Jak realizować recepty z Ukrainy? Tropikamid zakazany…

mgr.farm 2 tygodni temu

W związku ze zgłaszanymi do Inspekcji Farmaceutycznej wątpliwościami dotyczącymi tego jak realizować recepty z Ukrainy powstało opracowanie na ten temat. Jednocześnie Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina, iż zasady realizacji recept wystawionych w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu reguluje § 15 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept.

  • Czytaj również: Dlaczego ostatnio wzrosło zapotrzebowanie na krople z tropikamidem?

– Aktualnie w Ukrainie obowiązuje wzór recepty f-1 z 1 kwietnia 2023 r. Natomiast dopuszcza się stosowanie wcześniejszych wzorów recept z lat: 2005, 2006, 2011, 2017 i 2018 r. (do wyczerpania zapasów druków), których wzory zamieszczono w załączeniu. Zatem wykorzystywanych może być sześć wzorów recept f-1 wystawionych na terytorium Ukrainy. Wszystkie wzory recept f-1 są dwustronne. Natomiast przepisy prawa nie określają rodzaju i koloru papieru oraz ich rozmiarów – wskazuje GIF.

Receptę taką można zrealizować o ile zawiera następujące dane:

  • dane dotyczące podmiotu leczniczego uzupełnione lub naniesione dzięki pieczęci (nazwa, lokalizacja, numer i data wydania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej),
  • numer i data wystawienia recepty,
  • nazwisko, inicjały i wiek chorego,
  • nazwa leku powszechnie stosowana (międzynarodowa) albo nazwa handlowa oraz postać, moc i ilość leku – zapisane alfabetem łacińskim (wskazanie dawkowania przez lekarza nie jest obowiązkowe),
  • nazwisko, inicjały i imienna pieczątka lekarza, a w przypadku recepty wystawionej przez felczera – podpis felczera i okrągła pieczątka podmiotu leczniczego.

Na recepcie można wypisać nie więcej niż trzy leki. Recepta jest ważna 30 dni kalendarzowych. Natomiast od 01.04.2023 recepta może być wystawiona na 90 dni. Na drukach z 2023 istnieje możliwość zaznaczenia pola okresu ważności recepty. Na drukach wcześniejszych, w przypadku ważności recepty dłużej niż 30 dni (ale nie dłużej niż 90 dni) lekarz (lub felczer) musi dokonać wpisu odręcznie. Recepty ukraińskie realizowane są za pełną odpłatnością.

Tych leków nie może być na ukraińskich receptach

GIF w swoim opracowaniu wskazuje też, iż istnieją leki, na które nie można wystawić recepty na Ukrainie. Są to:

  • środki do znieczulenia: podtlenek azotu, halotan, heksanal, heksobarbital, eter dietylowy, enfluran, etomidat, izofluran, ketamina, metoheksital, hydroksymaślan sodu, predion, propanidyd,propofol, tiopental sodu,
  • opioidowe leki przeciwbólowe: remifentanyl, fentanyl (z wyjątkiem postaci transdermalnych)
  • neuroleptyki: droperydol
  • pochodne benzodiazepiny: midazolam, flunitrazepam (dotyczy postaci do podania dożylnego i domięśniowego) 4. 5.radiofarmaceutyki diagnostyczne i terapeutyczne bez wyjątku
  • leki antycholinergiczne: tropikamid.

GIF podkreśla, iż receptę wypisaną w naruszeniem przepisów prawa, zawierającą zabronione leki, błędy lub której termin ważności upłynął uważa się za nieważną.

  • Czytaj również: Inspekcja ostrzega apteki przed zagranicznymi receptami na ten lek…

Ta informacja jest i tyle ważna, iż w ostatnich miesiącach odnotowano wzrost sprzedaży kropli z tropikamidem. Bardzo często apteki wydawały lek na podstawie recepty z Ukrainy. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez GIF, takie działanie jest nieprawidłowe.

Źródło: ŁW/GIF

Idź do oryginalnego materiału