Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na placu Zgody

ifrancja.fr 1 tydzień temu

Francuski egiptolog Jean-Guillaume Olette-Pelletier ogłosił, iż odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku znajdującym się na placu Zgody w Paryżu, a pochodzącym z egipskiego Luksoru. Naukowiec uznał, iż znaki te zawierają informacje o panowaniu faraona Ramzesa II.

Relację naukowca przekazał we wtorek portal czasopisma popularnonaukowego „Sciences et Avenir” („Nauka i przyszłość”). Olette-Pelletier mówi o co najmniej siedmiu tekstach ukrytych na obelisku, który pochodzi sprzed ponad 3300 lat. Naukowiec zajmuje się m.in. znakami, które mogą być ukryte w ikonografii starożytnego Egiptu – np. w rysunku postaci; niekiedy są to choćby hieroglify w hieroglifach.

Początkiem jego hipotez była pandemia COVID-19, podczas której, w 2020 roku, egiptolog przyglądał się obeliskowi w trakcie codziennych spacerów i czytał hieroglify. Najpierw doszedł do wniosku, iż kierunek znaków sugeruje pewną orientację – ku wejściu świątyni Amona w Luksorze. Paryski obelisk niegdyś stał przed tą świątynią, obok drugiego, bliźniaczego. Obserwując znaki przez lornetkę, egiptolog doszedł do wniosku, iż zawierają one również znaki zaszyfrowane.

Są to – jak tłumaczy „Sciences et Avenir” – rodzaje rebusów, teksty ukryte w innych napisach, dostępne jedynie dla wtajemniczonych – elit. Olette-Pelletier pisał w przeszłości o tzw. znakach trójwymiarowych, które – według niego – powstawały, gdy władca siedział na tronie, a jego ciało układało się w kształt korespondujący ze znakami zdobiącymi tron. W ten sposób powstawało całe ukryte zdanie.

Zdaniem naukowca takie znaki znajdują się również na obelisku w Paryżu – niewidoczne wprost na fasadzie, ale dostrzegalne z odległości. Obelisk stał bowiem jedną ze stron zwróconą ku Nilowi i był widoczny tylko pod kątem 45 stopni. Pewne znaki można dostrzec wyłącznie pod takim kątem, a nie patrząc z dołu. Według egiptologa „czytelnikami” tej części obelisku byli członkowie elity, przybywający łodziami do Luksoru na doroczne święto.

W 2021 roku, gdy obelisk był otoczony rusztowaniami w związku z przygotowaniami do igrzysk olimpijskich, nadarzyła się okazja do przyjrzenia się znakom na jego szczycie. Naukowiec przeanalizował wyrzeźbioną scenę przedstawiającą Ramzesa składającego ofiarę Amonowi. Postać Ramzesa, który klęczy przed Amonem, wyciągając ku niemu ręce, zawiera elementy, które mogą być czytane jako hieroglify. Układ rąk faraona tworzy znak oznaczający „czynić”, a linia jego ciała – znak „król”. W połączeniu z układem postaci Amona i podstawy jego tronu tworzy się – według egiptologa – zdanie: „Niech król złoży ofiarę Amonowi.”

Kontekstem dla tych znaków są początki panowania Ramzesa II, który urodził się, zanim jego ojciec Seti I został faraonem. W związku z tym – w ocenie Olette-Pelletiera – Ramzes II w pierwszych latach rządów dążył do legitymizacji swojej władzy jako boga na ziemi (w tym celu przyjmował m.in. oficjalne imiona tronowe).

Ofiarowany przez wicekróla Egiptu Muhammada Alego, obelisk stanął na placu Zgody w Paryżu w 1836 roku. Jest najstarszym zabytkiem znajdującym się w stolicy Francji. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału