Dramatyczna sytuacja w wakacyjnym raju Polaków. Jest pilne ostrzeżenie

natemat.pl 8 godzin temu
Włochy zmagają się z falą upałów, która ma poważne konsekwencje zdrowotne u ludzi, w tym liczne zawały serca. Eksperci ostrzegają, iż nikt nie może czuć się bezpieczny i apeluje o bezwzględne przestrzeganie zasad ochrony przed ekstremalnym upałem.


– W tym roku, jak nigdy dotąd, obserwujemy wzrost przypadków nagłego zatrzymania krążenia, szczególnie na plażach, gdzie wysokie temperatury odgrywają kluczową rolę – poinformował Mario Balzanelli, prezes włoskiego stowarzyszenia ratownictwa medycznego, co cytuje agencja Ansa.

Upały spowodowały wzrost liczby zawałów we Włoszech


Balzanelli podkreślił, iż w obliczu ekstremalnych upałów konieczna jest zdecydowana profilaktyka. – Nikt nie może czuć się bezpieczny – wskazał.

Co zatem robić przy takiej pogodzie? Zdaniem eksperta w czasie upałów unikaj długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza między 11:30 a 17:00, gdy temperatura w cieniu przekracza 35°C.

Osoby starsze, dzieci i przewlekle chore nie powinny wtedy wychodzić z domu. Szukaj cienia i przewiewnych miejsc, pij co najmniej trzy litry wody dziennie i uzupełniaj elektrolity.

Często schładzaj kark, noś lekkie, jasne ubrania z naturalnych materiałów i nakrycie głowy. Nie pływaj ani nie ćwicz bezpośrednio po posiłku, unikaj alkoholu. jeżeli nie masz klimatyzacji, zapewnij przewiew w mieszkaniu i zasłoń okna. Jedz lekkie posiłki – dużo owoców i warzyw.

Czym jest zawał serca?


Przypomnijmy też, czym jest zatrzymanie akcji serca. Zawał serca to poważny stan zagrożenia życia, który występuje, gdy dochodzi do nagłego zablokowania dopływu krwi do części mięśnia sercowego.

Najczęściej przyczyną jest zakrzep powstały na tle miażdżycy, który zamyka jedną z tętnic wieńcowych. Bez dostępu do tlenu komórki serca zaczynają obumierać, a im dłużej trwa niedokrwienie, tym większe ryzyko trwałych uszkodzeń lub śmierci.

Objawy zawału to przede wszystkim silny, gniotący ból w klatce piersiowej, który może promieniować do ramienia, szyi, pleców lub żuchwy. Często pojawiają się też duszności, zimne poty, nudności, zawroty głowy i poczucie silnego niepokoju.

W przypadku takich objawów nie wolno zwlekać – konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia. Szybka pomoc medyczna może uratować życie i ograniczyć skutki zawału.

Idź do oryginalnego materiału