Nadwaga w dzieciństwie może podwoić ryzyko otyłości w wieku dorosłym

termedia.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Badania wykazały, iż dzieci z nadwagą, które osiągają prawidłowe BMI przed szóstym rokiem życia, nie są bardziej zagrożone wystąpieniem nadwagi lub otyłości w kolejnych latach.



Według najnowszych badań nadwaga w dzieciństwie może podwoić ryzyko wystąpienia choroby otyłościowej w wieku dorosłym.

Naukowcy z Holandii stwierdzili, że wskaźnik masy ciała (BMI) sześciolatków jest najbardziej wiarygodnym predyktorem otyłości w wieku dorosłym, a pierwsze pięć lat życia dzieci ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu wystąpienia nadwagi i otyłości.

W badaniu prześledzono BMI tysięcy dzieci w Holandii w wieku 2, 6, 10, 14 i 18 lat. Stwierdzono, iż każdy wzrost BMI o jedną jednostkę w wieku sześciu lat ponaddwukrotnie zwiększał szanse dziecka na nadwagę lub otyłość w wieku lat 18.

Badanie, zaprezentowane na Europejskim Kongresie Otyłości w Maladze w Hiszpanii wykazało również, iż dzieci z nadwagą, które osiągnęły zdrowszą wagę przed ukończeniem szóstego roku życia, nie były już tak narażone na nadwagę lub otyłość w późnych latach nastoletnich.

Spośród 3528 dzieci 32,3 proc. zostało uznanych za otyłe w wieku dwóch lat, 22,3 proc. w wieku 6 lat, 24,7 proc. w wieku 10 lat i 20,6 proc. w wieku 14 lat. Wiele z tych dzieci w wieku 18 lat przez cały czas było klasyfikowanych jako osoby z nadwagą lub otyłością.

– Musimy zrozumieć, w jaki sposób dzieci rosną i się rozwijają, jeżeli mamy pomóc przyszłym pokoleniom dorastać w zdrowiu i dać każdemu dziecku szansę na szczęśliwe życie – powiedziała dr Jasmin de Groot z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Jak dodała, „pierwsze pięć lat życia dziecka stanowi idealną okazję do interwencji i zapobiegania nadwadze i otyłości w przyszłości”.

Odrębne badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Bristolu zaprezentowane na kongresie wykazały, iż liczba nastolatków z nadwagą w Wielkiej Brytanii wzrosła o 50 proc., z 22 proc. w latach 2008–2010 do 33 proc. w latach 2021–2023.

Główny badacz dr Dinesh Giri, konsultant endokrynolog dziecięcy w Królewskim Szpitalu Dziecięcym w Bristolu, wskazał, iż ciągu ostatnich 15 lat otyłość wśród nastolatków znacznie wzrosła z powodu zwiększonego spożycia wysoko przetworzonej żywności, siedzącego trybu życia napędzanego nadmiernym czasem spędzanym przed ekranem telewizora czy komputerem, niewystarczającej ilości snu i rosnących wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym. Ograniczone możliwości aktywności fizycznej i dysproporcje społeczno-ekonomiczne dodatkowo przyczyniły się do powstania środowiska, które promuje niezdrowy styl życia – dodano.

Idź do oryginalnego materiału