Nagrody branżowego plebiscytu Surgical Robotics Industry Awards 2025 otrzymały zarówno innowacyjne start-upy, firmy rozwijające przełomowe rozwiązania technologiczne, jak również realizujące silną wizję zmiany standardów leczenia na całym świecie. Laureaci Surgical Robotics Industry Awards wybierani są w kilku etapach, przy udziale zarówno branży, jak i szerokiej społeczności. Tegoroczni laureaci wskazują, iż przyszłość chirurgii robotycznej nie ogranicza się już do sali operacyjnej – obejmuje dane, analizę, szkolenie i globalny dostęp. Ich rozwój warto śledzić nie tylko z perspektywy technologii, ale również transformacji modeli opieki zdrowotnej.
Tytuł najbardziej innowacyjnego start-upu 2025 roku przypadł izraelskiej firmie ForSight Robotics – twórcy systemu Oryom, pierwszej na świecie hybrydowej platformy robotycznej do chirurgii wewnątrzgałkowej. Misją ForSight jest upowszechnienie chirurgii oka na świecie, oferując narzędzie zdolne do pracy w trudno dostępnych regionach świata, gdzie brakuje wyspecjalizowanych chirurgów okulistów. Oryom integruje robotykę mikroskalową, obrazowanie 3D i algorytmy AI, umożliwiając przeprowadzanie ultra-precyzyjnych zabiegów oka, w tym operacji siatkówki, rogówki i zaćmy. Firma do tej pory uzyskała finansowanie w wysokości 195 mln dolarów kapitału. W startup zainwestował między innymi Frederic Moll, współzałożyciel Intuitive Surgical i członek zarządu SS Innovations. Firma prowadzi zaawansowane badania kliniczne w USA, Izraelu i Azji.
Medtronic został wyróżniony w kategorii wyjątkowej firmy za kompleksowe podejście do rozwoju chirurgii wspomaganej robotycznie. Choć spółka zadebiutowała na tym rynku stosunkowo późno, od razu postawiła na skalę, integrację i dostępność. Ich flagowy system Hugo został wdrożony w Europie, m.in. w Niemczech, Hiszpanii i Polsce oraz w krajach Bliskiego Wschodu, a pilotowe programy toczą się w Kanadzie i Australii. Hugo umożliwia operacje urologiczne, ginekologiczne i ogólne, łącząc robotykę z inteligentnym interfejsem użytkownika. Równolegle Medtronic rozwija system Mazor, robota do operacji kręgosłupa, oparty na technologii precyzyjnej nawigacji i planowania zabiegów. Touch Surgery Enterprise – to cyfrowa platforma analizującą wideo z operacji niemal natychmiast po ich zakończeniu, która dopełnia cyfrowo-robotyczny ekosystem Medtronic, wspierany przez AI.
Nagroda w kategorii wyjątkowej technologii przypadła chińskiej firmie MicroPort MedBot, producentowi robota Toumai – systemu reagującego na siłę i drżenie, z wielowarstwowym bezpieczeństwem i automatyczną blokadą. System Toumai posiada cztery ramiona, siedem stopni swobody, przegubowe narzędzia, a także nowoczesną konsolę i precyzyjny wózek pacjenta. W maju 2025 Toumai uzyskał zgodę chińskiej NMPA na realizację procedur telechirurgicznych. Ten niskokosztowy robot zapewnia dostępność dla ośrodków i państw z ograniczonym budżetem. Obsługuje komunikację przez 5G, łącza światłowodowe i satelitarne. “Przełomowe osiągnięcia firmy Toumai w dziedzinie zdalnej technologii chirurgicznej pomagają wprowadzić świat w nową erę telechirurgii. To, co przełamujemy, to coś więcej niż tylko technologia — niwelujemy podziały geograficzne, pokonujemy luki w zasobach i zajmujemy się globalnymi dysproporcjami w dostępie do opieki” – powiedział He Chao, prezes MicroPort Robotics.
Nagrodę człowieka branży zdobył prof. dr Alex Mottrie, CEO Orsi Academy Mottrie. Jest on uznanym urologiem i pionierem w edukacji chirurgii robotycznej, kieruje największym centrum szkoleniowym w Europie – Orsi Academy. Belgijski ośrodek w Aalst prowadzi współpracę z uniwersytetami w Gandawie i Leuven, rozwijając także technologię AI dla chirurgii. W ramach Orsi Innotech prowadzone są projekty z zakresu symulacji i automatyzacji procedur.
Londyński Cromwell Hospital został natomiast wyróżniony nagrodą wyjątkowej placówki medycznej. Szpital inwestuje w systemy da Vinci Xi i da Vinci SP, oferując minimalnie inwazyjne zabiegi w urologii, ginekologii, koloproktologii i chirurgii dróg żółciowych. Placówka integruje nowoczesną robotykę z diagnostyką obrazową i personalizowaną ścieżką leczenia.