GIS: seniorka zarażona cholerą

termedia.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: 123 RF


W Polsce wykryto przypadek cholery. Chora to seniorka ze Stargardu, która nie opuszczała kraju –poinformował w TVN24 główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. – Na kwarantannie przebywa 26 osób – dodał.



Dr Paweł Grzesiowski Główny Inspektor Sanitarny w rozmowie z TVN 24 wyjaśnił, iż pacjentka pochodzi z województwa zachodniopomorskiego. Ani ona, ani nikt z jej rodziny nie przebywał za granicą. Chora ma schorzenia współistniejące.

Jak zaznaczył GIS na ten moment nie jest znane źródło zakażenia. Cholerą można zarazić się przez wodę i żywność skażone bakterią, dlatego też trwaja intensywne prace, aby ustalić źródło zakażenia. – Analizujemy ostatnich 7 dni aktywności pacjentki, by zorientować się z kim się kontaktowała – mówił.

Typowe objawy dla cholery

Ekspert wymienił cechy charakterystyczne dla tej choroby. To: bóle brzucha, gorączka, biegunka, co powoduje utratę wody i elektrolitów. Wtórnymi objawami są niewydolność nerek czy niewydolność układu krążenia.

U kobiety występuje ciężki przebieg choroby. Pacjentka ma bardzo masywną biegunkę, jest odwodniona, doszło do niewydolności nerek, dlatego też chora jest dializowana.

Kobieta przebywa w izolacj, w specjalistycznym oddziale zakaźnym w Szczecinie.

Nie ma ryzyka epidemii – zastosowano izolację

Dr Grzesiowski uspokaja. – Nie grozi nam epidemia, w Polsce przypadki cholery się zdarzają. Ostatni miał miejsce sześć lat temu. Zalecania jest jednak ostrożność – wyjaśnił.

Dodał: Ponieważ chora, ma w swoich wydzielinach bakterie, to osoby, które miały z nią styczność podlegają izolacji domowej. w tej chwili na kwarantannie przebywa 26 osób, które miały kontakt z chorą, a nadzorem objętych jest ponad 80 osób.

– W krajach rozwiniętych śmiertelność z powodu cholery jest rzadka, bo mamy nowoczesną medycynę, dializy, kroplówki, możemy pacjenta błyskawicznie wyrównać, o ile chodzi o utratę wody i elektrolitów, natomiast w krajach rozwijających się cholera jest absolutnie chorobą jedną z najbardziej śmiertelnych, bo pomoc przychodzi zbyt późno – podsumował.

Cholera – ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią – szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae) produkującego enterotoksynę. Bakteria występuje w wielu serotypach, z których dwa wywołują cholerę u ludzi: O1 i O139. Szacuje się, iż śmiertelność w wyniku zachorowania wynosi około 1 proc. (skrajnie 20 proc.) przypadków prawidłowo leczonych i 50 proc. przy braku leczenia.

Idź do oryginalnego materiału