Polanica-Zdrój to perła Dolnego Śląska
Polanica-Zdrój leży w województwie dolnośląskim, w przepięknej okolicy, bowiem położona jest w Dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża masywu Piekielnej Góry (choć nazwa brzmi groźnie, to sam masyw jest urokliwym miejscem, położonym 533 m n.p.m.)
Miasto ma zaledwie 17,22 km2 powierzchni i liczy około 6000 mieszkańców, a mimo to nieustannie tętni życiem. Polanica-Zdrój jest bardzo dobrym miejscem dla osób, które uwielbiają górskie wycieczki: to doskonała baza wypadowa w Góry Stołowe. Znajdują się tu także ścieżki rowerowe oraz lasy i parki, które są idealnym miejscem na spokojne spacery czy nordic-walking. Reklama
Zimową porą w Polanicy chętnie zatrzymują się miłośnicy sportów zimowych, ponieważ w okolicach znajdują się stoki narciarskie.
Jednak to właśnie kuracjusze sanatoryjni stanowią najliczniejszą grupę turystów, bo na terenie Polanicy-Zdroju działają uzdrowiska, które wspierają leczenie i zapewniają rehabilitację. Co ważne, pacjentami są nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci.
W Polanicy-Zdroju po zdrowie i lepszą kondycję. Co leczą tu pacjenci?
Od zawsze mówi się, iż tereny górskie służą osobom, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. I właśnie dlatego w Polanicy-Zdroju znajdują się ośrodki, które zapewniają wsparcie pacjentom po przebytym zawale mięśnia sercowego, z arytmią serca oraz chorym z niewydolnością serca.
Na pacjentów czeka nie tylko kompleksowa opieka lekarzy i psychologów, ale też wsparcie specjalistów z zakresu rehabilitacji kardiologicznej, realizowane są zajęcia z medytacji i innych technik relaksacji oraz aktywne zajęcia sportowe, mające na celu wzmocnić kondycją fizyczną oraz poprawić dobrostan psychiczny.
Uzdrowiska Kłodzkie, w skład których wchodzi Polanica-Zdrój, a które są częścią Polskiej Grupy Uzdrowisk, oferują także swoim pacjentom dostęp do badań laboratoryjnych oraz zapewniają konsultacje dietetyczne i naukę podstaw zdrowego żywienia.
Na rehabilitację kardiologiczną do Szpitala Zdrowie w Polanicy, w warunkach stacjonarnych, kierowani są pacjenci po zabiegach kardiochirurgicznych (po założeniu by-passów, z wadami zastawkowymi czy z tętniakami aorty). Przyjmowani są oni bezpośrednio po wypisie ze szpitala lub w ciągu 42 dni od wypisu ze szpitala.
Do szpitala trafiają też osoby po zawale mięśnia sercowego, po zabiegach angioplastyki naczyń wieńcowych z implantacją stentów, a czas przyjęcia wynosi do 28 dni od zawału lub innego zabiegu kardiochirurgicznego.
Ze skierowaniem od lekarza, w ramach NFZ, mogą trafić tu także pacjenci z niewydolnością serca oraz po innych zabiegach kardiologicznych i kardiochirurgicznych, po uzyskaniu kwalifikacji do rehabilitacji.
Nie tylko serce, ale i choroby ortopedyczno-urazowe są profilem działalności uzdrowiska w Polanicy. Kuracjusze mogą liczyć tutaj na opiekę rehabilitantów i korzystać z licznych zabiegów - począwszy od okładów borowinowych, aż po krioterapię i kąpiele wirowe.
W profilu leczniczym znajdziemy także leczenie schorzeń układu oddechowego, trawiennego oraz leczenie chorób reumatycznych.
Polanica-Zdrój dla dzieci. Leczą otyłość i nadciśnienie tętnicze u najmłodszych
Na terenie Polanicy znajduje się Szpital Uzdrowiskowy dla dzieci "Jagusia". To miejsce dedykowane dla najmłodszych, którzy zmagają się z chorobą otyłościową, nadciśnieniem tętniczym, chorobami gastrologicznymi i kardiologicznymi. Z oferty, w ramach NFZ, skorzystać mogą też mali pacjenci z chorobami hematologicznymi i celiakią.
Leczenie w całości finansowane jest przez NFZ, a opiekunowie muszą uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe od lekarza rodzinnego lub specjalisty. W szpitalu dzieci mają zapewnioną edukację, opiekę pedagogiczną oraz specjalistyczną. Na bieżąco jest ustalana i korygowana weryfikacja leczenia balneologicznego i farmakologicznego, dzieci korzystają z rehabilitacji, zajęć sportowych a także uczestniczą w zajęciach z edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.
Polanica-Zdrój nie tylko dla pacjentów. Co warto zobaczyć, będąc na miejscu?
Polanica to nie tylko miejsce dla kuracjuszy sanatoryjnych, ale także turystów, którzy mogą zasmakować wód mineralnych o działaniu prozdrowotnym i przespacerować się słynnym parkiem zdrojowym. Znajduje się on w centrum miasta a cały obiekt jest objęty ochroną.
W parku zlokalizowane jest sanatorium Wielka Pieniawa, drewniana muszla koncertowa i słynna pijalnia wód mineralnych. Sam budynek zachwyca swoją architekturą, łączącą klasycyzm z akcentami secesji. Wybierając się do pijalni, warto zabrać ze sobą własny kubek (w trosce o środowisko) oraz słomkę, przez którą zaleca się pić Wielką Pieniawę. Woda ta bogata jest w żelazo, które może zabarwić zęby (dlatego należy pić ją przez słomkę), a oprócz tego znajdziemy w niej magnez, wapń, sód, chlor, krzem, lit, miedź i potas.
Krenoterapia, czyli kuracja wodą zalecana jest w chorobach układu trawiennego, osobom chorującym na cukrzycę, pacjentom z chorobami kardiologicznymi oraz kamicą nerkową. Regularne picie Wielkiej Pieniawy pomaga także w zatruciu alkoholem etylowym.
W celach terapeutycznych zaleca się picie 200 ml wody trzy razy dziennie, najlepiej przed posiłkami. Dla osób, które po raz pierwszy smakują wód mineralnych - warto pić małymi łykami, ponieważ smak wód jest intensywny, a sama woda ma charakterystyczny (i zniechęcający) zapach.
Pozostawiając za sobą kwestie zdrowotne, nie należy zapominać, iż Polanica-Zdrój to idealny punkt startowy dla górskich wypraw Czerwonym szlakiem można dotrzeć do Schroniska pod Muflonem a niebieskim przez Skalne Grzyby i Wambierzyce do Radkowskich Skał.
Jako, iż Polanica leży u podnóża Piekielnej Góry, to również dobra propozycja dla miłośników górskich, ale nie wymagających wędrówek. Trasa na szczyt prowadzi przez las i oferuje interesujące formacje skalne i niezapomniane widoki.
Nie można też zapomnieć o Błędnych Skałach - blokach skalnych, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. To labirynt szczelin i zaułków, w którym większość skał na swoje własne nazwy. Znajduje się tutaj punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Zobaczyć można Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności dojrzeć można także Karkonosze.
A jeżeli poszukujemy czegoś bardziej wymagającego, to Z Polanicy-Zdroju można dotrzeć do Karłowa, skąd prowadzi szlak na Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych.
Źródła:
https://uzdrowiska-klodzkie.pl/https://pngs.gov.pl/https://www.polanica.pl/turysta/
CZYTAJ TAKŻE: