Lek na biegunce zmienia kategorię dostępności na OTC

farmacja.pl 12 godzin temu

Od 18 czerwca obowiązuje zmiana w kategorii dostępności i nazwie znanego leku na biegunkę u dzieci – Racedryl. Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL), produkt ten funkcjonuje teraz pod nazwą Racedryl Go i jest dostępny bez recepty, jako preparat OTC.

Jeszcze do niedawna lek był dostępny wyłącznie na receptę. Jednak decyzją Prezesa URPL z początku roku, zmieniono jego kategorię dostępności z Rp (na receptę) na OTC (dostępny bez recepty), a także jego nazwę handlową. Od połowy czerwca można go nabyć w aptekach jako Racedryl Go.

Kiedy stosować Racedryl Go?

Nowa wersja preparatu, zawierająca racekadotryl, ma postać granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej. Jest przeznaczona do objawowego leczenia ostrej biegunki u dzieci powyżej 6. roku życia. Należy jednak pamiętać, iż lek działa uzupełniająco, a nie przyczynowo. Oznacza to, iż jego stosowanie powinno być łączone z nawodnieniem doustnym i podstawową opieką wspomagającą.

Jeśli istnieje możliwość leczenia przyczynowego (np. bakteryjna infekcja), Racedryl Go może być używany jako dodatkowy środek łagodzący objawy.

Ważne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku niepokojących objawów, takich jak:

  • obecność krwi lub ropy w stolcu,

  • gorączka u dziecka,

  • utrzymujące się wymioty,

  • podejrzenie odwodnienia (np. ospałość, suchość błon śluzowych, brak apetytu),

  • choroby przewlekłe (np. cukrzyca),

  • obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie niezwiązanym z racekadotrylem.

W sytuacjach nasilonej biegunki lub powikłań konieczne może być leczenie szpitalne i dożylna terapia nawodnieniowa.

Racedryl Go można podawać dziecku maksymalnie przez 2 dni bez konsultacji lekarskiej. o ile objawy nie ustąpią lub się nasilą, niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Źródło: OIA Katowice

Idź do oryginalnego materiału