Jeszcze dekadę temu sukcesem było samo przyjęcie się implantu. Dziś to zdecydowanie za mało. Czym wyróżniają się nowoczesne implanty zębowe?
Rozwój implantologii stomatologicznej w ostatnich latach wszedł na zupełnie inny poziom. Jak podkreśla dr n. med. Tomasz Nowak, chirurg stomatologiczny i implantolog z krakowskiej kliniki stomatologicznej LoftDent, dziś celem pracy implantologów nie jest już jedynie odbudowa utraconego zęba, ale także maksymalna estetyka, minimalna inwazyjność, trwałość i jak najlepsze funkcjonowanie implantów.
– Już od dawna potrafimy zastępować zęby implantami. Obecny postęp w tej dziedzinie chirurgii stomatologicznej skupia się na uzyskiwaniu jak najtrwalszego efektu, który będzie służył pacjentowi przez lata, a choćby dożywotnio, jak również naturalnego i w najwyższym stopniu estetycznego wyglądu wykonywanych prac protetycznych oraz coraz mniejszej inwazyjności przeprowadzanych procedur zabiegowych – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Nowak.
Nowoczesna implantologia dba, aby pacjent od początku do końca był otoczony pełną opieką: od diagnostyki, w tym tomografii CBCT i cyfrowych skanów, przez zabieg, aż po tymczasową pracę protetyczną oddaną w dniu wizyty.
Nowoczesne implanty zębowe: kluczowa rola biozgodnych materiałów
Jednym z ważniejszych wyróżników nowoczesnej implantologii stomatologicznej jest wykorzystywanie w procesie leczenia materiałów biologicznie zgodnych z organizmem pacjenta. Implantologia to zaawansowany proces, wymagający często odbudowy kości, w którą jest wszczepiany implant, a także wsparcia dla regeneracji tkanek.
– Kość po utracie zęba w niemal każdym przypadku zanika, dotyczy to praktycznie 99 proc. pacjentów. Nowoczesna implantologia spogląda holistycznie na proces odbudowy zębów, dlatego obudowa kości to fundament całej terapii. Zdrowa i mocna kość wokół implantu warunkuje bowiem zdrowe i ładne tkanki miękkie, czyli dziąsła, które z kolei wpływają na to, iż implant będzie trwały, dobrze osadzony oraz przez wiele lat będzie prawidłowo funkcjonował – mówi dr Tomasz Nowak.
Odbudową kości najlepiej jest zająć się podczas tej samej wizyty, w trakcie której zakładany jest implant. Doktor Tomasz Nowak stosuje w tym celu materiał ludzki, pochodzący z banku tkanek. Materiały ludzkie to materiały od dawców żywych, pozbawione substancji białkowych, które są całkowicie bezpieczne i bardzo dobrze integrują się z organizmem pacjenta, nie powodując odrzutu i reakcji alergicznych. Badania pokazują, iż najlepiej wbudowują się one w pełnowartościową, ukrwioną kość, co nie zawsze da się uzyskać, stosując materiały odzwierzęce, które przez cały czas są powszechnie stosowane w implantologii.
Procedura implantologiczna wspomagana jest również wykorzystaniem nowoczesnych błon kolagenowych i osocza bogatopłytkowego pozyskiwanego z krwi pacjenta, jako elementów tzw. sterowanej regeneracji tkanek. Dzięki ich zastosowaniu gojenie przebiega szybciej i z mniejszymi dolegliwościami pozabiegowymi.
– Podczas tego samego zabiegu, po wszczepieniu implantu i wykonaniu odbudowy kości, całą tkankę przykrywamy specjalną błoną kolagenową, która ulega waskularyzacji, czyli procesowi tworzenia się naczyń krwionośnych. Stosowanie błon kolagenowych daje bardzo dobre efekty, choć przez cały czas nie jest powszechnie stosowane w implantologii, ponieważ wymaga dużej precyzji i nabycia umiejętności jej odpowiedniego przytwierdzania do kości – wyjaśnia dr Tomasz Nowak.
Błona kolagenowa tworzy barierę zapobiegającą wrastaniu tkanek miękkich (np. dziąsła) w miejsce, gdzie ma się odbudować kość. Chroni i stabilizuje materiał kościozastępczy oraz tworzy optymalne środowisko do odbudowy ubytków kostnych. Błony kolagenowe są naturalne i biozgodne, ulegają biodegradacji, więc nie trzeba ich chirurgicznie usuwać. Działają jak opatrunek: chronią ranę chirurgiczną, ograniczają krwawienie i zmniejszają ryzyko infekcji, a także stabilizują skrzep, który jest najważniejszy dla pierwszej fazy gojenia. Z kolei osocze bogatopłytkowe, dzięki zawartości odpowiedniego stężenia płytek krwi i czynników wzrostu, wspomaga gojenie tkanki i zmniejsza dolegliwości pozabiegowe.
– Połączenie odpowiednich materiałów, procedur oraz technik pozwala uzyskać wysoką skuteczność w odbudowie kości, co warunkuje sukces całego procesu implantologicznego. Jego istotą w tej chwili nie jest bowiem tylko przyjęcie się implantu, ale wszczepienie go dokładnie w tym miejscu, w którym powinno znaleźć się miejsce na odbudowę korony zęba – tak, aby była ona jak najbardziej estetycznie usytuowana, zgodnie z okluzją, a dziąsło pod nią było stabilne i zdrowe. Jest to więc praca na częściach dziesiątych milimetra i po prostu wymaga obecności całej kości – relacjonuje dr Tomasz Nowak.
Czytaj też: Bezzębie — nowoczesne leczenie zamiast protezy
Nowoczesne implanty zębowe: wszystkie zabiegi na jednej wizycie
Współczesna implantologia zmierza w kierunku jak najmniejszej inwazyjności. Zabiegi są łączone i planowane tak, aby ograniczyć konieczność kolejnych interwencji chirurgicznych.
– Pacjent przechodzi jeden zabieg, podczas którego usuwamy ząb, zakładamy implant i odbudowujemy kość. To może trwać choćby tylko 45 minut, a warunkuje mniejsze ryzyko powikłań – tłumaczy ekspert i wymienia również inne zalety tak przeprowadzanej procedury. – Po usunięciu zęba mamy otwarte naczynia krwionośne, które będą sprzyjać gojeniu i lepszej implantacji od razu wszczepionej śruby oraz nadbudowanej kości. Materiał kościotwórczy jest substancją mineralną, która musi się przepoić krwią pacjenta, aby organizm zbudował z niej kość. Wykonując więc te procedury od razu po usunięciu zęba, dajemy szansę organizmowi do lepszego działania.
Jeden zabieg oznacza, iż występuje tylko raz obrzęk i potrzebny jest po nim tylko jeden tydzień rekonwalescencji. W ten sposób ogranicza się także ilość leków przeciwbólowych i antybiotyków, które pacjent musi przyjmować. To rozwiązanie bardziej komfortowe, zdrowsze i bezpieczniejsze.
Co ważne, taką kompleksową procedurę implantologiczną, wykonywaną podczas jednej wizyty, można przeprowadzić zarówno w obrębie pojedynczego zęba, jak i całych łuków zębowych.
– Oczywiście są pacjenci, którzy zgłaszają się z potrzebą usunięcia wszystkich zębów i wstawienia choćby 12 implantów. Takie procedury również wykonujemy na jednej wizycie. Jest to już jednak wielogodzinny proces. Ale pacjent wychodzi z osadzonymi odbudowami tymczasowymi, które dobrze funkcjonują i wyglądają, a więc nie wychodzi z gabinetu bez zębów – zapewnia implantolog.
Nowoczesne implanty zębowe są dobierane indywidualnie
Specjaliści stosują choćby 3–4 systemy, które dobierane są indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i planowanej pracy protetycznej.
– Nie chodzi o to, czy pacjent wybierze droższy, czy tańszy implant. To lekarz ma obowiązek wybrać system, który najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Wpływ tutaj ma biomechanika, a rodzaj implantu dobieramy w zależności od tego, jaką pracę praktyczną będziemy na niej budować – wyjaśnia specjalista LoftDent.
Wisienką na torcie jest oddanie i zamontowanie koron protetycznych. Coraz częściej wykonuje się indywidualnie koloryzowane korony, idealnie dopasowane do sąsiadujących zębów. Odbywa się to w mikroskali, z użyciem stomatologii cyfrowej i zaawansowanego modelowania 3D.
– Zwieńczeniem całego procesu implantologicznego jest zamontowanie stałych odbudów po ok. 4-6 tygodniach od zabiegu. I choć to oczywiście najbardziej widoczne i najbardziej cieszy pacjenta, to należy pamiętać, iż cała esencja i gros pracy znajduje się tak naprawdę pod spodem – podsumowuje dr Tomasz Nowak.
Dziś pacjent nie musi już czekać miesiącami na nowy uśmiech. Dzięki nowoczesnej implantologii można działać szybko, skutecznie, w pełni bezpiecznie i bez kompromisów estetycznych.