Mesopral na refluks – jak działa i jak go dawkować?

cefarm24.pl 10 godzin temu

Mesopral to lek na receptę stosowany między innymi w leczeniu refluksu, wrzodów żołądka oraz zakażeń górnej części jelita przy infekcji H. pylori. Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz przy niektórych wskazaniach również dla młodzieży od 12. roku życia. Jego składnikiem czynnym jest ezomeprazol będący inhibitorem pompy protonowej.

Składnik czynny leku Mesopralezomeprazol – działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu solnego w żołądku, co ułatwia gojenie uszkodzonej błony śluzowej przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Oprócz tego redukcja ilości żołądkowego kwasu solnego ma na celu stworzenie odpowiednich warunków do działania antybiotyków wykorzystywanych przy eradykacji H. pylori. Lek należy stosować, przestrzegając ustalonego przez lekarza dawkowania i czasu terapii. Trzeba mieć na uwadze to, iż może on wpływać na organizm w sposób niepożądany. Co jeszcze warto wiedzieć o lekuMesopral, jego działaniu, skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach? Szczegółowe informacje na temat tego preparatu zebraliśmy poniżej. Zachęcamy do przeczytania artykułu!

Spis treści

  • Na co stosuje się lek Mesopral? Wskazania
  • Jak działa Mesopral?
  • Jak stosować lek Mesopral?
  • Jakie skutki uboczne ma Mesopral?
  • Lek Mesopral – przeciwwskazania. Z czym go nie łączyć?

Na co stosuje się lek Mesopral? Wskazania

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Mesopral to lekna receptęz ezomeprazolem, który jest przeznaczony dla dorosłych oraz przy niektórych wskazaniach dla pacjentów w wieku powyżej 12. roku życia.

Kiedy należy brać Mesopral? Wskazanie do stosowania preparatu to:

  • choroba refluksowa przełyku, która objawia się m.in. zgagą, stanem zapalnym i dolegliwościami bólowymi. W przypadku choroby refluksowej kwas z żołądka cofa się do przełyku, odpowiadając za wspomniane dolegliwości;
  • wrzody żołądka lub infekcja górnej części jelita z infekcją H. pylori;
  • wrzody żołądka będące efektem przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dodatkowo lek można stosować w celu zatrzymania powstawania wrzodów żołądka przy terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi;
  • gruczolak trzustki odpowiadający za zbyt dużą ilość kwasu żołądkowego (zespół Zollingera-Ellisona);
  • kontynuacja leczenia po stosowaniu ezomeprazolu dożylnie w celu zapobiegania nawrotom krwawienia.

Wskazaniem do stosowania leku Mesopral u młodzieży w wieku od 12 lat jest:

  • choroba refluksowa przełyku,
  • wrzody żołądka lub infekcja górnej części jelita z infekcją H. pylori.

Jak działa Mesopral?

Składnikiem czynnym leku Mesopral jest ezomeprazol. Jest to substancja zaliczana do inhibitorów pompy protonowej i jej działanie wiąże się z redukcją ilości kwasu żołądkowego. Mechanizm działania ezomeprazolu ma związek z hamowaniem pompy protonowej komórek okładzinowych żołądka. Działanie to w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego przez żołądek. Dzięki jego redukcji możliwe jest zagojenie uszkodzonej śluzówki żołądka, dwunastnicy bądź przełyku. Dodatkowo zmniejszenie ilości kwasu solnego tworzy odpowiednie warunki dla działania antybiotyków stosowanych np. przy eradykacji H. pylori.

Jak stosować lek Mesopral?

Lek Mesopral powinien być stosowany przez pacjenta w sposób zgodny z zaleceniami otrzymanymi od lekarza. Zanim rozpocznie się terapię lekiem Mesopral, należy również zapoznać się z treścią ulotki, by mieć pewność, iż nie pomija się ważnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa terapii. Prawidłowe dawkowanie leku Mesopral i czas stosowania go to czynniki zależne od wskazania, w związku z którym preparat jest przyjmowany, a także od wieku pacjenta – wszystko to jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek leku od zaleconych, a jeżeli pacjent omyłkowo przyjmie zbyt dużą dawkę, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub z farmaceutą. W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć możliwie jak najszybciej, jednak jeżeli będzie się zbliżać pora przyjęcia kolejnej, należy uniknąć przyjęcia dawki podwójnej.

Kiedy należy brać Mesopral? Preparat można przyjmować o każdej porze dnia, w tym zarówno z jedzeniem, jak i na czczo. Zaleca się połykanie kapsułek w całości i unikanie ich żucia czy kruszenia. jeżeli natomiast pacjent ma trudności z połykaniem, dopuszczalne jest rozpuszczenie zawartości kapsułki w wodzie (wskazówki, jak zrobić to poprawnie, znajdują się w ulotce).

Jakie skutki uboczne ma Mesopral?

Lek Mesopral działa poprzez ograniczenie ilości kwasu solnego w żołądku. Może jednak wpływać na organizm nie tylko w sposób pożądany, ale też mieć działania niepożądane. Skutki uboczne leku Mesopral opisano w ulotce – podano tam również częstotliwość ich występowania u pacjentów. Do ciężkich działań niepożądanych tego leku (występujących rzadko) można zaliczyć ciężką reakcję alergiczną, zaczerwienienie skóry z pęcherzami lub łuszczeniem się skóry, pęcherze i krwawienie w obrębie ust, oczu, nosa, jamy ustnej oraz genitaliów, a także żółtą skórę, ciemny mocz i ogólne zmęczenie.

Do częstych skutków ubocznych Mesopralu można zaliczyć ból głowy, nudności, wymioty i bóle brzucha, a także zaparcia i biegunkę, wzdęcia (z oddawaniem wiatrów), a dodatkowo łagodne polipy żołądka. Niezbyt często lek Mesopral powoduje suchość w jamie ustnej oraz bezsenność, obrzęki stóp i kostek oraz zawroty głowy, senność, uczucie kłucia, mrowienia i drętwienia, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, a także wysypkę i swędzenie. Wśród niezbyt częstych działań niepożądanych Mesopralu wymienia się zmiany w badaniach krwi oceniających czynność wątroby, a także złamania kości biodrowej, nadgarstka lub kręgosłupa (gdy lek jest stosowany długotrwale i w wysokich dawkach).

Można wymienić także rzadkie skutki uboczne leku Mesopral. Zalicza się do nich np. zwiększoną potliwość oraz bóle stawów lub mięśni, a także zaburzenia krwi, zmiany odczuwania smaku, ogólne złe samopoczucie czy wysypkę po przebywaniu na słońcu. Rzadko lek Mesopral powoduje również uczucie pobudzenia, depresję lub dezorientację, a także takie działania niepożądane jak zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, małe stężenie jonów sodu we krwi, zaburzenia wzroku, a choćby nagłą duszność i trudności w oddychaniu. Rzadko Mesopral powoduje choroby wątroby i pleśniawkę oraz łysienie.

Pozostałe działania niepożądane tego leku i częstotliwość ich występowania można sprawdzić w ulotce.

Lek Mesopral – przeciwwskazania. Z czym go nie łączyć?

Czy Mesopral jest bezpiecznym lekiem? Stosowany zgodnie z zaleceniami i na wskazanie lekarza – tak. Nie każdy pacjent mający wskazania do terapii lekiem Mesopral może go jednak bezpiecznie przyjmować, gdyż preparat ma również przeciwwskazania. Nie należy przyjmować leku Mesopral, mając jakiekolwiek z wymienionych w ulotce przeciwwskazań.

Leku nie stosuje się u pacjentów uczulonych na ezomeprazol oraz u osób uczulonych na jakikolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniem do stosowania leku Mesopral jest również uczulenie na inne leki należące do inhibitorów pompy protonowej, w tym np. takie jak omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol czy raberprazol. Wśród przeciwwskazań Mesopralu wymienia się także przyjmowanie leków zawierających nelfinawir (lek na zakażenia wirusem HIV). Lista innych leków, o których przyjmowaniu należy koniecznie poinformować lekarza w czasie wizyty, znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania. Można do nich zaliczyć m.in. atazanawir, klopidogrel, ketokonazol, itrakonazol i worykonazol, a także erlotynib, cytalopram, diazepam, fenytoina czy cylostazol. Inne opisywane leki to warfaryna, cyzapryd, digoksyna i metotreksat, a także ryfampicyna, takrolimus oraz dziurawiec zwyczajny.

Pacjentki w ciąży, podejrzewające ciążę lub planujące ją, a także pacjentki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem bezpieczeństwo i zasadność ewentualnej terapii Mesopralem w swoim przypadku. Nie zaleca się podawania leku pacjentom w wieku poniżej 12 lat.

Bibliografia:

  • Ulotka Mesopral [dostęp: 05.2025].
  • ChPL Mesopral [dostęp: 05.2025].
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4247 [dostęp: 05.2025 r.].
Idź do oryginalnego materiału