Lekarze wypisują recepty na wizyty w muzeum. Pacjenci wchodzą za darmo

g.pl 5 dni temu
W szwajcarskim Neuchatel lekarze mają możliwość wystawienia recept na wizyty w muzeach lub ogrodzie botanicznym. Pozwala na to nowy program, którego celem jest poprawa zdrowia psychicznego społeczeństwa. Obcowanie ze sztuką ma mieć pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie pacjentów.
Pilotażowy program dotyczący bezpłatnych wizyt w muzeach w Neuchatel rozpoczął się w lutym tego roku i ma potrwać rok. Dzięki temu lekarze są w stanie zalecić pacjentom odwiedziny w jednym z trzech lokalnych muzeów lub miejskim ogrodzie botanicznym. Koszty takich wizyt w całości pokrywa miasto.


REKLAMA


Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]


Recepta do muzeum stała się faktem. To "droga do uzdrowienia"
Program finansowany z budżetu miasta Neuchatel w Szwajcarii powstał po to, by poprawić stan zdrowia mieszkańców. Od lutego 2025 roku lekarze mogą przepisywać pacjentom tak zwane recepty muzealne, które mają nakłonić ich do wyjścia z domu i obcowania ze sztuką, co zgodnie z badaniami, ma mieć pozytywny wpływ na ludzkie samopoczucie. Program kierowany jest przede wszystkim do osób zmagających się z zaburzeniami natury psychicznej oraz seniorów.


Ludzie, którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym, mogą na chwilę zapomnieć o swoich troskach, bólu, chorobach i skupić się na odkrywaniu siebie. Jestem przekonana, iż kiedy dbamy o ludzkie emocje, pozwalamy im w jakiś sposób znaleźć drogę do uzdrowienia


- powiedziała Reutersowi lekarka z Neuchatel, Patricia Lehmann. Courcier Delafontaine, członkini rady miejskiej Neuchatel, stwierdziła natomiast, iż sztuka "potrafi uspokoić umysł niczym lek zapobiegawczy". Program spotkał się również z pozytywnym odzewem środowiska i lokalnej społeczności. Ponadto w ciągu zaledwie miesiąca lekarze wypisali około 350 takich recept. Z inicjatywy korzysta między innymi dr Marc-Olivier Sauvain, kierownik oddziału chirurgii w Neuchatel Hospital Network. Lekarz wypisuje takie zalecenia pacjentom przed operacjami, traktując wizytę w muzeum jako formę aktywizacji swoich podopiecznych.


W tych miastach leczą sztuką. "Recepty muzealne" stają się coraz bardziej powszechne
Inspiracją dla tego pomysłu był raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 roku, z którego wynika, iż kontakt ze sztuką może mieć pozytywny wpływ na ludzkie samopoczucie. Ponadto obcowanie z nią niweluje stres oraz łagodzi skutki traumy. Takie wnioski zostały potwierdzone również w trakcie zeszłorocznego badania przeprowadzonego na zlecenie brytyjskiego Departamentu Kultury, Mediów i Sportu. W 2008 roku na Uniwersytecie w Bari dowiedziono zaś, iż oglądanie dzieł sztuki odwraca choćby uwagę od fizycznego bólu.
Zobacz też: Te wyspy dzieli 3,8 km i 21 godzin. Kiedy na jednej jest sobota, na drugiej już niedziela


Warto zaznaczyć, iż Szwajcaria nie jest pierwszym państwem, w której zaczęły obowiązywać "recepty muzealne". Lekarze wypisują je również w kanadyjskim Montrealu, w Brukseli czy francuskim mieście Lille.


To może być ktoś z depresją, z problemami z poruszaniem się albo osoba przewlekle chora. Chodzi o to, by wyszli z domu, ruszyli się, oderwali od codzienności - choćby na godzinę


- wyjaśnia specjalistka ds. mediacji kulturowej, Marianne de Reynier Nevsky, która opracowała program w kanadyjskim Montrealu, cytowana przez GeekWeek. Jak informuje serwis architecturaldigest.pl, we Francji pacjenci mogą choćby brać udział w rocznych sesjach "muzeoterapii" mającej na celu przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału