji Ax-4, w tym polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, obok Peggy Whitson (USA), Tibora Kapu (Węgry) i Shubhanshu Shukli (Indie).

Dla polskiego uczestnika lotu był to nie tylko przełomowy moment w karierze, ale także unikalna szansa, by jego organizm stał się częścią międzynarodowych analiz pokazujących, jak ciało człowieka reaguje na odosobnienie, mikrograwitację i radykalną zmianę rytmu dobowego.

Choć kosmos działa na ludzki organizm bezlitośnie, w trakcie krótkich misji – takich jak polska misja IGNIS – u dobrze przygotowanych, zdrowych astronautów skutki mikrograwitacji są stosunkowo niewielkie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku dłuższych pobytów na orbicie, kiedy dochodzi do znacznego zaniku mięśni i utraty gęstości kości.

Zmiany po pobycie w kosmosie

„Po powrocie na Ziemię wielu astronautów nie jest w stanie samodzielnie chodzić, dlatego wymagają oni długiej i intensywnej rehabilitacji” – wyjaśnia dr Alessandro Alcibiade z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), lekarz misji IGNIS w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

To właśnie on przygotowywał Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), monitorował jego stan zdrowia na orbicie i jako jeden z pierwszych przywitał go po lądowaniu.

Dziś czuwa nad jego powrotem do pełni sił w Europejskim Centrum Astronautów ESA w Kolonii – miejscu, gdzie technologia spotyka się z fizjologią, a ludzkie ciało mierzy się z konsekwencjami podróży poza Ziemię.

Zmiany te widoczne są również w badaniach krwi astronautów. „Nie ma konkretnego markera, który wskazywałby na pobyt w kosmosie. Natomiast astronauci mają zwykle niedobory niektórych witamin, takich jak B12 albo D. Jest to związane z ograniczonym dostępem do świeżej żywności i bezpośredniego światła słonecznego. Dlatego stosuje się odpowiednią suplementację” – powiedział lekarz misji IGNIS.

Idź do oryginalnego materiału