Już wiadomo, jaki nowotwór zabrał Kołaczkowską. Jest bardzo rzadki. Takie daje objawy

zdrowienapoziomie.pl 9 godzin temu

Śmierć Joanny Kołaczkowskiej wstrząsnęła polskim światem kabaretu

W nocy z 16 na 17 lipca świat kabaretu pogrążył się w żałobie. Kabaret Hrabi przekazał smutną wiadomość o odejściu Joanny Kołaczkowskiej – wybitnej artystki i mistrzyni scenicznego humoru, która zmarła w wieku 59 lat. Kołaczkowska była sercem Kabaretu Hrabi oraz istotną postacią Kabaretu Potem. Jej dystans do siebie, życzliwość oraz unikalne poczucie humoru pozostawiły niezatarte ślady w sercach widzów i współpracowników.

Członkowie Kabaretu Hrabi w emocjonalnym oświadczeniu pożegnali swoją przyjaciółkę i koleżankę sceny:

Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, iż odeszła Joanna Kołaczkowska… Nasza Asia. Przyszło jej zmierzyć się z najgorszym i najbardziej agresywnym przeciwnikiem. Walczyła dzielnie, z godnością, z nadzieją. My razem z nią. Wyczerpaliśmy niestety wszystkie dostępne formy leczenia. Wierzyliśmy w cud. Cud nie nastąpił.

Przyjaciółka ujawnia prawdziwą przyczynę śmierci – rak mózgu

Beata Harasimowicz, reżyserka i scenarzystka, a także bliska przyjaciółka Joanny Kołaczkowskiej, udzieliła poruszającego wywiadu, w którym wyjawiła, iż artystka zmagała się z guzem mózgu – jednym z najcięższych i najszybciej rozwijających się nowotworów:

Rak mózgu. Także bardzo ciężki. Tak, bardzo gwałtownie trafiła do szpitala i znalazła się pod doskonałą opieką. Operacja była natychmiastowa, a medyczny zespół zrobił wszystko, co w ich mocy. Niestety, nie wystarczyło – powiedziała Beata.

Mimo dramatycznej sytuacji bliscy nigdy nie tracili nadziei na cud, którą Beata podkreśliła jako siłę towarzyszącą do ostatnich chwil życia Joanny:

W 100% liczyliśmy na cud. Wydawało się to nieprawdopodobne, iż osoba o tak wielkiej energii, którą oddawała światu, miałaby przegrać z tak ciężką chorobą. Wszyscy wysyłali jej modlitwy i dobrą energię. Jeszcze 2 lipca była z nami, a później wraz z Kamolem – jej bratowym – prosiliśmy o wspólną chwilę skupienia i modlitwy. Do dziś nie mogę uwierzyć w tę stratę.

Rak mózgu – złożona i rzadko diagnozowana choroba

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, do których zalicza się rak mózgu, to grupa zróżnicowanych chorób o różnych stopniach złośliwości i umiejscowieniu. Ich lokalizacja oraz charakter biologiczny decydują o objawach, leczeniu i rokowaniu pacjentów. Przeważają dwa główne typy guzów mózgu – pierwotne, które rozwijają się lokalnie w ośrodkowym układzie nerwowym, oraz wtórne, czyli przerzuty nowotworów z innych organów.

W Polsce rak mózgu stanowi około 2% wszystkich diagnozowanych nowotworów u dorosłych. Jednym z najgroźniejszych i najagresywniejszych nowotworów tego typu jest glejak wielopostaciowy, bardzo trudny w leczeniu i mający złe rokowania.

Określenie “rak mózgu” jest w onkologii nieprecyzyjne, ponieważ słowo “rak” odnosi się do nowotworów z komórek nabłonkowych, a takich jest kilka w mózgu – wyjaśnia Jarosław Gośliński, redaktor naczelny portalu zwrotnikraka.pl.

Typowe objawy nowotworu mózgu, na które trzeba zwrócić uwagę

Symptomy guza mózgu bywają bardzo różnorodne i zależą od lokalizacji zmiany oraz tempa jej rozwoju. Wczesne wykrycie jest kluczowe, dlatego każdy niepokojący objaw powinien skłonić do konsultacji lekarskiej i diagnostyki obrazowej.

Do najczęstszych symptomów należą:

  • bóle głowy nasilające się rano, nudności i wymioty wskazujące na wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego,
  • spadek zdolności umysłowych i neurologicznych,
  • problemy z pamięcią i napady padaczkowe,
  • objawy związane z konkretną lokalizacją guza, np. niedowłady, zaburzenia czucia, kłopoty z mową czy problemy ruchowe.

Podstawą diagnostyki są badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI), które pozwalają określić wielkość, umiejscowienie i charakter guza.

Lokalizacja guza a objawy neurologiczne

Umiejscowienie guza odgrywa ogromną rolę w rodzaju objawów. Prawa półkula mózgu odpowiada za zdolności przestrzenne, emocje i kreatywność, kontrolując jednocześnie lewą stronę ciała. Lewa półkula natomiast zarządza m.in. mową, logiką i prawą stroną ciała. W związku z tym guz umiejscowiony w różnych obszarach mózgu wywołuje odmienne deficyty np. trudności w mówieniu, zaburzenia ruchowe czy zmiany emocjonalne.

Jakie były szanse Joanny Kołaczkowskiej?

Mimo iż Joanna Kołaczkowska gwałtownie trafiła do szpitala i była pod opieką wybitnych specjalistów, rak mózgu zwykle daje małe pole do manewru. Szanse na wyleczenie zależą od szeregu czynników – typu guza, jego lokalizacji i stopnia zaawansowania, wieku pacjenta oraz odpowiedzi na terapię.

Niestety, agresywne nowotwory mózgu, takie jak glejak wielopostaciowy, często nie reagują na konwencjonalne leczenie, co prowadzi do szybkiego pogorszenia stanu zdrowia i śmierci – co w przypadku Joanny zdarzyło się w bardzo krótkim czasie.

Ważne jest szybkie reagowanie na niepokojące objawy

Hourne bóle głowy, utrata sprawności umysłowej czy neurologiczne nieprawidłowości nie powinny być lekceważone. Wczesna diagnostyka obrazowa może ułatwić wykrycie zmiany i wczesne wdrożenie leczenia, choć w przypadku niektórych nowotworów – niestety – choćby szybka reakcja może nie wystarczyć.

Joanna Kołaczkowska pozostaje niezapomnianą gwiazdą polskiej sceny kabaretowej, a jej strata głęboko poruszyła nie tylko fanów, ale i cały środowisko artystyczne.

Idź do oryginalnego materiału