Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wykazu podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badań mających na celu ustalenie, czy dany produkt jest środkiem zastępczym.
Opublikowany projekt aktualizuje listę podmiotów spełniających wymagania art. 44c ust. 12 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, uprawnionych do wykonywania badań mających na celu ustalenie, czy kwestionowany produkt, zatrzymany w toku działań organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo organów celnych o przeciwdziałaniu narkomanii, jest środkiem zastępczym.
Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma na celu wykreślenie z wykazu Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie, który nie dysponuje już odpowiednio przeszkoloną kadrą oraz aparaturą niezbędną do wykonywania badań, zatem przestał spełniać wymogi stawiane podmiotom uprawnionym do przeprowadzenia badań mających na celu ustalenie, czy produkt jest środkiem zastępczym.
Dodatkowo rozporządzenie dodaje do wykazu podmiotu niepublicznego, tj. Instytutu Genetyki Sądowej Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, który zawnioskował o dodanie do wykazu podmiotów upoważnionych do prowadzenia badań, niezbędnych dla postępowań.
Instytut Genetyki Sądowej Sp. z o.o. ma status centrum badawczo-rozwojowego, posiada przygotowanie naukowo-merytoryczne, techniczne, posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji oraz niezbędną infrastrukturę. Jednocześnie Instytut Genetyki Sądowej Sp. z o.o. posiada doświadczenie w przeprowadzaniu badań jakościowych i ilościowych substancji psychoaktywnych.
Wykrywanie, analiza i identyfikacja środków zastępczych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej stanowi podstawę zrównoważonego podejścia do polityki narkotykowej, która obejmuje zarówno zmniejszanie popytu, jak i ograniczanie podaży środków zastępczych.
Poniżej pełna treść projektowanego rozporządzenia: