Nieświadome nawyki, które niszczą Twoje okulary – czy popełniasz te błędy?

molmedica.pl 1 tydzień temu

Dobrze dobrane okulary są na wagę złota – dzięki nim życie staje się łatwiejsze. Jednak w codziennym zabieganiu i rutynie często nie przykładamy dużej wagi do tego, jak traktujemy swoje szkła. Niektóre czynności wykonujemy mechanicznie, bez zastanowienia i refleksji, jak wpływają one na oprawki. Istnieją pewne nawyki, które robimy zupełnie nieświadomie, z przyzwyczajenia, a przyczyniają się one w dużej mierze do uszkodzenia i zniszczenia okularów. Jakich błędów warto się wystrzegać? Podpowiadamy!

Jakie nawyki mogą niszczyć okulary?

Wybieranie odpowiednich okularów to niełatwe zadanie, które wymaga wizyty w salonie optycznym i przymiarek co najmniej kilku różnych modeli. Szkła ułatwiają życie osobom z wadą wzroku, często są niezastąpione w pracy (na przykład dla kierowców lub przed komputerem), budują także nasz codzienny outfit. Niestety są to przedmioty dość delikatne, które łatwo uszkodzić niewłaściwym użytkowaniem. Jakie codzienne nieświadome nawyki i przyzwyczajenia mogą przyczynić się do ich zniszczenia? Przedstawiamy błędy, których warto się wystrzegać!

#1 Nieprawidłowe wycieranie szkieł

Okulary powinniśmy czyścić miękkim, specjalnie przeznaczonym do tego celu materiałem. Często jednak nie mamy go pod ręką, więc do przetarcia szkieł używamy na przykład papieru toaletowego, ręcznika papierowego czy chusteczki higienicznej. Choć wydaje się to czynnością zupełnie nieinwazyjną, warto wiedzieć, iż jest to najprostsza droga do zarysowania i trwałego zniszczenia okularów. Współczesne modele często pokryte są dodatkową powłoką, której zadaniem jest ochrona oczu przed na przykład niekorzystnym działaniem światła. Przecieranie szkieł czym popadnie, w tym twardym papierem, jest przepisem na całkowite zdarcie warstwy ochronnej.

#2 Przechowywanie okularów w niewłaściwym miejscu

Kupując okulary, zawsze otrzymujemy wraz z nimi miękką ściereczkę do wycierania oraz ochronne etui. Nie jest ono jedynie ozdobą – to w nim powinniśmy przechowywać szkła, kiedy aktualnie nie mamy ich na nosie. Niestety wciąż zbyt wielu z nas wrzuca oprawki do torebki, do plecaka czy do kieszeni lub zostawia je gdziekolwiek, żeby były pod ręką. W ten sposób można gwałtownie i skutecznie uszkodzić swoje okulary.

#3 Ściąganie okularów jedną ręką

Innym nieoczywistym nawykiem jest ściąganie okularów z twarzy jedną ręką. Może to prowadzić do zakrzywienia oprawek, ich rozciągnięcia, a czasem choćby urwania zausznika. W konsekwencji noszenie szkieł stanie się niekomfortowe, ponieważ będą nam się one zsuwać z nosa lub niewygodnie wbijać się w ciało. Okulary zawsze powinno się ściągać ostrożnie i delikatnie, obiema rękami.

#4 Noszenie okularów na głowie

Osoby, które nie są zmuszone chodzić w okularach cały czas, często nakładają je na czubek głowy, gdy nie są akurat potrzebne. W ten sposób można gwałtownie założyć szkła z powrotem. Ten sposób niestety nie jest bezpieczny dla naszych okularów. Naraża je na uszkodzenia mechaniczne i otarcia, a choćby rozbicie – możemy nimi o coś zahaczyć, mogą nam również spaść z głowy podczas na przykład pochylania się.

#5 Kąpiele w okularach

Niewskazana jest również kąpiel w okularach – szczególnie w słonej wodzie. Kontakt z solą może powodować osadzanie się jej na soczewkach. Może to prowadzić do zarysowania szkieł, a także zdarcia ochronnych powłok lub filtrów.

#6 Narażanie na długie działanie wysokich temperatur

Kolejnym często spotykanym błędem jest narażanie okularów na długotrwałe działanie bardzo wysokich temperatur. Nie chodzi oczywiście o to, aby nie zakładać na nos szkieł podczas upalnych, letnich dni. Problemem jest natomiast pozostawienie oprawek na rozgrzanej od słońca desce rozdzielczej samochodu. Może to spowodować odkształcenie się okularów i ich szybsze zniszczenie.

Dlaczego warto dbać o okulary?

Okulary to przedmiot, który towarzyszy nam w codziennym życiu. Są one stworzone na nasze indywidualne zamówienie – mają wybrany kształt, kolor oprawek, a przede wszystkim szkła dostosowane do naszej wady wzroku. Bez nich codzienne funkcjonowanie byłoby o wiele trudniejsze, a czasem choćby zupełnie niemożliwe. Dlatego warto dbać o okulary, aby służyły nam jak najdłużej. Pamiętajmy przede wszystkim o odpowiedniej pielęgnacji i adekwatnym przechowywaniu, a także rozsądnym ich użytkowaniu.

Kiedy należy wymienić okulary na nowe?

Zwykle nie mamy wielu par okularów – najczęściej jest to jeden egzemplarz lub ewentualnie kilka (szczególnie, jeżeli mamy inny model do czytania, do prowadzenia samochodu czy do komputera). Kiedy okulary należy wymienić na nowe? W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia warto w pierwszej kolejności udać się do salonu optycznego i zapytać, czy szkieł nie da się naprawić – czasem jest to kwestia wymiany jednego elementu. W przypadku dużych zniszczeń konieczne może być nabycie nowej pary. Okulary musimy także bezwzględnie wymienić, gdy pogorszyła nam się jakość widzenia – wymaga to wcześniejszej wizytu o okulisty i wykonania określonych badań.

Artykuł powstał przy współpracy z eurooptyka.pl – salonem optycznym w Krakowie z szerokim wyborem modnych okularów dla całej rodziny.
Idź do oryginalnego materiału