Rząd przygotował projekt rozporządzenia o tymczasowym przywróceniu kontroli granicznej na granicy z Niemcami i Litwą. Kontrole będą obowiązywać od 7 lipca do 5 sierpnia 2025 roku. Projekt ukazał się w środę w Rządowym Centrum Legislacji. Oto szczegóły.
„Zakres kontroli granicznej osób, w tym możliwość jej ograniczenia na zasadach określonych w kodeksie granicznym Schengen, będzie dostosowany odpowiednio do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z wystąpieniem poważnego zagrożenia nielegalną imigracją na polsko-niemieckim oraz polsko-litewskim odcinku granicy państwowej” – czytamy w dokumencie.
Presja migracyjna na granicy białoruskiej
Autorzy projektu podkreślili, iż od stycznia do końca czerwca 2025 roku na granicy polsko-białoruskiej zanotowano 15 022 próby nielegalnego przekroczenia. Tylko około pięć procent osób pokonało barierę i nie zostało ujętych bezpośrednio na linii granicy.
W dokumencie podkreślono, iż presja migracyjna na odcinku polsko-białoruskim zmniejszyła się dzięki podjętym działaniom, w tym modernizacji bariery. Efektem tego jest jednak częściowe przekierowanie presji migracyjnej na granicę Białorusi z państwami nadbałtyckimi.
"Władze białoruskie dążą do umożliwienia cudzoziemcom przekroczenia granicy zewnętrznej UE, tj. granicy białorusko-litewskiej albo białorusko-łotewskiej, a w konsekwencji do nielegalnego ich wjazdu do kolejnych państw UE. Nie ulega wątpliwości, iż są to działania podejmowane z motywacją zdestabilizowania sytuacji wewnętrznej w państwach członkowskich UE” - czytamy.
Podczas gdy Polska notuje spadek presji migracyjnej o prawie 30 procent w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku, służby litewskie zanotowały jej ponadtrzykrotny wzrost. Służby łotewskie odnotowały wzrost ponaddwukrotny.
Dramatyczny wzrost zatrzymań migrantów
Straż Graniczna notuje wzrost liczby ujawnień osób, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko-litewską w kierunku państw Europy Zachodniej. Od stycznia do końca czerwca liczba zatrzymanych migrantów na granicy z Litwą wzrosła ponad dwukrotnie.
W tym okresie zatrzymano 412 migrantów w porównaniu do 183 w analogicznym okresie 2024 roku. Liczba ta osiągnęła poziom zbliżony do całego roku 2024, kiedy zatrzymano 432 osoby.
Nowa praktyka niemiecka w prawie azylowym
Na granicy polsko-niemieckiej od stycznia do końca czerwca zanotowano ponad 4,6 tysiąca nielegalnych wjazdów do Niemiec. Najwięcej dokonali ich obywatele Ukrainy, stanowiąc około 40 procent wszystkich przypadków.
Pozostałe osoby pochodziły między innymi z Afganistanu, Somalii, Syrii, Gruzji i Kolumbii.
Autorzy projektu zaznaczyli, iż tymczasowa kontrola graniczna ma również umożliwić weryfikację prawnych przesłanek warunkujących ewentualne przyjęcie migrantów od strony niemieckiej.
Od 8 maja 2025 roku strona niemiecka stosuje nową praktykę w prawie azylowym. Polega ona na nieprzyjmowaniu wniosków o ochronę międzynarodową od cudzoziemców, którzy przybyli na terytorium Niemiec z innego państwa członkowskiego. Wobec takich osób Niemcy stosują odmowy wjazdu.
Powrót kontroli na granicach
We wtorek premier Donald Tusk poinformował o tymczasowym przywróceniu kontroli na granicy Polski z Niemcami i Polski z Litwą. Wyjaśnił, iż jest to konieczne, aby zredukować niekontrolowane przepływy migrantów.
Rządowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.