Głównymi zadaniami izotonika jest uzupełnienie płynów, glukozy i elektrolitów, które tracimy podczas wysiłku fizycznego, a także zwiększenie wydajności organizmu. Niektórzy producenci do składu swoich napojów dodają witaminy z grupy B, które mają być źródłem dodatkowej energii (przy czym izotonik sam w sobie nie jest energetykiem). Z drugiej strony izotoniki zawierają też węglowodany w formie cukru lub są aromatyzowane niskokalorycznymi substancjami słodzącymi. Pojawia się więc pytanie, czy izotoniki są zdrowe i czy faktycznie warto sięgnąć po tego typu produkty. A może lepiej zrobić domowy izotonik? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w dalszej części artykułu.
REKLAMA
Zobacz wideo Najprostszy domowy izotonik, czyli napój nawadniający
Czy izotoniki są zdrowe i kiedy nie należy ich pić?
Utrata płynów i minerałów, które może uzupełnić izotonik, występuje tylko podczas intensywnego treningu trwającego godzinę i dłużej. Izotoniki stosowane przez osoby, które nie uprawiają sportu, działają jak każdy inny słodki napój. A co z dziećmi?
Brakuje badań, które wskazywałyby jak izotoniki działają na najmłodszych. Dość duże spożycie izotoników występuje wśród młodzieży - napoje te mogą być dla starszych dzieci skutecznym wsparciem w walce z odwodnieniem organizmu, ale, przypomnijmy, tylko przy ponadgodzinnym wysiłku. Przy rutynowej aktywności fizycznej izotoniki nie są potrzebne. Co więcej, badanie Growing Up Today Study II przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Harvarda na grupie ponad 4100 kobiet i 3400 mężczyzn w ciągu siedmiu lat wykazało, iż częste spożywanie napojów sportowych prowadzi do zwiększenia masy ciała i nadwagi.
Izotonik - czym różni się od energetyka?
Izotonik nie jest energetykiem, ponieważ nie jest gazowany i nie zawiera środków pobudzających: wysokich dawek kofeiny, tauryny czy guarany. Czy izotonik jest elektrolitem? Izotonik zawiera w sobie elektrolity, czyli wodne roztwory jonów soli sodu, wapnia, potasu i magnezu.
Izotoniki na upały - czy warto?
Jak wspomnieliśmy, wszystko zależy od poziomu aktywności. Osoby, które upalny dzień spędzają w klimatyzowanym pomieszczeniu lub na leżaku przy basenie, nie potrzebują izotonika. Podczas intensywnego zwiedzania w upale, gdy czeka nas cały dzień chodzenia, można zabrać ze sobą izotonik i trochę się nim wesprzeć, ale przekonanie, iż w gorący dzień nawodnimy się lepiej pijąc tego typu napój, jest błędne. Izotonik nie powinien zastępować nam wody.
Domowy izotonik krok po kroku
Podobnie jak każdy inny napój przygotowany we własnym zakresie, domowy izotonik oznacza pełną kontrolę nad składem. Poniżej prezentujemy przepis na izotonik bez cukru:
woda - 500 ml
cytryna - połówka
ocet jabłkowy - 5 ml
sól morska lub himalajska - pół łyżeczki
Wszystko razem należy wymieszać - i gotowe.